Student FOI-a, Filip Panđić, sudjelovao na svjetskom natjecanju u overclockingu!

Student 3. godine preddiplomskog studija FOI-a, Filip Panđić, osvojio je 4. mjesto u završnici svjetskog natjecanju u overclockingu održanoj 28.9.2012. godine na Tajvanu.

Čestitamo Filipu i prenosimo njegove dojmove s natjecanja!

„Radi se o tome da određene komponente računala pokušavamo napraviti što bržim tako da ih hladimo pomoću tekućeg dušika koji može ohladiti do -196°C te dižemo takt i napone. Primjera radi, procesoru podignemo takt s tvorničkih 3000MHz na 6000MHz i onda se odrade testovi te tko ima najbolji rezultat - taj je pobjednik. Naravno, svaka komponenta drugačije skalira s naponom i temperaturom, a na nama je da izvučemo maksimum iz svake komponente. Da bi rezultat bio što bolji, radi se i manja softverska optimizacija.

Kao i prošle godine, kolega Dušan Nikočević i ja smo se uspjeli plasirati na završnicu svjetskog natjecanja u overclockingu poznatog kao MSI Master Overclocking Arean 2012 koje je bilo održano 28.9. na Tajvanu. On je predvodio boje Crne Gore, dok sam ja bio predstavnik Hrvatske.

Iako su kvalifikacije prošle godine bile isto vrlo zanimljive, ove godine je neizvjesnost trajala do samog kraja. Nažalost, u europskim kvalifikacijama smo imali peh da su nam komponente koje smo naručili iz Amerike stigle 2 dana nakon završetka natjecanja bez kojih nismo mogli iako smo čak dva puta oborili svjetski rekord u 3D Mark 11 kategoriji te smo morali tražiti mjesto u svjetskim kvalifikacijama gdje su samo troje najboljih iz cijelog svijeta izborili plasman u finale.

U finalu također nije bilo lagano, jer su nas pehovi konstantno pratili. U pripremama smo ostali bez grafičke kartice te smo imali na raspolaganju samo još jednu, još veći peh smo doživjeli dolaskom na Tajvan gdje nam se jedna od prtljaga s opremom zagubila. Da nije bilo pomoći drugih timova oko osnovne opreme za natjecanje, ne bismo se mogli ni natjecati. Treći peh je da smo 20ak sekundi nakon završetka trećeg i završnog testa dobili rezultat koji nam je jamčio 3. mjesto tako da smo na kraju ipak morali zadovoljiti s 4. mjestom.“

Filip Panđić