Sve o Erasmus+ mobilnosti studenata FOI-ja na jednom mjestu
Sve o Erasmus+ mobilnosti studenata FOI-ja na jednom mjestu
Predstavljamo novu web stranicu o mogućnostima za mobilnost studenata FOI-ja kroz Erasmus+ program. Sve što ste željeli znati o Erasmusu nalazi se nastavku. Istražite!
Erasmus+ vodeći je program Europske unije u području obrazovanja i osposobljavanja, mladih i sporta te obuhvaća razdoblje od 2021. – 2027. Program nudi mogućnosti međunarodne mobilnosti za pojedince, a namijenjen je učenicima, studentima, polaznicima strukovnog obrazovanja i osposobljavanja te obrazovanja odraslih, mladima, osobama koje rade s mladima i sportskim trenerima. U ovom programskom razdoblju u prvi plan je stavljena socijalna uključivost, zelena i digitalna tranzicija te promicanje sudjelovanja mladih u demokratskom životu. Cilj programa je poduprijeti obrazovni, profesionalni i osobni razvoj ljudi kroz cjeloživotno učenje.
Da bi se ostvarili ciljevi predviđena je provedba sljedećih aktivnosti:
Mobilnost studenata u svrhu studijskog boravka uključuje slušanje i polaganje predmeta, odnosno izradu završnog rada na nekoj od partnerskih institucija FOI-ja. Za Erasmus+ studijski boravak ili kako se popularno zove „razmjenu“ može se odabrati jedno od sveučilišta i fakulteta s kojima FOI ima sklopljen Erasmus+ sporazum. Na raspolaganju je preko 25 sveučilišta iz zemalja diljem Europe. Za vrijeme trajanja Erasmus+ studijskog boravka, studenti ostaju upisani u studij na FOI-ju. Trajanje mobilnosti studenata je najmanje 2, a najviše 12 mjeseci (na prijediplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini). Na razmjenu mogu ići studenti druge i viših godina studija, svih studijskih smjerova, redovni i izvanredni. U novom programskom razdoblju nude se tri vrste mobilnosti:
Tijekom studija studenti kroz program Erasmus+ mogu odraditi stručnu praksu u inozemstvu. Erasmus+ stručna praksa može se obavljati u tvrtkama, na sveučilištima te različitim organizacijama i institucijama u državama članicama Europske unije, kao i na Islandu, u Norveškoj, Lihtenštajnu, Turskoj, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji. Natječaj za Erasmus+ stručnu praksu raspisuje Sveučilište u Zagrebu (obično 2x godišnje), a prijaviti se mogu svi studenti, izvanredni i redovni, koji su upisani u najmanje 2. godinu prijediplomskog studija. Erasmus+ stručna praksa mora trajati najmanje 2 mjeseca, a najviše 12 mjeseci. Na stručnu praksu moguće je otići i nakon završetka studija (uz uvjet da je prijava na Natječaj dovršena tijekom studija). Velika prednost ovog programa je što studenti sami mogu odabrati odredišnu zemlju i grad. U sklopu novog programskog razdoblja nude se dvije vrste mobilnosti:
Ured za međunarodnu suradnju kontaktirajte porukom na international@foi.unizg.hr ili pozivom na broj +385 42 390 826
Pratite nas na Facebooku i Instagramu:
ECTS koordinatoricu, Izv. prof. dr. sc. Katarinu Pažur Aničić, kontaktirajte na ects.coordinator@foi.unizg.hr ili pozivom na broj +385 42 390 869