Dan hrvatskih knjižnica 11. studenog 2021.

Objavljeno: 11.11.2021

Dan hrvatskih knjižnica ustanovilo je Hrvatsko knjižničarsko društvo s ciljem bolje vidljivosti i prepoznatljivosti knjižnica i knjižničnih aktivnosti u javnosti, upoznavanja s mnogostrukim i važnim poslanjem i ulogom knjižnica u informiranju, obrazovanju i kulturi pojedinaca i zajednice u cjelini te opovrgavanje stereotipnih predodžbi o knjižnicama i knjižničarima.
37. skupština Hrvatskoga knjižničarskog društva, održana u Tuhelju 30. rujna 2010., odlučila je da se 11. studenog, na dan kada je 1960. godine Sabor NRH donio ukaz o proglašenju prvog Zakona o bibliotekama, obilježava kao Dan hrvatskih knjižnica.

Donošenje toga Zakona označilo je svojevrstan novi početak i za hrvatsko knjižničarstvo, jer su postavljeni pravni temelji za planiraniji i sustavniji rad i razvoj svih vrsta hrvatskih knjižnica i svih ključnih odrednica hrvatskoga knjižničarstva.

Dan hrvatskih knjižnica prvi je puta obilježen 2010. godine na sajmu knjige Interliber.