Inicijativa "Protect Universities from Attack"

Rektorski zbor Republike Hrvatske podržao je inicijativu EUA (European University Association) pod nazivom Protect Universities from Attack pokrenutu nakon terorističkih napada u sveučilišnom kampusu u Garissi u Keniji 2. travnja 2015., kada je ubijeno 147 studenata, a najmanje 79 ljudi je ranjeno. Fakultet organizacije i informatike također se pridružuje inicijativi.

Ovim činom želi se upozoriti da je svaki čin nasilja ili napada na obrazovanje u suprotnosti s temeljnim sveučilišnim vrijednostima kao što su sloboda mišljenja i govora, tolerancija i autonomija, te da ono ugrožava temeljno pravo svake osobe na stjecanje kvalifikacija kojima će kasnije pridonijeti razvoju svoje zemlje i društva.Napadi na sveučilišta, studente i znanstvenike slabe i uništavaju akademsku slobodu te imaju razarajući učinak na istraživanja, nastavu i pristup obrazovanju, čime narušavaju i dugoročni razvoj društva.

EUA_Banner_PROTECT_FROM_ATTACK_3000x800_04_15_X1