Održani Dani održivog razvoja na Fakultetu organizacije i informatike

Studentski zbor Fakulteta organizacije i informatike organizirao je dvodnevni događaj naziva "Zeleni korak naprijed: Dani održivog razvoja", posvećen proširivanju svijesti o važnosti održivosti i brige za okoliš. U okviru toga, studenti FOI-ja sudjelovali su i na Global Goals Jam natjecanju, koji je održan 13. i 14. svibnja 2024. godine. Više u nastavku...

Cilj događaja bio je potaknuti ekološki osviještene inicijative među studentima i poticati razmjenu ideja o održivosti. Projekt Zeleni korak naprijed: Dani održivog razvoja fokusirao se na prakse koje podržavaju zaštitu okoliša, recikliranje, smanjenje otpada i promicanje zdrave hrane. Studenti su imali priliku razmotriti održive prakse i predložiti rješenja za poboljšanje kvalitete studentskog života.

Kroz niz aktivnosti, uključujući prikupljanje elektroničkog otpada, uređenje zelenih oaza te studentsko natjecanje "Global Goals Jam", organizatori su poticali sudionike na stvaranje održivih rješenja za lokalne probleme.

Global Goals Jam natjecanje

Global Goals Jam je izvanredna inicijativa koja okuplja ljude iz različitih krajeva svijeta kako bi zajedno radili na rješavanju lokalnih problema s ciljem doprinosa globalnim ciljevima održivosti. Prvi Global Goals Jam na Fakultetu organizacije i informatike (FOI) održan je 13. i 14. svibnja 2024. godine. Ovaj događaj predstavlja značajan korak prema promicanju održivog razvoja i poticanju kreativnih rješenja za globalne izazove. FOI se također ponosi što je prvi domaćin ovakvog događaja u Hrvatskoj, a njegova važnost dodatno je naglašena time što je time postao dio globalne mreže održanih jamova.

Global Goals Jam održan je kao dvodnevno natjecanje studenata koje se odvijalo u 4 kratke etape (kreativna sprinta). Na ovom događaju okupilo se oko 40 studenata, koji su bili podijeljeni u 10 timova. Njihov zadatak bio je razviti održiva rješenja za lokalne probleme koje su identificirali. Za pripremu svojih projekata studenti su se koristili raznolikim metodama i tehnikama prezentiranja rezultata te su imali prilike prezentirati osmišljene kreativne održive koncepte i prototip rješenja.

Studentsko natjecanje održano je u sklopu projekta Zeleni korak naprijed: Dani održivog razvoja na FOI-ju, a isto je vodila asistentica Larisa Hrustek, mag.oec.

Završni radovi bit će prezentirani i na obilježavanju Svjetskog dana zaštite okoliša u Varaždinu!

Aktivnost/projekt financirao je Studentski centar u Varaždinu iz prikupljene naknade u iznosu 0,5% neto iznosa naknade izvođaču studentskih poslova.