Skip to content Skip to navigation

UNIC koordinacijski sastanak u Zagrebu: FOI ključan u izgradnji virtualnog kampusa

Objavljeno: 27.03.2025

Na Sveučilištu u Zagrebu održan je koordinacijski sastanak Europskog sveučilišta postindustrijskih gradova (UNIC), saveza deset sveučilišta posvećenih poticanju mobilnosti i uključenosti radi ostvarivanja društvenog učinka. Sastanak je 13. ožujka održan u Regionalnom centru za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe – SEECEL u Zagrebu. UNIC savez, uz Sveučilište u Zagrebu, čine i Sveučilište Deusto u Bilbaou (Španjolska), Sveučilište Ruhr u Bochumu (Njemačka), Koç sveučilište u Istanbulu (Turska), Erasmus sveučilište u Rotterdamu (Nizozemska), Sveučilište u Corku (Irska), Sveučilište u Liègeu (Belgija) i Sveučilište u Oulu (Finska).

Ključni dio UNIC projekta je izgradnja virtualnog kampusa, inovativnog informacijskog sustava koji služi kao središnja informacijska poveznica saveza. Ovaj sustav omogućuje međusveučilišnu razmjenu podataka, podršku virtualnoj i fizičkoj mobilnosti studenata, izdavanje i provjeru europskih studentskih iskaznica, podršku izvođenju združenih studijskih programa te prezentaciju istraživačkih kapaciteta sveučilišta.

Fakultet organizacije i informatike (FOI), sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, ima ključnu ulogu u izgradnji virtualnog kampusa, koristeći svoju stručnost u razvoju digitalnih platformi i alata. Virtualni kampus omogućit će razmjenu podataka kakva do sada nije bila moguća, podršku virtualnoj mobilnosti i olakšavanje fizičke mobilnosti studenata. Virtualni kampus je zamišljen kao informacijski sustav koji je središnja informacijska poveznica saveza UNIC. Omogućavao bi međusveučilišnu razmjenu podataka kakvu do sada nije bilo moguće ostvariti, omogućujući ostvarenje virtualne, te pomažući u realizaciji fizičke mobilnosti. Podrška virtualnoj mobilnosti studenata, izdavanje i provjera europskih studentskih iskaznica, podrška izvođenju združenih studijskih programa te prezentacija istraživačkih kapaciteta sveučilišta uključenih u virtualni kampus uvelike će biti olakšana uspostavom virtualnih kampusa.

Na sastanku su sudjelovali prorektor za međunarodnu i međuinstitucijsku suradnju prof. dr. sc. Jurica Pavičić i voditelj UNIC-a na Sveučilištu u Zagrebu, izvršna voditeljica izv. prof. dr. sc. Goranka Lalić Novak s Pravnog fakulteta te predstavnici partnerskih sveučilišta. Prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep je koordinatorica jedne od tematskih linija, prof. dr. sc. Neven Vrček je dio tima koji je odgovoran za razvoj virtualnog kampusa, dok je prodekanica izv. prof. dr. sc. Martina Tomičić Furjan povjerenica za informiranje na FOI-ju za UNIC projekt. Na sastanku su sudjelovali i prof. dr. sc. Zdravko Schauperl s Fakulteta strojarstva i brodogradnje, prof. dr. sc. Lelia Kiš-Glavaš s Edukacijsko rehabilitacijskoga fakulteta, izv. prof. dr. sc. Miroslav Rajter s Pravnoga fakulteta, prof. dr. sc. Ana Mandić Ivanković s Građevinskoga fakulteta, prof. dr. sc. Martina Jakovčić s Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta, doc. dr. sc. Mikolaj Martinjak s Fakulteta filozofije i religijskih znanosti, doc. dr. sc. Luka Humski s Fakulteta elektrotehnike i računarstva, doc. dr. sc. Marjeta Majer i prof. dr. sc. Iskra Alexandra Nola s Medicinskoga fakulteta te članovi UNIC tima na Sveučilištu Vesna Kotarski, Petra Baničević, Karla Sirotić, Daliborka Pašić i dr. sc. Tamara Dagen.

Koordinatori radnih paketa i tematskih linija UNIC-a razmijenili su informacije o aktualnim aktivnostima, uključujući upravljanje i management, poticanje inovativnih pristupa nastavi i mobilnosti, suradnju s gradovima, izgradnju zajednica istraživača i nastavnika, poticanje raznolikosti i održivosti te pitanja zdravlja, umjetnosti i kulture.

Posebno su istaknute aktivnosti na osnivanju Centra za budućnost gradova u suradnji s Gradom Zagrebom, rad na politikama vezanim uz integraciju stranih radnika te izdavanje knjige "The Reimagining of Urban Spaces – A journey through post-industrial cityscapes".

UNIC projekt nastavlja jačati europski prostor visokog obrazovanja kroz inovacije, suradnju i razmjenu znanja.