FOI isprintao i sklopio gotovo 900 zaštitnih 3D printanih vizira za zaštitu medicinskog osoblja i drugih djelatnika u direktnom kontaktu s građanima

Objavljeno: 24.04.2020

Fakultet organizacije i informatike se tijekom ožujka i travnja 2020. pridružio hvalevrijednoj akciji 3D printanja vizira za zaštitu medicinskog osoblja. FOI je tako iskoristio svu raspoloživu tehnologiju FOI-jevog Internet of Things laboratorija pod vodstvom doc. dr. sc. Borisa Tomaša, kako bi pomogao u izradi okvira i sklapanja vizira koje kao zaštitne maske koriti medicinsko osoblje i ostali djelatnici u direktnom kontaktu s građanima. Ukupno su na FOI-ju isprintana i sklopljena 892 vizira.

Ovakve maske susprežu bilo kakvu vrstu kapljične transmisije i na taj način pomažu u sprečavanju širenja zaraze koronavirusom (COVID-19).

Na taj smo način pokazali da njegujemo socijalnu osjetljivost među građanima, a posebno među akademskom zajednicom, što je ujedno i jedan od stupova akademskog djelovanja, a to je društveno djelovanje. Izrazito je važno u ovim otegotnim životnim okolnostima pokazati solidarnost na svim razinama i ako je moguće pomoći onima kojima je u ovom trenutku najpotrebnije. FOI je odmah ovdje prepoznao svoju ulogu i rado se uključio u ovu akciju, koju je na razini cijele Hrvatske uspješno koordinirao i Hrvatski studentski zbor.

FOI je s ukupno pet 3D printera (dio njih je posuđeno kroz proces prikupljanja sredstava za provođenje akcije) u 10 sati neprekidnog rada svakog dana proizveo maksimalno 50 komada 3D printanih zaštitnih vizira, koji su potom uručeni ili dostavljeni pojedincima i skupinama u potrebi. Docentu Borisu Tomašu, inicijatoru ove akcije na FOI-ju i koordinatoru cijelog procesa izrade zaštitnih vizira, u ovom procesu priključili i neki drugi djelatnici Fakulteta organizacije i informatike - Amalija Koren Cavaleiro, Zoran Tanasić, Marijana Bubanić i Vika Kerekeš te nekoliko vanjskih entuzijasta - Hugo Cavaleiro, Ana Huđek, Darian Tomaš i studentica FOI-ja Irena Peleš.

Kome smo sve donirali vizire?

FOI je vizire do sada isporučio: Zavodu za javno zdravstvo Varaždinske županije, Hrvatskoj komori dentalne medicine Varaždinske županije, Hrvatskom studentskom zboru (centrala), Domu zdravlja Varaždin, Općoj bolnici Koprivnica, Općoj bolnici Bjelovar, Bolnici Klenovnik i lokalnoj amibulanti, Klinici za ženske bolesti i porode Petrova Zagreb, Općaoj županijskoj bolnici Požega, Stožeru civilne zaštite Grada Varaždina, Domu za starije i nemoćne Varaždin, Caritasovom domu Ivanec, Obiteljskom domu za starije Sračinec, Rotary klubu Varaždin (kao posrednicima), Dječjem vrtiću Varaždin, Dječjem vrtiću Bajka Varaždin, Dječjem vrtiću Dječji svijet, Gradskoj knjižnici Čakovec, ordinacijama opće prakse diljem Varaždinske županije, ordinacijama opće prakse i dentalnim ordinacijama diljem Hrvatske, pedijatrima, djelatnicima ljekarna diljem Hrvatske, varaždinskim logopedima, fizikalnim terapeutima, djelatnicima Postaje granične policije Varaždin te zatvorskog odjela osiguranja u Sisku te ostalim pojedincima s respiratornim poteškoćama i onima koji su u direktnom kontaktu s onkološkim pacijentima.

Važno je naglasiti da FOI vizire nije prodavao, već ISKLJUČIVO DONIRAO potrebitima, stoga svi koji su se javili u potrebi za ovakvom donacijom -  istu su i dobili!

Tko nam je sve pomogao?

Ovom prilikom zahvaljujemo svima koji su nam donacijom materijala -  sirovine za 3D print i plastike za vizire, kao i posudbom 3D printera pomogli i omogućili da printamo još više ovih zaštitnih vizira i na taj način još više pridonesemo zaštiti naših zdravstvenih radnika, koji su prvi na liniji borbe protiv koronavirusa.

Posebno ovom prilikom zahvaljujemo:

• Knjižnici "Nikola Zrinski" Čakovec
  • Knjižnici Fran Galović Koprivnica
  • Narodnoj knjižnici "Petar Preradović" Bjelovar
  • Goethe Institutu Zagreb
  • tvrtki Point d.o.o. Varaždin
  • Copy centru Manuela Varaždin
  • Tiskari Praxa Varaždin
  • Knjižari GIT d.o.o. Varaždin
  • Copy centru Habulan Varaždin
  • tvrtki Jedinstvo Kartonaža d.o.o. Ivanec
  • Trgovačkom obrtu "Lexy", vl. Željko Pintarić

Ovom prilikom također zahvaljujemo Elektrostrojarskoj školi Varaždin na ustupanju modela za izradu 3D okvira zaštitnih vizira. Hvala i svim drugim pojedincima koji su pomogli u procesu isporuke i donacije 3D vizira koji su do sada na FOI-ju izrađeni, posebice Hrvatskoj komori dentalne medicine - Područno sjedište Varaždin i predsjedniku područnog sjedišta g. Draženu Novaku, dr. med. dent., Tehnološkom parku Varaždin i g. Davoru Kolareku, voditelju Odbora za Interact Rotary Cluba 1181 Varaždin.

Velika hvala i svim medijima koji su nam pomogli da naši viziri što prije dođu u ruke onih kojima su najpotrebniji!

VIDEO by Darian Tomaš