FOI Plant - biljka koja tvita

FOI Plant je sustav koji omogućava biljci da ima vlastiti Twitter profil na koji tvita

Sustav „Biljka“, kako se kolokvijalno voli nazivati, zamišljen je kao način popularizacije ugrađenih sustava među studentima i posjetiteljima Fakulteta. Trenutnu verziju razvio je student 1. godine diplomskog studija na FOI-ju Milan Pavlović pod mentorstvom asistenta Ivana Švogora.

Iako trivijalan, sustav zapravo krije niz sitnih izazova koji se odnose na prikupljanje podataka sa senzora, kalibraciju senzora, okolinu senzora poput lokacije unutar prostorije, tipa tla itd.  Moguće je pronaći slična rješenja na webu, no glavni cilj nije bila inovacija već demonstracija trenda Interneta stvari (engl. Internet of Things, IoT) koji postaje sve popularniji, a odnosi se na činjenicu da softver više razine postaje sve prisutniji u najobičnijim i svakodnevnim „pametnim“ elektroničkim uređajima, od mikrovalne do žarulje. Konkretno, sustav FOI Plant radi na Raspberry Pi računalu koje putem cron-joba dohvaća podatke sa senzora i sprema ih u bazu podataka na našem serveru. Nakon toga, aplikacija na serveru provjerava zadnjih nekoliko zapisa i određuje koji tweet će objaviti, ovisno o stanju biljke.

Obzirom na interes koji je ovaj sustav privukao, a i na komentare studenata, čini se da se počela razvijati svijest o tome da razvoj softvera za ugrađene sustave nije toliko neobičan ili „strašan“, da je sve bliži našoj domeni. Ovakvi sustavi će se u narednim godinama sve ćešće pojavljivati na tržištu i ulaziti u sferu svakodnevnog života, pogotovo na mjestima gdje ih ne bismo očekivali.

FOI Plant se trenutno nalazi u hodniku Dekanata, gdje se može i posjetiti, a tvitovi se mogu pratiti na zaslonu TV-a na I. katu FOI1. Na stranicama projekta može se pronaći više informacija:

Slijedite FOI Plant na twitter.com/foiplant

biljka_final DSC_0007