Okvir korištenja alata umjetne inteligencije u nastavi, studentskim radovima i istraživanju na FOI-ju

Objavljeno: 13.05.2024

Sveučilište u Zagrebu Fakultet organizacije i informatike (u daljnjem tekstu: FOI), prepoznaje značajnu ulogu alata umjetne inteligencije (UI) u oblikovanju i unapređenju procesa učenja, poučavanja te znanstveno-istraživačke djelatnosti. Stoga, FOI promiče primjenu alata UI kao sredstva za poticanje inovacija i kreativnosti unutar akademske zajednice, uz istovremeno osiguranje da se korištenje tih alata obavlja na odgovoran, etički prihvatljiv i zakonski reguliran način.

Uvažavajući značaj i potencijal alata UI u akademskom okružju, osobito alata generativne umjetne inteligencije (engl. generative artificial intelligence, Gen AI) kao računalne tehnologije koja stvara podatke koji izgledaju ili zvuče kao da ih je stvorilo ljudsko biće, FOI je predan osiguravanju da se korištenje ovih tehnologija odvija u skladu s visokim etičkim, obrazovnim i znanstvenim standardima. U skladu s navedenim, principi korištenja UI na FOI-ju definirani su kako slijedi u ovom dokumentu.