Dekanica FOI-ja sudjelovala u panel diskusiji konferencije GetiCon

Objavljeno: 26.10.2019

Druga godišnja konferencija GetiCon namijenjena developerima i programerima održava se danas, 26. listopada 2019. u Varaždinu pod motom Ambition 4.0. U sklopu ovogodišnje konferencije GetiCon održan je i okrugli stol na temu „Ambition 4.0.“ na kojoj su sudjelovali panelisti iz područja poslovanja i obrazovanja, a koji su razmijenili znanja i iskustva te raspravljali o važnosti industrije 4.0 kao i njezinim izazovima na poslovanju tvrtki. Jedna od panelistica bila je i dekanica FOI-ja izv. prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep. Konferencija se održava u hotelu Boutique Park u Varaždinu.

Tijekom jednodnevne tehnološke konferencije, stručnjaci tvrtke organizatora Serengeti te međunarodni poslovni partneri su kroz niz predavanja sudionicima predstavili neke od najatraktivnijih međunarodnih projekata iz visoko tehnoloških proizvodnih industrija, najnovije trendove industrije 4.0 kao i prednosti jedinstvenog Team Extension modela kojim Serengeti poslovnim partnerima osigurava zaokruženu softversku konzultantsku uslugu.

„Ambition 4.0 tema je ovogodišnje tehnološke konferencije GetiCon, koja pokriva teme kao što su Internet of Things (IoT), robotika, digital data management i brojne druge koje veliki broj tvrtki koristi kao buzzword dok ih mi u Serengetiju koristimo u svakodnevnom radu na nekim od najatraktivnijih međunarodnih projekta. GetiCon je tehnološka konferencija za developere od developera što je čini posebnom budući da u osmišljavanju programa sudjeluju sami IT stručnjaci te donosi novitete iz te vrlo konkurente grane industrije“, izjavio je izvršni direktor Serengetija Goran Kalanj.

Jedno od zanimljivih predavanja bilo je ono Nebojše Pongračića pod nazivom „Odiseja 2020: Od monolita do mikroservisa!“ koji je sudionicima objasnio kako što bezbolnije razbiti monolitnu aplikaciju na mikroservise te koje im platforme i alati mogu pomoći u tome. Tu je bilo i predavanje „Industrial Internet of Things – it is all about communication“ Philippa Trinkfassa, voditelja hardvera i razvoja softvera, BU Perfect Welding iz austrijske tvrtke Fronius, koji je predstavio Froniusov put prema Industriji 4.x te što predstavljaju Smart Factory, Big Data Analysis, Machine Learning i Artificial Intelligence u kontekstu cjelovitog umrežavanja Cloud i On Premise aplikacija za generiranje dodatne vrijednosti. Sudionici su pratili i predavanje predstavnika tvrtke KNAPP, prilikom kojeg su predstavili svoj put i način na koji su odgovorili na izazove Industrije 4.0.

U sklopu ovogodišnje konferencije GetiCon održan je i okrugli stol na temu „Ambition 4.0.“ Panelisti iz područja poslovanja i obrazovanja su razmijenili znanja i iskustva te raspravili o važnosti industrije 4.0, kao i njezinim izazovima na poslovanje tvrtki. Panelistica je, uz poduzetnike Gorana Kalanja iz tvrtke Serengeti i Phillipa Trinkfassa iz tvrtke Fronius, bila i dekanica FOI-ja izv. prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep. Tom se prilikom posebno osvrnula na velike prednosti koje FOI nudi u obrazovanju mladih developera, no dotakla se i problema s kojima se FOI susreće pri zadržavanju IT kadrova na Fakultetu, zbog znatno većih financijskih prilika koje im se nude u poslovnom sektoru. Begičević Ređep je također spomenula odličnu suradnju koju FOI već niz godina razvija kroz projekt Tehnološki park Varaždin, kao i niz EU projekata putem kojih se na FOI-ju unapređuju znanja i vještine nastavnog osoblja, ali i putem kojih se razvijaju novi studijski programi. Također je naglasila da postoji niz tvrtki s kojima FOI njeguje odličnu suradnju kroz sustav studentske prakse, strateška partnerstva, Tjedan karijera, ali i suradnju u organizaciji i suorganizaciji drugih tematskih konferencija. 'Sve više domaćih i inozemnih tvrtki upravo zbog kadrova koji se obrazuju kod nas na FOI-ju otvaraju svoje podružnice u Varaždinu i to je ono na čemu moramo raditi i dalje, a naravno da je pritom ključna podrška jedinica lokalne samouprave' - istaknula je dekanica Begičević Ređep.

Konferencija GetiCon nije samo konferencija koja donosi pregled inovativnih tehnologija i rješenja, već predstavlja mjesto važnih poslovnih susreta na kojem se dogovaraju buduće suradnje i ostvaruju novi kontakti te pruža priliku svim zainteresiranima da iz prve ruke saznaju o mogućnostima zapošljavanja kao i rada na projektima svjetski renomiranih tvrtki. Na konferenciji svake godine sudjeluje 100-tinjak developera, programera i studenata, što je dokaz da postoji veliki interes za ovaj tip tehnološkog događanja.