Projekt ‘Zeleni korak naprijed: Dani održivog razvoja‘ Studentskog zbora FOI proglašen drugim najboljim na natječaju portala Srednja.hr

Objavljeno: 15.07.2024

U sklopu projekta Brucoš 101, portal Srednja.hr proglasio je najbolje studentske projekte u zemlji i bogato ih nagradio, a drugo mjesto osvojio je Studentski zbor FOI-ja za projekt 'Zeleni korak naprijed: Dani održivog razvoja‘, koji je proveden proljetos u Varaždinu. Brucoš 101 je, inače, namijenjen svima koji planiraju postati studenti te im pomaže pripremiti se za maturu i uvodi ih u svijet studiranja.

Varaždinski studenti organizirali su pravi održivi festival

Drugo mjesto ovogodišnjeg natječaja odlazi u Varaždin, i to na Fakultet organizacije i informatike i tamošnjem Studenskom zboru. Njihov projekt ‘Zeleni korak naprijed: Dani održivog razvoja‘ odvijao se u periodu od 13. do 14. svibnja 2024. godine, a cilj je bio potaknuti razmišljanje i ekološki održive inicijative s naglaskom na razvoj održivih praksi ponašanja kod studenata i studentskih udruga.

Kroz dva dana, na Fakultetu se održavalo niz zelenih inicijativa u kojima su sudjelovati studenti kako bi promišljali o problemima održivosti s fokusom na unapređenje kvalitete studentskog života i zajednice u kojoj žive. Glavni događaj koji se odvijao kroz dva dana bilo je studentsko natjecanje Global Goals Jam. Na studentskom natjecanju prisustvovalo je 10 timova, a njihovi zadaci bili su sljedeći:

• identificirati lokalne probleme vezane uz studentsku populaciju;
  • istražiti problem i dokumentirati ga kroz podatke (statistiku);
  • istražiti alternativna rješenja i odabrati najbolju alternativu;
  • izraditi koncept rješenja ili prototip rješenja na način da se doprinosi određenim ciljevima održivog razvoja.

Kao uvod u studentsko natjecanje, studentima su održane uvodne prezentacije, gdje je kroz inovativne pristupe podučavanju ‘sustainable learning‘ i ‘service learning‘ studentima približen način promišljanja o održivosti prilikom rješavanja raznovrsnih problema s kojim se suočava zajednica. Kroz ‘service learning’, studentima je omogućeno da se aktivno uključe u zajednicu i primijene svoje znanje u stvarnom svijetu, a ‘sustainable learning’ potiče studente da razmišljaju o dugoročnoj održivosti i pozitivnom utjecaju njihovih rješenja na društvo - poručili su iz Studenskog zbora FOI-ja.

U sklopu natjecanja studenti su se bavili problemima kao što je prijevoz studenata, prehrana u studenskim menzama, ponuda studentskih poslova i drugo. Za spomenute probleme, predložena su zanimljiva i kreativna rješenja koja mogu biti primjenjiva u predviđenoj okolini. Osim toga, studenti su dobili znanja, vještine i iskustvo o tome kako promišljati i rješavati probleme na održiv način uz doprinos svim dionicima u zajednici.

Osim spomenutog natjecanja, odvijale su se i druge zanimljive aktivnosti koje su privukle više od 150 studenata kroz dva dana, a to su:

• prikupljanje digitalnog otpada (stare baterije, miševi, tipkovnice, računala i drugo) koji je dalje usmjeren prema reciklažnim dvorištima, a u sklopu aktivnosti održana je i edukacija o pravilnom odvajanju otpada i zbrinjavanju specifičnog otpada;
  • održan je eco movie night gdje su studenti imali prilike pogledati film edukativnog sadržaja koji se bavi problematikom održivosti te je kroz isti naglašena važnost brige o održivosti;
  • uređenje zelenih oaza na Fakultetu kako bi se potaknule dobre prakse studenata u razvrstavanju otpada;
  • održan je eco game night gdje su studenti kroz igre sudjelovati u izgradnji ekološki osviještenog planeta. U organizaciji i provedbi aktivnosti sudjelovalo je 15 studenata, članova Studentskog zbora FOI-ja i volonteri.

Aktivnosti projekta predstavljene su na društvenim mrežama Fakulteta i SZ FOI-ja i prezentiran je na Svjetskim danima zaštite okoliša u Varaždinu 2024. godine te se planira iduće godine proširiti uključivanjem studenata drugih Fakulteta s naglaskom na rješavanje problema koji će se identificirati u suradnji s tijelima lokalne samouprave (grad, županija).

*Izvor informacija: Srednja.hr