Tridesetpetogodišnja tradicija međunarodne znanstvene konferencije CECIIS u organizaciji Sveučilišta u Zagrebu Fakulteta organizacije i informatike

Međunarodna znanstvena konferencija o informacijskim i inteligentnim sustavima Central European Conference on Information and Intelligent Systems (CECIIS) već 35 godina na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu organizacije i informatike predstavlja ključnu 'platformu' razvoja znanstvenicima i istraživačima, koji se bave razvojem i primjenom metoda i tehnika u području informacijskih i inteligentnih sustava. Osnovana 1989. godine, konferencija CECIIS, koja se svake godine održava u Hrvatskoj stekla je hvalevrijedan kredibilitet u međunarodnoj znanstvenoj zajednici tijekom protekla tri i pol desetljeća. Njezina trajna tradicija ogleda se u sve većem sudjelovanju, broju prihvaćenih radova te porastu pratećih znanstvenih i stručnih aktivnosti.

Znanstveni program konferencije uključuje predavanja istaknutih međunarodnih stručnjaka, prezentacije znanstvenih radova i razne događaje poput poster prezentacija, radionica, okruglih stolova, panela, projektnih sekcija te studentskih online i poster sekcija. Svi konferencijski radovi prolaze rigoroznu recenziju međunarodnih recenzenata i objavljuju se u indeksiranim Zbornicima konferencija i DOAJ-u, INSPEC-u, Proquest-u i WoS-u.

CECIIS, ključni segment znanstvenoistraživačkog rada na Fakultetu organizacije i informatike, značajno je pridonio izvrsnosti znanstvenoistraživačkog rada. Vlastiti znanstveni časopis FOI-ja, JIOS (Journal of Information and Organizational Sciences) i zbornik radova referiran u velikim bazama podataka, daju posebnu vrijednost i povećavaju prepoznatljivos Fakulteta u znanstvenoj zajednici.

Međunarodna znanstvena konferencija, CECIIS, služi kao platforma za istraživače u ranoj fazi i doktorande za stjecanje vrijednog međunarodnog iskustva, potičući izravnu i neformalnu komunikaciju koja često dovodi do novih suradnji. Od svog osnutka do danas, CECIIS ima za cilj unaprijediti suradnju među istraživačima koji se bave informacijskim i inteligentnim sustavima. Ove godine CECIIS obilježava 35. obljetnicu, počevši od prvog simpozija 1989. godine pod nazivom "Information Systems in Office Operations".

Tijekom godina konferencija se razvijala prilagođavajući se promjenjivim temama i formatima. Godišnje se povećava broj objavljenih radova, s naglaskom na međunarodnoj suradnji među autorima. U posljednjih 35 godina CECIIS je okupio više od 1500 istraživača te čak 240 znanstvenih radova objavljenih samo u zadnjih 5 godina.

Unatoč promjenama i rastu, temeljni koncept konferencije ostao je isti. Pokrivajući širok spektar tema iz informacijskih i komunikacijskih znanosti, svaka konferencija ima poseban naglasak i temu koju odabire Programski odbor, često pod utjecajem renomiranih pozvanih predavača. Tijekom godina, CECIIS konferencija se proširila na paralelna događanja, radionice, okrugle stolove, prezentacije projekata, studentska događanja i još mnogo toga.

Nakon 32 godine održavanja na varaždinskom FOI-ju, konferencija se posljednje dvije godine održala u Dubrovniku, gdje je domaćin Sveučilište u Dubrovniku, značajan partner FOI-ja. Godine 2024., 35. jubilarna konferencija CECIIS vraća se u Varaždin, gdje je sve i započelo, uz podršku brojnih dugogodišnjih partnera i sponzora!

Trajni uspjeh CECIIS-a potvrđuje njegovu dobro osmišljenu osnovu, pružajući platformu na kojoj se tradicija susreće s inovacijom. Konferencija ne bi bila tako uspješna kroz godine bez predanih organizatora, autora, partnera, značajnih sponzora i pojedinaca koji su dali značajan doprinos u organizaciji i širenju mreže partnerskih institucija i znanstvenika suradnika.

Pridružite nam se ove godine na 35. jubilarnoj CECIIS konferenciji i proslavimo zajedno tradiciju izvrsnosti i suradnje!

*Izvor fotografija u galeriji: FOI