FOI se pridružuje bogatim programom Festivalu znanosti 2024.

Objavljeno: 03.04.2024

Pred nama je novo izdanje Festivala znanosti i nadam se da ste spremni za nove izazove u popularizaciji znanosti! Festival će se održati od 22. do 27. travnja, a glavna tema je INTELIGENCIJA. FOI je pripremio niz predavanja i radionica usko povezanih s temom Festivala, koji će se odvijati na nekoliko različitih lokacija, a program u Varaždinu je dostupan ovdje. Više u nastavku.

Festival znanosti je manifestacija koja se u Hrvatskoj kontinuirano organizira od 2003. godine s ciljem približavanja znanosti javnosti kroz informiranje o aktivnostima i rezultatima na području znanosti, poboljšavanje javne percepcije znanstvenika, te motiviranje mladih ljudi za istraživanje i stjecanje novih znanja. Rađamo se znatiželjni, kao mala djeca se pitamo zašto je nebo plavo, a trava zelena, a kad odrastemo postajemo produktivni članovi zajednica. Čežnja za dodatnim znanjem i poticanje urođene znatiželje u svim dobima života je vrijedan cilj za koji se Festival znanosti zalaže. Organizatori Festivala znanosti su Sveučilišta u Splitu, Zagrebu, Rijeci, Zadru i Osijeku u suradnji s Tehničkim muzejom Nikola Tesla i British Councilom, a pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Ove godine Festival znanosti počinje 22. travnja, na međunarodni Dan planeta Zemlje.

1564. obljetnica rođenja Galilea Galileia
1834. obljetnica rođenja Dmitrija Mendeleeva.
1824. obljetnica rođenja Williama Thomsona/Lorda Kelvina
1874. obljetnica rođenja Guglielma Marconija
1914. obljetnica rođenja Jonasa Salka, izumitelja cjepiva za poliomijelitis (dječju paralizu)
1774. francuski kemičar Antoine-Laurent de Lavoisier „otkriva“ novi plin, kisik
1904. John Ambrose Fleming patentira prvu elektronsku cijev, što se smatra početkom elektronike
1924. Njemački psihijatar Hans Berger snimio prvi EEG na čovjeku
1934. otkriće umjetne radioaktivnosti - Curie i Joliot

Facebook stranicu Festivala znanosti možete vidjeti ovdje.

Službeni program dostupan je ovdje.