Doktorski studijski programi
Na poslijediplomskom doktorskom studiju iz područja društvenih znanosti iz znanstvenog polja informacijskih znanosti student se upoznaje sa suvremenim istraživanjima i najnovijim dosezima u domeni informacijskih znanosti kao i interdisciplinarnim istraživanjima vezanim uz informacijske znanosti.
- Nositelj i izvođač studija: Sveučilište u Zagrebu Fakultet organizacije i informatike
- Akademski naziv/stupanj: Završetkom studija studenti stječu akademski naziv doktor/doktorica znanosti iz znanstvenog područja društvenih znanosti, znanstveno polje informacijske znanosti, odnosno dr. sc. socio.
- Voditeljstvo studija: Prof. dr. sc. Markus Schatten
Predviđeno trajanje studija:
3 godine
Mjesto izvođenja studija:
Varaždin
- 1) ovjerene prijepise (preslike) diplome i svjedodžbe preddiplomskog i diplomskog (ili dodiplomskog) studija
- 2) ovjereni prijepis ocjena preddiplomskog i diplomskog (ili dodiplomskog) studija svih predmeta ili dopunska isprava o studiju (samo pristupnici koji nisu završili studij na Fakultetu organizacije i informatike)
- 3) dokaz o poznavanju jednog svjetskog jezika
- 4) rodni list i dokaz o državljanstvu
- 5) životopis
- 6) motivacijsko pismo s prijedlogom o području istraživanja.
- Prepoznati otvorene probleme i postavljati istraživačka pitanja u području informacijskih znanosti.
- Kritički vrednovati informacije i podatke te metode njihovog prikupljanja uz samostalno definiranje kriterija vrednovanja koji se temelje na vlastitom iskustvu, znanju i literaturi.
- Kreirati i vrednovati nove činjenice, pojmove, postupke, principe i teorije te znanstveno- istraživačke projekte u području informacijskih znanosti na način koji dovodi do originalnih znanstvenih spoznaja.
- Primijeniti prikladne znanstvene metode u stvaranju novih znanstvenih spoznaja u području informacijskih znanosti.
- Razviti originalne ili prilagoditi postojeće znanstvene metode za integriranje različitih područja primjene informacijskih znanosti.
- Na originalni način integrirati informacijske i komunikacijske tehnologije kako bi se ostvarili društveno i civilizacijski prihvatljivi oblici komunikacije i procesi suradnje u interakciji s pojedincima i skupinama različitih opredjeljenja i različitog kulturnog i etničkog podrijetla.
- Kritički vrednovati i primijeniti etičke i profesionalne aspekte nacrta istraživanja, upravljanja životnim ciklusom znanstvenih podataka, izbora, načina provedbe i prezentacije istraživačkih postupaka i rezultata istraživanja u području informacijskih znanosti.
- Primijeniti projektni pristup istraživanju kroz timski rad u fizičkom i virtualnom okruženju uz preuzimanje odgovornosti za vođenje manjeg projektnog tima u informacijskim znanostima.
- Organizirati podatke i upravljati istraživačkim procesom i projektima uz samostalno definiranje istraživačkih (eksperimentalnih i drugih) protokola prikladnih za istraživanje u odabranom području.
- Komunicirati rezultate vlastitog rada u pisanom i usmenom obliku, na način primjeren ciljanim slušateljima, uz ispravno korištenje strukovnog nazivlja i prikladno proširenje hrvatskog strukovnog nazivlja u slučajevima kada pojmovi korišteni u literaturi na stranom jeziku još nemaju općenito prihvaćen hrvatski prijevod.
Naknade za eventualne razlikovne ispite, troškovi izrade doktorskog rada, troškovi tiskanja diplome i drugi materijalni troškovi nisu uračunati u iznos školarine.
Doktorski studij Upravljanje digitalnim inovacijama usmjeren je na područje inovativnih primjena informacijskih tehnologija u poslovanju.
- Koordinator studija: Sveučilište u Zagrebu Fakultet organizacije i informatike
- Partnerska ustanova: Sveučilište u Zagrebu Ekonomski fakultet
- Akademski stupanj koji se stječe završetkom studija: Završetkom studija studenti stječu akademski naziv doktor/doktorica znanosti iz područja društvenih znanosti, polje ekonomija, grana poslovna informatika, odnosno dr. sc. socio.
- Jezik izvođenja studija: Hrvatski i engleski
Područje društvenih znanosti, polje ekonomija
Predviđeno trajanje studija:
3 godine
Mjesto izvođenja studija:
Varaždin, Zagreb
- 1) završili sveučilišni diplomski studij ili sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij te završetkom studija stekli najmanje 300 ECTS bodova ili četverogodišnji dodiplomski studij iz znanstvenog područja društvene znanosti polja ekonomije ili informacijskih znanosti s prosječnom ocjenom studiranja koja ne smije biti niža od 3,5
- 2) završili sveučilišni diplomski studij ili sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij te završetkom studija stekli najmanje 300 ECTS bodova ili četverogodišnji dodiplomski studij iz drugih znanstvenih područja ili polja s prosječnom ocjenom studiranja koja ne smije biti niža od 3,5, a koji imaju predznanje ili radno iskustvo u predmetu studija
- 3) završili studije pod 1) ili 2) s prosječnom ocjenom studiranja koja je niža od 3,5. Ovi pristupnici uz svoju prijavu prilažu i dva pisma preporuke profesora kod kojih su odslušali i polagali predmete na nižim razinama studiranja.
- 1. formuliranje istraživačkih pitanja, ciljeva i hipoteza u području upravljanja inovacijama i primjene digitalnih tehnologija u profitnom i neprofitnom sektoru
- 2. razvoj naprednih, složenih, originalnih, visokospecijaliziranih znanja, vještine, aktivnosti i postupaka za prikupljanje i bilježenje informacija / podatka o primjeni digitalnih tehnologija
- 3. kritičko vrednovanje novih činjenica, pojmova, postupaka, principa i teorija u području difuzije inovacija i primjene digitalnih tehnologija
- 4. upravljanje znanstveno-istraživačkim aktivnostima i organiziranje informacija / podataka primjenjujući protokole prikladne za istraživanje primjene digitalnih tehnologija
- 5. sintetiziranje, analiziranje i primjena informacije / podataka kako bi odgovorio(-la) na istraživačka pitanja koja je sam(a) formulirao(-la) u području primjene digitalnih tehnologija
- 6. razvoj i provođenje novih društveno i civilizacijski prihvatljivih oblike komunikacija i procesa suradnje u području primjene digitalnih tehnologija
- 7. preuzimanje etičke i društvene odgovornosti za uspješnost provođenja istraživanja u području primjene digitalnih tehnologija, za društvenu korisnost rezultata istraživanja te za moguće društvene posljedice
Kroz aktivnosti studija doktorandi će steći znanja o prilikama i prijetnjama poslovanja na internacionalnom tržištu u digitalnom gospodarstvu što će doprinijeti izgradnji međunarodne konkurentnosti i integraciji u međunarodne lance dodane vrijednosti. Kvalitetan ljudski kapital koji posjeduje konkurentna znanja inkrementalan je činitelj i u privlačenju inozemnih investitora. Rast proizvodnosti, izvozne konkurencije i inovativnosti gospodarstva samo su neke od koristi koje se ostvaruju priljevom investicija pa se neizravni učinci studija mogu promatrati i na taj način. Doktorski studij pruža znanja koja mogu služiti kao potpora u izgradnji nacionalne i međunarodne konkurentnosti poslovnih subjekata u svim sektorima kao i znanja nužna za ostvarivanje konkurentnosti.
- 1. ovjerene preslike diploma svih razina studija
za diplome i svjedodžbe stečene izvan Republike Hrvatske potrebno je priložiti i rješenje o akademskom priznavanju inozemne visokoškolske kvalifikacije izdano od strane nadležnog Ureda za akademsko priznavanje inozemnih visokoškolskih kvalifikacija Sveučilišta u Zagrebu. Više informacija o postupku izdavanja rješenja je dostupno na: http://www.unizg.hr/studiji-i-studiranje/upisi-stipendije-priznavanja/akademsko- priznavanje-inozemnih-visokoskolskih-kvalifikacija/ - 2. ovjereni prijepis ocjena svih razina studija
- 3. životopis
- 4. dvije preporuke sveučilišnih nastavnika (ako je prosjek ocjena na studiju/studijima niži od 3,5)
- 5. motivacijsko pismo (opsega do 500 riječi) iz kojeg su razvidni motivi za upis studija, područje znanstvenog interesa i rezultati koji se žele ostvariti
- 6. odluku organizacije o plaćanju školarine (ukoliko školarinu plaća pravna osoba)
- 7. domovnicu (za hrvatske državljane) ili odgovarajući dokument (za strane državljane)
- 8. preslike potvrda o profesionalnim i znanstvenim nagradama i postignućima (ako je primjenjivo)
- 9. popis objavljenih znanstvenih i stručnih radova te same radove (ako je primjenjivo)
- 1. Priložene dokumentacije
- 2. Intervjua s članovima Vijeća studija
- 3. Kriterija za vrednovanje pristupnika
Na temelju uvida u priloženu dokumentaciju i obavljenog intervjua izrađuje se rang lista pristupnika prema sljedećim Kriterijima za vrednovanje pristupnika:
- 1. Uspjeh na prethodnim razinama studija
- 2. Prethodna znanstvena i stručna aktivnost (objavljeni znanstveni i stručni radovi, sudjelovanje u znanstveno – istraživačkim projektima, posebna znanstvena ili stručna postignuća i sl.)
- 3. Pisma preporuke
- 4. Zanimanje za znanstveno-istraživački rad prema motivacijskom pismu i intervjuu (elementi vrednovanja: sposobnost kritičkog sagledavanja literature i vlastitog rada, planovi u razvoju karijere sposobnost kritičkog razmišljanja)
Naknade za eventualne razlikovne ispite, troškovi izrade doktorskog rada, troškovi tiskanja diplome i drugi materijalni troškovi nisu uračunati u iznos školarine.
Zašto upisati doktorski studij?