IV. MUZZA tjedan znanosti održat će se od četvrtka, 10. travnja 2025., do nedjelje, 13. travnja 2025., od 10 do 19 sati u zgradi Rektorata Sveučilišta u Zagrebu (SEECEL), Radoslava Cimermana 88. Posjetitelji će tijekom četiri dana, od 10 do 19 sati, moći uživati u više od 100 radionica, interaktivnih eksperimenata, izložbi i predavanja – a sve to potpuno besplatno!
Na Sveučilištu u Zagrebu, u subotu 15. ožujka 2025., svečano je promovirano 304 novih doktora znanosti i doktora umjetnosti, među kojima su i dvije asistentice Fakulteta organizacije i informatike – dr. sc. socio. Barbara Šlibar i dr. sc. socio. Nikolina Dreven. Ova svečana promocija održana je u velikoj dvorani Regionalnoga centra za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe – SEECEL, a promovirao ih je rektor prof. dr. sc. Stjepan Lakušić.
Trideset i šesta međunarodna znanstvena konferencija u organizaciji Sveučilišta u Zagrebu Fakulteta organizacije i informatike 'Central European Conference on Information and Intelligent Systems' (CECIIS 2025) okuplja istraživače, akademike i stručnjake na FOI-ju u Varaždinu kako bi predstavili znanstveno-istraživačke rezultate vezane uz ovogodišnju temu konferencije, a to su disruptivne tehnologije kao jedan od ključnih pokretača inovacija. Ovogodišnja tema naziva "Designing Innovation through Productive Disruptions" naglašava moć inovacija vođenih promjenama te njihov utjecaj na znanost, razvoj tehnologije i društvo.
Fakultet organizacije i informatike (FOI) i ove se godine aktivno uključuje u Festival znanosti, koji će se održati od 5. do 10. svibnja 2025. "Mreže" je tema ovogodišnjeg Festivala, a FOI nastavnici pripremili su niz zanimljivih radionica koje će približiti znanost mladima i zainteresiranoj javnosti. Tijekom Festivala znanosti, FOI će ugostiti brojne sudionike kroz interaktivne radionice koje obuhvaćaju različite aspekte mreža – od internetskih i društvenih mreža do matematičkih i ekonomskih poveznica. Radionice su prilagođene različitim uzrastima i održavat će se u prostorima FOI-ja, osnovnim školama i vrtićima.
Od 3. do 7. ožujka 2025. u Dublinu je održana 15. međunarodna konferencija Learning Analytics and Knowledge (LAK25) u organizaciji Society for Learning Analytics Research (SoLAR), ključne međunarodne i interdisciplinarne istraživačke mreže u području analitike učenja. Riječ je o najznačajnijoj i najkompetitivnijoj konferenciji vezanoj uz analitiku učenja u svijetu.
Sveučilišni računski centar Srce u suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu 26. i 27. ožujka 2025. organizira konferenciju Dani e-infrastrukture Srce DEI 2025.
Od 12. do 14. veljače 2025. na partnerskim ustanovama na Šri Lanki održan je početni (kick-off) sastanak Erasmus+ projekta DIGITAsia – Digital Transformation of Asian Higher Education, koji Sveučilište u Zagrebu Fakultet organizacije i informatike (FOI) koordinira pod vodstvom prof. dr. sc. Igora Balabana. Ovaj trogodišnji projekt traje do 31. listopada 2027. i financiran je iznosom od 719.634 eura s temeljnim ciljem da unaprijedi obrazovne sustave u Maldivima, Šri Lanki i Maleziji kroz digitalnu transformaciju i primjenu Obrazovanja 5.0.
Fakultet organizacije i informatike u veljači je organizirao ciklus od devet edukacija namijenjenih nastavnicima, s posebnim naglaskom na podršku mlađim suradnicima i asistentima u unapređenju njihovih nastavničkih kompetencija. Cilj ovog programa bio je omogućiti nastavnicima prilagodbu suvremenim obrazovnim izazovima kroz stručno usavršavanje uz mentorstvo iskusnijih kolega nastavnika i znanstvenika.
Na Sveučilištu u Zagrebu Fakultetu organizacije i informatike (SUZG FOI), održana je završna konferencija znanstvenog projekta HELA – Podizanje zrelosti visokih učilišta za implementaciju analitika učenja. Ovaj važan istraživački projekt, financiran od strane Hrvatske zaklade za znanost, okupio je vodeće domaće i međunarodne stručnjake s ciljem unapređenja obrazovnog procesa korištenjem analitika učenja. Voditeljica projekta bila je prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep, a su-voditeljica prof. dr. sc. Diana Šimić.
U utorak 11. veljače 2025. godine predavanje pod nazivom “Suvremeni izazovi u znanstvenom izdavaštvu: perspektiva izdavača" održao je u sklopu internog projekta Fakulteta - Time 4 Science Enes Sukić, izvanredni profesor Fakulteta za informacione tehnologije i inženjerstvo.