Posjet veleposlanika Kine FOI-u

Njegova ekselencija, Shen Zhifei, ambasador NR Kine održao je za studente, nastavnike i goste Fakulteta organizacije i informatike predavanje naziva „Iskoristiti priliku i zajedno stvoriti budućnost - pogled na odnose Kine i Hrvatske kao pristupajuće članice EU".

Dekan FOI-a, prof.dr.sc. Vjeran Strahonja je na početku pozdravio i zaželio ambasadoru Shen Zhifeiu dobrodošlicu. Ambasador je predavanjem dotaknuo teme životne filozofije, bogate kulture i povijesti NR Kine, a isto tako, osvrnuo se na suvremeno kinesko društvo, njihov gospodarski razvoj, kao i izazove s kojima se nose. Naglasio je prijateljski nastrojenu vanjsku politiku Kine, koja je sukladna kineskoj filozofiji održavanja harmonije i koegzistencije u svijetu. Na pitanje o stanju ljudskih prava i slobode izražavanja, ambasador je istaknuo da su ona sada na boljoj razini nego ikad prije u prošlosti.Isto tako, rekao je da Kina želi investirati u Hrvatsku, a Grad Varaždin je izdvojio kao posebno aktraktivan za poticanje gospodarske suradnje i investicija. Ambasador je najavio otvaranje Konfucijevog Instituta čija je misija jačanje bilateralnih odnosa Kine i Hrvatske na više područja, a na kojem će studenti i svi zainteresirani moći učiti kineski jezik, kaligrafiju, povijest, kulturu, sudjelovati u obilježavanju tradicijskih nacionalnih festivala, te trenirati borilačke vještine.

Sveučilište u Zagrebu ima sklopljene bilateralne sporazume s nekoliko kineskih sveučilišta: City University of Hong Kong, Beijing Foreign Studies University, Beijing Sport University, Huazhong Agricultural University, Shanghai Institute of Foreign Trade, na temelju kojih se godišnje razmjenjuje 8 studenata.

Predavanje je moderirao G. Andrija Karafilipović, predsjednik koordinacije hrvatskih društava prijateljstava te predsjednik Društva hrvatsko-kineskog prijateljstva. U publici su uz studente i djelatnike FOI-a bili i dogradonačelnica Grada Varaždina, Natalija Martinčević te potpredsjednica Kinesko-hrvatskog društva prijateljstva Milka Knežević i koordinatorica hrvatskih društava prijateljstva Varaždin Barbara Antolić.