Skip to content Skip to navigation
 

DOKTORSKI STUDIJI

Oblikujte svoju budućnost i budućnost znanstvene zajednice!

Informacijske znanosti

Područje društvenih znanosti,
polje informacijske znanosti

Upravljanje digitalnim inovacijama

Područje društvenih znanosti,
polje ekonomija

Doktorski studiji

Doktorski studijski programi

Doktorski studij Informacijske znanosti

Na poslijediplomskom doktorskom studiju iz područja društvenih znanosti iz znanstvenog polja informacijskih znanosti student se upoznaje sa suvremenim istraživanjima i najnovijim dosezima u domeni informacijskih znanosti kao i interdisciplinarnim istraživanjima vezanim uz informacijske znanosti.

 

  • Nositelj i izvođač studija: Sveučilište u Zagrebu Fakultet organizacije i informatike
  • Akademski naziv/stupanj: Završetkom studija studenti stječu akademski naziv doktor/doktorica znanosti iz znanstvenog područja društvenih znanosti, znanstveno polje informacijske znanosti, odnosno dr. sc. socio.
  • Voditeljstvo studija: prof. dr. sc. Diana Šimić

Predviđeno trajanje studija:
3 godine

Mjesto izvođenja studija:
Varaždin

 
O studiju
Na poslijediplomskom doktorskom studiju iz područja društvenih znanosti iz znanstvenog polja informacijskih znanosti student se upoznaje sa suvremenim istraživanjima i najnovijim dosezima u domeni informacijskih znanosti kao i interdisciplinarnim istraživanjima vezanim uz informacijske znanosti. Program je ustrojen tako da obuhvaća širok spektar znanstvenih disciplina koje su danas dio informacijskih znanosti. To je razrađeno kroz ukupno 27 predmeta, od kojih doktorandi izabiru šest ovisno o vlastitom interesu. Dio predmeta je domenski fokusiran, a dio je posvećen razvoju transfernih vještina. Ovim studijem Fakultet organizacije i informatike želi stvoriti nove kvalitetne istraživače sposobne za aktivan doprinos i unapređenje ovog dinamičnog polja znanosti. Očekuje se da će većina studenata po stjecanju doktorata informacijskih znanosti nastaviti akademsku karijeru, ali određen dio njih biti će u dodiru s privredom i aktivno doprinositi napretku suvremenih poduzeća i razvoju novih proizvoda i usluga.
Prijavi na natječaj za upis na Poslijediplomski sveučilišni doktorski studij treba priložiti:
  • 1) ovjerene prijepise (preslike) diplome i svjedodžbe preddiplomskog i diplomskog (ili dodiplomskog) studija
  • 2) ovjereni prijepis ocjena preddiplomskog i diplomskog (ili dodiplomskog) studija svih predmeta ili dopunska isprava o studiju (samo pristupnici koji nisu završili studij na Fakultetu organizacije i informatike)
  • 3) dokaz o poznavanju jednog svjetskog jezika
  • 4) rodni list i dokaz o državljanstvu
  • 5) životopis
  • 6) motivacijsko pismo s prijedlogom o području istraživanja.
Prijavi se mogu, ali ne moraju, priložiti i preporuke profesora i/ili mogućeg mentora i popis objavljenih radova. Pristupnici koji zadovoljavaju formalne uvjete upisa bit će povani na intervju koji je sastavni dio procedue vezane za upis na studij. Fakultet neće odgovarati na pojedinačne upite o statusu upisa prije okončanja upisnog postupka.
Program doktorskog studija potiče istraživačke kompetencije doktorana na sljedeće načine:
  • U sklopu svakog predmeta od doktoranda se traži da napravi doprinos u obliku preglednog rada i/ili plana istraživanja vezano uz odabranu temu.
  • Doktorandi se uključuju u projektnu aktivnost Fakulteta i dio spoznaja stječu radeći na projektima.
  • U sklopu doktorskog studija postoji predmet Znanstveno-istraživački rad u informacijskim znanostima koji je izravno posvećen razvoju istraživačkih kompetencija.
  • Doktorande se potiče da sudjeluju na međunarodnom doktorskom seminaru, gdje međusobno prezentiraju svoje planove istraživanja i ispituju svoja dostignuća u međunarodnom okruženju te provedu nezavisan dvostruki recenzijski postupak koji im daje povratnu informaciju o njihovom radu.
  • Doktorandi moraju položiti zahtjevan kvalifikacijski doktorski ispit na kojem su predmet ispitivanja istraživačke kompetencije.
  • Dio obveza na doktorskom studiju obuhvaća i znanstveno publiciranje te sudjelovanje na znanstvenim konferencijama.
Studenti tijekom studija svladavaju i više generičkih vještina poput metodike znanstvenoistraživačkoga rada te upravljanja projektima, što im omogućava uključivanje u različite istraživačke i profesionalne poslovne kontekste.
Školarina studija iznosi 8.000,00 €.
Naknade za eventualne razlikovne ispite, troškovi izrade doktorskog rada, troškovi tiskanja diplome i drugi materijalni troškovi nisu uračunati u iznos školarine.
Upravljanje digitalnim inovacijama

Doktorski studij Upravljanje digitalnim inovacijama usmjeren je na područje inovativnih primjena informacijskih tehnologija u poslovanju.

 

  • Koordinator studija: Sveučilište u Zagrebu Fakultet organizacije i informatike
  • Partnerska ustanova: Sveučilište u Zagrebu Ekonomski fakultet
  • Akademski stupanj koji se stječe završetkom studija: Završetkom studija studenti stječu akademski naziv doktor/doktorica znanosti iz područja društvenih znanosti, polje ekonomija, grana poslovna informatika, odnosno dr. sc. socio.
  • Jezik izvođenja studija: Hrvatski i engleski

 

Područje društvenih znanosti, polje ekonomija

Predviđeno trajanje studija:
3 godine

Mjesto izvođenja studija:
Varaždin, Zagreb

 
O studiju
Doktorski studij Upravljanje digitalnim inovacijama ima za cilj osposobiti doktore znanosti za sustavan znanstveni rad u području inovativnog poslovanja, ali i vrhunske stručnjake koji će znati povezati znanost i poslovanje suvremenih organizacija. Pod utjecajem primjene digitalnih tehnologija pojavljuju se nove paradigme poslovanja koja traže sveobuhvatan i širok pogled koji nadilazi klasične discipline. Slijedom navedenog, studij usmjerava znanstveni interes u digitalne inovacije te njihov potencijal za ostvarivanje tržišne prednosti. U tom smislu studij je uklopljen u realnost suvremenih organizacija te se po sadržaju i kvaliteti uklapa u nove trendove i otvara perspektivu novoj generaciji znanstvenika i stručnjaka. Precizirani ishodi učenja studija komplementarni su potrebama koje postoje na suvremenom tržištu rada. Značaj razumijevanja poslovanja u digitalnom gospodarstvu osobito je važan za poslovne subjekte koji svoju konkurentnost grade na međunarodnom tržištu te im kadrovi sa znanjima poput onih koje pruža studij Upravljanje digitalnim inovacijama predstavljaju konkurentsku prednost. Studij je pozicioniran u propulzivnom znanstvenom području upravljanja digitalnim inovacijama te povezuje poslovanje, suvremene organizacije i digitalne tehnologije. Pruža specifična znanja iz područja upravljanja tehnološkim aspektima inovacija (inovacijski proces u digitalnoj ekonomiji, digitalna transformacija i pametna industrija, tehnologije upravljanja poslovnim procesima, strateško upravljanje znanjem i informacijama, podatkovna znanost, digitalne inovacije u obrazovanju, odabrana poglavlja umjetne inteligencije, privatnost u kibernetičkom prostoru i digitalne platforme kolaborativne ekonomije) i upravljanja inovacijama (implementacija digitalnih inovacija u različitim područjima poslovanja, kao što su turizam, marketing, uslužna ekonomija i mobilno poslovanje, javna uprava, financije, makroekonomija te računovodstvo, ali i strateško planiranje i poslovno odlučivanje kao važan potporni proces upravljanju digitalnim inovacijama).
Na doktorski studij Upravljanje digitalnim inovacijama mogu se upisati pristupnici koji su:
  • 1) završili sveučilišni diplomski studij ili sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij te završetkom studija stekli najmanje 300 ECTS bodova ili četverogodišnji dodiplomski studij iz znanstvenog područja društvene znanosti polja ekonomije ili informacijskih znanosti s prosječnom ocjenom studiranja koja ne smije biti niža od 3,5
  • 2) završili sveučilišni diplomski studij ili sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij te završetkom studija stekli najmanje 300 ECTS bodova ili četverogodišnji dodiplomski studij iz drugih znanstvenih područja ili polja s prosječnom ocjenom studiranja koja ne smije biti niža od 3,5, a koji imaju predznanje ili radno iskustvo u predmetu studija
  • 3) završili studije pod 1) ili 2) s prosječnom ocjenom studiranja koja je niža od 3,5. Ovi pristupnici uz svoju prijavu prilažu i dva pisma preporuke profesora kod kojih su odslušali i polagali predmete na nižim razinama studiranja.
Pristupnicima koji nisu završili studij iz polja ekonomije ili polja informacijskih znanosti Vijeće studija može odrediti polaganje razlikovnih predmeta po razmatranju svake pojedinačne prijave za upis. Nastavno opterećenje razlikovnih predmeta može iznositi maksimalno 20 ECTS bodova. Pristupnicima za koje Vijeće studija procijeni potrebu polaganja razlikovnih predmeta čije ukupno opterećenje prelazi 20 ECTS bodova neće biti omogućen upis na studij.  Pristupnici koji su završili poslijediplomski znanstveni (predbolonjski) studij ili sveučilišni specijalistički (bolonjski) studij iz područja društvenih znanosti mogu zatražiti priznavanje dijela ECTS bodova koje su stekli na završenom poslijediplomskom studiju. O visini bodova koji se priznaju te posljedičnom oslobađanju dijela obveza na doktorskom studiju odlučivat će Vijeće studija na temelju uvida u pojedinačne slučajeve.
Stečena znanja i vještine završavanjem doktorskog studija Upravljanje digitalnim inovacijama podrazumijevaju:
  • 1. formuliranje istraživačkih pitanja, ciljeva i hipoteza u području upravljanja inovacijama i primjene digitalnih tehnologija u profitnom i neprofitnom sektoru
  • 2. razvoj naprednih, složenih, originalnih, visokospecijaliziranih znanja, vještine, aktivnosti i postupaka za prikupljanje i bilježenje informacija / podatka o primjeni digitalnih tehnologija
  • 3. kritičko vrednovanje novih činjenica, pojmova, postupaka, principa i teorija u području difuzije inovacija i primjene digitalnih tehnologija
  • 4. upravljanje znanstveno-istraživačkim aktivnostima i organiziranje informacija / podataka primjenjujući protokole prikladne za istraživanje primjene digitalnih tehnologija
  • 5. sintetiziranje, analiziranje i primjena informacije / podataka kako bi odgovorio(-la) na istraživačka pitanja koja je sam(a) formulirao(-la) u području primjene digitalnih tehnologija
  • 6. razvoj i provođenje novih društveno i civilizacijski prihvatljivih oblike komunikacija i procesa suradnje u području primjene digitalnih tehnologija
  • 7. preuzimanje etičke i društvene odgovornosti za uspješnost provođenja istraživanja u području primjene digitalnih tehnologija, za društvenu korisnost rezultata istraživanja te za moguće društvene posljedice
Znanja, vještine i sposobnosti koje će doktorandi usvojiti kroz studij omogućit će im duboko razumijevanje digitalnog poslovnog okruženja, prepoznavanje tržišnih niša i pokretanje novih poslovnih pothvata te prilagodbu i optimizaciju poslovanja u novim uvjetima.
Kroz aktivnosti studija doktorandi će steći znanja o prilikama i prijetnjama poslovanja na internacionalnom tržištu u digitalnom gospodarstvu što će doprinijeti izgradnji međunarodne konkurentnosti i integraciji u međunarodne lance dodane vrijednosti. Kvalitetan ljudski kapital koji posjeduje konkurentna znanja inkrementalan je činitelj i u privlačenju inozemnih investitora. Rast proizvodnosti, izvozne konkurencije i inovativnosti gospodarstva samo su neke od koristi koje se ostvaruju priljevom investicija pa se neizravni učinci studija mogu promatrati i na taj način. Doktorski studij pruža znanja koja mogu služiti kao potpora u izgradnji nacionalne i međunarodne konkurentnosti poslovnih subjekata u svim sektorima kao i znanja nužna za ostvarivanje konkurentnosti.
Prijava na natječaj podnosi se elektroničkim putem na adresu pdsreferada@foi.hr a potrebno joj je priložiti (u .pdf formatu):
  • 1. ovjerene preslike diploma svih razina studija
    za diplome i svjedodžbe stečene izvan Republike Hrvatske potrebno je priložiti i rješenje o akademskom priznavanju inozemne visokoškolske kvalifikacije izdano od strane nadležnog Ureda za akademsko priznavanje inozemnih visokoškolskih kvalifikacija Sveučilišta u Zagrebu. Više informacija o postupku izdavanja rješenja je dostupno na: http://www.unizg.hr/studiji-i-studiranje/upisi-stipendije-priznavanja/akademsko- priznavanje-inozemnih-visokoskolskih-kvalifikacija/
  • 2. ovjereni prijepis ocjena svih razina studija
  • 3. životopis
  • 4. dvije preporuke sveučilišnih nastavnika (ako je prosjek ocjena na studiju/studijima niži od 3,5)
  • 5. motivacijsko pismo (opsega do 500 riječi) iz kojeg su razvidni motivi za upis studija, područje znanstvenog interesa i rezultati koji se žele ostvariti
  • 6. odluku organizacije o plaćanju školarine (ukoliko školarinu plaća pravna osoba)
  • 7. domovnicu (za hrvatske državljane) ili odgovarajući dokument (za strane državljane)
  • 8. preslike potvrda o profesionalnim i znanstvenim nagradama i postignućima (ako je primjenjivo)
  • 9. popis objavljenih znanstvenih i stručnih radova te same radove (ako je primjenjivo)
Postupak odabira pristupnika vrši se na temelju:
  • 1. Priložene dokumentacije
  • 2. Intervjua s članovima Vijeća studija
  • 3. Kriterija za vrednovanje pristupnika
Sa svim prijavljenim pristupnicima koji zadovoljavaju formalne uvjete upisa Vijeće studija obavlja intervju koji je sastavni dio upisnog postupka.
Na temelju uvida u priloženu dokumentaciju i obavljenog intervjua izrađuje se rang lista pristupnika prema sljedećim Kriterijima za vrednovanje pristupnika:
  • 1. Uspjeh na prethodnim razinama studija
  • 2. Prethodna znanstvena i stručna aktivnost (objavljeni znanstveni i stručni radovi, sudjelovanje u znanstveno – istraživačkim projektima, posebna znanstvena ili stručna postignuća i sl.)
  • 3. Pisma preporuke
  • 4. Zanimanje za znanstveno-istraživački rad prema motivacijskom pismu i intervjuu (elementi vrednovanja: sposobnost kritičkog sagledavanja literature i vlastitog rada, planovi u razvoju karijere sposobnost kritičkog razmišljanja)
Termini intervjua bit će dogovoreni s pristupnicima koji ispune formalne uvjete za upis na studij, a nakon roka za predaju prijava. Vijeće studija utvrđuje konačnu listu izabranih pristupnika za upis na studij.
Školarina studija iznosi 12.000,00 €.
Naknade za eventualne razlikovne ispite, troškovi izrade doktorskog rada, troškovi tiskanja diplome i drugi materijalni troškovi nisu uračunati u iznos školarine.

Zašto upisati doktorski studij?

Proširite svoje znanje
 

Doktorski studij omogućuje duboko uranjanje u svijet istraživanja, gdje svoju strast možete pretočiti u sustavan znanstveni rad. Razvijat ćete vlastite istraživačke projekte, postavljati relevantna pitanja i doprinositi širenju znanstvenog znanja.

Postanite stručnjak
 

Stjecanjem dubinskog znanja, doktorski studij omogućuje da postanete stručnjak u određenom području. Vaše stručno znanje ne samo da će obuhvatiti trenutno stanje znanosti, već ćete doprinijeti i proširenju granica znanja u svojoj disciplini.

Unaprijedite svoju karijeru
 

Doktorska diploma otvara vrata napredovanja u karijeri. Stečene kvalifikacije čine vas konkurentnijim na tržištu rada, omogućujući vam preuzimanje odgovornijih uloga u istraživanju, akademskom radu ili struci općenito.

Otkrijte nove perspektive
 

Kroz doktorski studij, imat ćete priliku istraživati različita tematska područja, surađivati s drugim istraživačima te stvarati globalnu mrežu suradnika. Ovaj širi pogled omogućuje bolje razumijevanje kompleksnosti vaše discipline, potičući osobni i profesionalni razvoj.

 

Za više informacija kontaktirajte nas na broj telefona 042/390-808 ili mailom na pdsreferada@foi.unizg.hr.