Skip to content Skip to navigation

Intervju s Bogdanom

Bogdan Okreša Đurić proveo je ljetni semestar ak. godine 2010./2011., na Karl Franzens sveučilištu u Grazu. U kratkom intervjuu možete pročitati više o njegovom iskustvu studiranja u međunarodnom okružju i o snalaženju u novoj sredini.

1. Što Te privuklo da se prijaviš na ERASMUS studentsku razmjenu? (Koji su bili razlozi za, a zbog kojih si se možda dvoumio?)

Za ERASMUS program studentske razmjene saznao sam na drugoj godini preddiplomskog, no zbog kratkog roka i nespremnosti na takvu ideju nisam iskoristio priliku. No, pritom sam se zainteresirao i zapravo odmah odlučio da ću se sljedeće godine prijaviti. Prijavio sam se zato što sam shvatio da mogu isprobati studiranje u drugoj zemlji, vidjeti kako je to „tamo negdje“ i isprobati se u stalnoj komunikaciji na stranom jeziku. Također, često govorimo kako je na FOI loše, kako ne valja ovo ili ono, a kako je možda dobro nešto treće. ERASMUS otvara mogućnost da vidimo kako se nastava i život odvijaju na sveučilištu u EU, pa onda možemo kvalitetnije prosuđivati o stanju na domaćem fakultetu.

2. Koja su bila tvoja očekivanja prije odlaska u Graz, i da li su se ona potvrdila tijekom boravka na Karl Franzes Sveučilištu?

Prije odlaska u Graz nisam bio potpuno siguran u svoje znanje stranih jezika. Njemački mi je bio glavna briga. Očekivao sam da će u studentskom domu biti normalni ljudi iz cijelog svijeta i da ćemo se lijepo slagati, ili sam se barem nadao tome. Također, očekivao sam drugačiji pristup nastavi. Ne znam kako točno, ali drugačije nego što je na FOI.

Uglavnom se sve potvrdilo. Osim stranog jezika, koji nije bio problem. Njemački jezik u nastavi jest potreban, ali ne treba biti na iznimnoj razini, a moguće je i odabrati predmete tako da su gotovo svi na engleskom, pa je onda lakše. Studentski dom u kojem sam bio, bio je nastanjen samo međunarodnim studentima, a sa svojih sam se petero sustanara iznimno dobro složio i bili smo kao mala obitelj. Nastava je definitivno drugačija. Teško je usporediti sustav predavanja sa onim na FOI, pa ne bih vukao paralele, ali mogu reći da su predavanja najčešće bila u malim skupinama (6-15 studenata) i u pravilu temeljena na komunikaciji i razmjenjivanju stavova.

Nisam očekivao neke organizacijske propuste koji se ponekad dogode na FOI-u, ali dogodilo se da je jedno predavanje (u 8 ujutro) bilo odgođeno, a za odgodu smo saznali s papirića na vratima dvorane (u zgradi 45 minuta udaljenoj od studentskog doma).

3. Koliko je ovo iskustvo imalo utjecaja na Tvoj profesionalni i/ili privatni život?

Privatno mi je ovo bilo iznimno dobro i korisno. Sa sustanarima (dom je organiziran po stanovima) sam uspio naći zajednički jezik prilično brzo i dobro smo se organizirali. Te osobe s kojima sam proveo oko četiri mjeseca stalnog suživota ostavile su jako dobar dojam na mene i sigurno ću ih zapamtiti. Uspostavio sam razne kontakte i poznanstva sa ljudima iz cijelog svijeta, stvar koju nije jako lako ostvariti.

Profesionalno mislim da sam vidio puno više nego što bih uspio da sam to vrijeme ostao na FOI. Da, možda sam propustio neke sitnice sa predmeta koje nisam slušao ovdje, ali mi je lagana promjena proučavanog područja dobro došla, pa sam uspio slušati o vještini prezentiranja ili diskutirati o računalnoj etici. Putem ERASMUS programa lakše će mi biti procijeniti studiranje na FOI, jer sam upoznao kako to djeluje na sveučilištu u drugoj državi. Također, neke od uočenih aktivnosti i obilježja sveučilišta u Grazu moći ću predložiti FOI ili općenito prenijeti iskustvo tamo stečeno.

4. Što bi poručio studentima koji se dvoume o tome da li otići ili ne na ERASMUS studentsku razmjenu?

DA! Ovo je prilika koju svakako treba iskoristiti. Tim više zato što je mjesto u programu za sad još uvijek prilično lako dobiti. Razlozi ZA su mnogobrojni, dok protiv ERASMUS programa može možda biti financijsko stanje, no za to postoji lijek u obliku ERASMUS stipendije, s tim da uvijek dobro dođe dodatni izvor financiranja. Svima bih poručio da se ne trebaju ustručavati prijave na ERASMUS samo zbog svog (ne)znanja stranog jezika. Nigdje strani jezik domaćina nije uvjet za razmjenu. Dakako da može pomoći, ali obično se organiziraju tečajevi dotičnog jezika. Engleski je, u pravilu, dovoljan. Iskustvo je nezaboravno, znanje (ne samo ono sa predavanja) iznimno korisno, ostvaren kontakt jako vrijedan, provedeno vrijeme kvalitetno, a troškovi zanemarivi s obzirom na dobiveno. Ukratko, svakako DA!

Hvala puno, Bogdan!

Bogdanov Blog

Bogdanove fotografije