Tim s FOI-a pobijedio u kategoriji softverskih inovacija na hrvatskom finalu natjecanja Imagine Cup 2013

Varaždin, 14. ožujka 2013. – Jučer je u Zagrebu održano hrvatsko finale natjecanja Microsoft Imagine Cup, i to u dvije kategorije: Innovation i World Citizenship. Studenti FOI-a, Natalia Nađ, Luka Obuljen, Dario Filipaj i Ozren Krpan projektom cQuest pobijedili su u kategoriji softverskih inovacija.

U Zagrebu je 13. ožujka 2013. godine održano hrvatsko finale natjecanja Imagine Cup 2013, i to u dvije kategorije: Innovation i World Citizenship. Studenti Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu, Natalia Nađ, Luka Obuljen, Dario Filipaj i Ozren Krpan (mentor je asistent Zlatko Stapić, mag. inf.) su projektom cQuest pobijedili u kategoriji sofverskih inovacija. Svjetsko finale Imagine Cup natjecanja održat će se u St. Petersburg, no zbog nedostatka sponzora koji bi studente poslali direktno na natjecanje, oni će u travnju sudjelovati na regionalnom on-line finalu, te će se na taj način boriti za odlazak u Rusiju. U drugoj kategoriji pobijedio je tim studenata sa splitskog Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje i zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računalstva koji je izradio sustav AuThink. Projektom cQuest studenti FOI-a pokušali su na inovativan način iskoristiti vrijeme koje mladi (a i ne samo mladi) provode pred mobitelom te im na zabavan način kroz RPG igru (eng. Role-playing Game) u stvarnom svijetu omogućiti da se natječu rješavajući zadatke (eng. Quests), posjećujući događaje (eng. Events) i organizirajući se u grupe (eng. Guilds). Budući da su zadaci kreirani u stvarnom svijetu igrači zapravo povećavaju svoje znanje i mudrost (eng. Intelligence), karizmu (eng. Charisma) i snagu (eng. Stamina) učeći, posjećujući kulturne događaje, pomažući drugima, rješavajući zabavne zadatke i slično. Tim cQuest je istoimeni projekt prijavio i na dva Imagine Cup 2013 izazova. Naime, arhitekturalno složen projekt je svojim karakteristikama zadovoljio uvjete prijave na izazov Windows Azure u smislu primjene Microsoft Azure tehnologija, te na izazov Windows Phone budući da mobilna aplikacija koristi specifične Windows Phone 8 mogućnosti.

U hrvatskom finalu sudjelovao je još jedan tim s FOI-a. Tim Drive Guard čine studenti Jakov Andrić, Soni Jozeljić, Davor Moslavac i Ognjen Ribičić, a mentor je asistent Boris Tomaš, mag. inf. Projekt definira sustav za sigurnu vožnju i asistenciju vozača u vožnji identificirajući potencijalne opasne točke. Sustav vozače pravovremeno i lokacijski točno obavještava o novim uvjetima na cesti i okolini. Osim toga sustav, u slučaju prometne nesreće, automatski poziva hitnu medicinsku pomoć i policiju.

Microsoft Imagine Cup je prestižno studentsko natjecanje u tehnologiji. Na Imagine Cup su pozvani svi koji dijele strast prema tehnologiji i koji koriste maštu kako bi riješili najveće svjetske probleme.