Studentice FOI-ja na studentskoj praksi u glavnom gradu Etiopije Adis Abebi

U sklopu natječaja raspisanog na Fakultetu organizacije i informatike za studentsku praksu u Etiopiji, studentice Dunja Maslić i Neva Stopinšek dobile su priliku da u ožujku na dva i pol mjeseca otputuju u Adis Abebu.

Glavna svrha njihovog putovanja je odlazak na stručnu praksu u sklopu SisCatalyst projekta koji se provodi uz potporu fondova Europske unije s ciljem uključivanja djece u donošenje odluka koje će kasnije utjecati na njihovu budućnost. Zbog uočene prilike za velikom mogućnosti doprinosa Etiopiji, ova zemlja dobila je zeleno svjetlo za uključivanje u projekt kroz partnerstvo „Eco Ethics International Union Ethiopia“ (koja je zadužena za pronalaženje lokalnih partnera i njihovo uključivanje u projekt) te ConSol Hrvatska (nevladina udruga koja se bavi popularizacijom znanosti i umjetnosti nizom kvalitetno definiranih radionica). Lokalne organizacije koje sudjeluju na projektu su „Meseret Humanitarian Organization“, „Samaritan Foundation for Destitute and Dying“ te „Global Change Initiative Ethiopia“. Osim toga, studentice obavljaju i volontersku praksu u sklopu studentske organizacije AIESEC u „Fresh & Green“ akademiji, koja je kreirana specijalno za potrebe najsiromašnijih društvenih slojeva. Kao zajednički cilj svih ovih organizacija moglo bi se navesti osnaživanje žena koje su doživjele određene životne traume te edukacija djece siročadi ili onih koji žive samo s majkama u siromaštvu i ne mogu si priuštiti osnovno obrazovanje. Na taj se način svakome pruža jednaka mogućnost za napredak i razvoj.

Etiopija

Studentice FOI-a tamo će svoj doprinos dati pružanjem edukacija o korištenju informacijske tehnologije, kao i edukacijama o volonterstvu, projektnom menadžmentu i stvarima koje su organizacijama potrebne za njihov daljnji rad i razvoj. Osim edukacija i pomoći osoblju navedenih organizacija, njihov zadatak je i podučavanje žena i djece, ovisno o potrebama pojedine organizacije.

Kada govore o iskustvu na tom kontinentu, Dunja i Neva spominju velike različitosti na koje svakodnevno nailaze. Jedna od glavnih stvari koju ističu kao najveću razliku Europljana i Afrikanaca je činjenica da ljudi tamo više pažnje posvećuju međuljudskim odnosima i češće su nasmijani i iskreno sretni. Kada su upitale neke od tamošnjih stanovnika kako je to moguće, obzirom na uvjete u kojima većina ljudi živi, jedan od njih objasnio im je da je razlog tome činjenica da Europljani sve shvaćaju kao vlastito pravo te im nedostatak tog prava oduzima mnogo energije i živaca. Afrikanci, s druge strane, svaku stvar, pa čak i one najosnovnije poput vode i  struje, shvaćaju isključivo kao privilegiju pa se tako vesele svakoj od tih stvari, no ne rade veliku paniku u nedostatku istih. Ističu i kako je situacija u prometu veoma kaotična, a javni prijevoz dosta često pretrpan. Ponekad treba i do nekoliko sati da se dođe do željenog mjesta što im je u početku predstavljalo velik problem i često kašnjenje, no ubrzo su se navikle na tamošnje uvjete te sada ističu kako vrlo snalažljivo i bez većih poteškoća dolaze na određene lokacije. Hrana je, kažu, jednolika i izrazito začinjena. Unatoč tome, oduševljene su običajem sakupljanja svih članova organizacije za vrijeme ručka te navikom ispijanja kave i druženja nakon jela. Djeca im predstavljaju posebno veselje jer su vrlo otvorena, pristupačna, skromna, zaigrana, a istovremeno vrlo sposobna i talentirana te željna znanja. Oduševljava ih i činjenica da unatoč tome što imaju vrlo malo uvijek pokazuju želju da to podijele među sobom i sa volonterima. Stalni problemi s nedostatkom struje i vode naveli su ih da prilagode način života tamošnjim uvjetima, što im je, ističu, bilo najteže jer je u Hrvatskoj uvijek sve dostupno pa nikad nisu imale potrebe planirati osnovne svakodnevne radnje. Nekoliko su se puta našle u situaciji kada zbog nedostatke struje ili vode nisu mogle obaviti planirano, no ubrzo su shvatile da se prilike iskorištavaju onda kada su pružene, što je korisna i univerzalno primjenjiva životna lekcija.

Unatoč navedenim životnim razlikama koje je teško opisati riječima, ističu da istinski uživaju u Etiopiji, zemlji u kojoj pravo postaje privilegija, a ljudi su svejedno nasmijani i sretni. Također, za kraj poručuju kako svojom pričom žele inspirirati druge da se i sami odluče za ovakvu avanturu koja neupitno uči pravim životnim vrijednostima i stavlja osmijehe na mnoga dječja lica te se nadaju da će njihov Happy video ) usrećiti druge kao što je usrećio njih i njihove prijatelje iz  Etiopije kada su ga zajedno snimali.

Sve njihove avanture ubuduće možete pratiti na njihovoj blog stranici http://nasaafrickaprica.wordpress.com/.