Skip to content Skip to navigation

Pozvano predavanje o socijalnoj pravdi i socijalnoj uključenosti

Objavljeno: 18.12.2023

Pozivamo Vas na zanimljivo pozvano predavanje koje će se u sklopu kolegija Poslovno komuniciranje na prijediplomskom studiju Ekonomika poduzetništva održati u srijedu, 20. prosinca u 13.00 h na FOI 2 dv 2. Tema predavanja je SPONA – SURADNJA ZA SOCIJALNU PRAVDU I SOCIJALNU UKLJUČENOST. Predavačica je Martina Horvat, prof. socijalne pedagogije iz Ambidekster kluba u Zagrebu.

Riječ je o jednoj od aktivnosti u sklopu projekta “JEDNAKI Status, Mogućnosti, Odgovornosti” kojeg sredstvima Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade provodi varaždinska udruga Bedem ljubavi. Cilj projekta je unaprijediti demokratsku kulturu i svijest mladih Varaždinske
županije, posebice pripadnika ranjivih skupina te ih potaknuti na veći građanski angažman usmjeren na punopravnu integraciju u društvo. U svakodnevnom životu mladi često spominju pravdu kao vrijednost kojoj težimo, ali i nepravdu kao odraz pojedinih osobnih iskustava i onoga što ne žele doživjeti. Istovremeno, koncepti socijalne pravde i socijalne uključenosti su pronašli svoje mjesto u svjetskim, europskim i nacionalnim javnim politikama kao društvene vrijednosti, ali se sve više uređuju i konkretnije mjere i aktivnosti koje im doprinose. Predavanje će dodatno rasvijetliti važnost i vlastite mogućnosti doprinosa socijalnoj pravdi i socijalnoj uključenosti.

Martina Horvat diplomirala je na Odsjeku za poremećaje u ponašanju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te stekla stručni naziv prof. soc. pedagoginje. Trenutno pohađa Doktorski studij socijalne politike na Studijskom centru socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Primarno se bavim radom s mladima, psiho-socijalnom podrškom i socijalnim uključivanjem te provedbom programa neformalnog obrazovanja s mladima, ali i stručnjakinjama i stručnjacima iz područja obrazovanja, socijalne skrbi i civilnog društva. Vrlo je angažirana i u području građanskog i medijskog obrazovanja. Bila je zaposlena u različitim sustavima, od ministarstva, preko osnovne škole do centra za socijalnu skrb. Međutim, najveći dio profesionalnog angažmana provela je u organizacijama civilnog društva. Kontinuirano je angažirana u različitim organizacijama civilnog društva koje se bave socijalnim uključivanjem, mladima i obrazovanjem, od Mreže mladih Hrvatske i GONG-a do Ambidekster kluba u kojem je od 2021. godine i zaposlena.

BEDEM LJUBAVI VARAŽDIN, osnovan ratne 1991. godine kao Pokret majki za mir, danas djeluje na području izvaninstitucionalne socijalne skrbi, najviše s pripadnicima tzv. marginaliziranih skupina, a to su najčešće siromašni građani, višečlane obitelji, osobe s invaliditetom, nezaposleni i Romi. Aktivnosti udruge u najvećoj su mjeri usmjerene na pružanje različitih oblika humanitarne pomoći (hrana, odjeća, obuća, kućanske potrepštine, namještaj i sl.) te izvaninstitucionalnih socijalnih usluga kojima se također nastoji unaprijediti kvaliteta života korisnika. Posebno su značajne različite edukacije kojima se nastoji doprinijeti poboljšanju znanja i vještina korisnika, kao i aktivnosti na senzibilizaciji šire javnosti te zagovaračke aktivnosti kojima se utječe na uklanjanje predrasuda i nastoji doprinijeti izjednačavanju mogućnosti, odnosno, osiguravanju ravnopravnog položaja svih građana u lokalnoj zajednici te unaprijediti javna svijest o potrebama određenih ranjivih skupina koje su socijalno isključene ili u riziku od socijalne isključenosti. Uz donacije građana i poslovnog sektora, aktivnosti udruge financiraju različita tijela državne uprave, JRLS i drugi donatori. Bedem ljubavi Varaždin dobio je za svoj rad niz priznanja, uz ostalo, Plaketu Grada Varaždina i Povelju humanizma Internacionalne lige humanista.