Usvojeni Kriteriji za vrednovanje online studija

Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje je na svojoj 95. sjednici, održanoj u veljači ove godine, usvojilo Kriterije za vrednovanje online studija. Ta je vijest od velike važnosti za sveučilišta koja su zainteresirana za pokretanje online studija jer takav studij mora u posebnoj proceduri odobriti Nacionalno vijeće za visoko obrazovanje. U radnoj skupini koja je formulirala prijedlog kriterija, osim predstavnika nekoliko javnih i privatnih visokih učilišta, sudjelovao je i Fakultet organizacije i informatike kao jedna od vodećih institucija u e-učenju.

Utvrđeni kriteriji predstavljaju nadogradnju na redovnu proceduru vrednovanja prijedloga studijskih programa, te su formulirani tako da se njima vrednuju samo one osobine studijskih programa koje su vezane za online izvedbu. Moglo bi se reći da su postavljeni visoki zahtjevi za ustanove predlagače online studijskih programa, čime se pokušava djelovati preventivno kako bi novi studijski programi, izvođeni na novi način, bili što kvalitetniji.