
Studenti FOI-ja za studijski boravak mogu odabrati jedno od sveučilišta/fakulteta s kojima Fakultet ima sklopljen Međuinstitucijski bilateralni sporazum.
Trajanje mobilnosti studenata je najmanje 3, a najviše 12 mjeseci ( preddiplomski, diplomski i doktorski studij). Ovaj oblik može uključivati i period stručne prakse (sveukupno ne smije premašiti rok od 12 mjeseci). Na razmjenu mogu ići studenti druge i viših godina studija.
Gdje studenti mogu na razmjenu?
Studenti Fakulteta organizacije i informatike za studijski boravak mogu odabrati jedno od sveučilišta/fakulteta s kojima Fakultet ima sklopljen Međuinstitucijski bilateralni sporazum. Na raspolaganju je ukupno 20-ak sveučilišta iz zemalja diljem Europe.
Studentima preporučamo da, prilikom odabira fakulteta/sveučilišta, u obzir uzmu nekoliko važnih faktora:
- Obratiti pozornost na sličnost i preklapanje studijskog programa i predmeta na FOI-ju s onima na stranom sveučilištu kontaktirati internetske stranice stranog sveučilišta ili kontakt osobu za međunarodnu suradnju u vezi popisa predmeta koje nude na engleskom jeziku (ili nekom drugom jeziku na kojem student može slušati predavanja i polagati ispit)
- Obratiti pozornost na troškove na razmjeni (cijena boravka u svim europskim zemljama nije jednaka, npr. skandinavske zemlje su skuplje od ostalih)
- Istražiti mogućnosti smještaja i prehrane (boravak u studentskom, domu, hostelu, dobivanja studentske iskaznice i sl.)
- Uzeti u obzir dugotrajnost procesa (često je prijava na natječaj čak godinu dana prije samog odlaska na mobilnost) i planove studija uskladiti s time.
Popis sveučilišta/fakulteta s kojima FOI ima sklopljen Erasmus+ sporazum.
Prijava
Kandidati za studentsku razmjenu odabiru se natječajem koji raspisuje Ured za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu (obično se natječaj raspisuje početkom tekuće akademske godine za sljedeću ak. godinu). Studenti prilikom prijave i sastavljanja motivacijskog pisma moraju odabrati predmete koji će im se nakon povratka na matični fakultet moći priznati. Stoga se pri izboru stranog sveučilišta i predmeta trebaju konzultirati s ECTS koordinatorom na FOI-ju ( doc.dr.sc. Sandro Gerić).
Odabir kandidata
Postupak odabira kandidata provode povjerenstva na fakultetskoj razini, a osnovni kriteriji za odabir studenata su:
- pismo motivacije;
- akademski uspjeh;
- poznavanje engleskog/stranog jezika na kojem se održava nastava na stranom sveučilištu.
U okviru odabranog studijskog programa student na visokoobrazovnoj instituciji u kojoj će biti na razmjeni mora upisati najmanje 25 ECTS bodova (za jedan semestar), a za kraće razdoblje razmjerno manje ECTS-a. Izuzetak od tog pravila moguć je u situaciji kada je razmjena predviđena za izradu diplomskog ili doktorskog rada te boravak na stručnoj praksi. Studentu koji ide na razmjenu se prije, tijekom ili nakon akademske godine u kojoj je na razmjeni može dopustiti upis do 45 ECTS bodova po semestru.
Više informacija o Erasmus+ studijskoj mobilnosti
Financiranje Erasmus+ mobilnosti vezane uz studentsku mobilnost
Financiranje mobilnosti studenata odvija se kroz podjelu programskih država u tri kategorije ( za oba oblika mobilnosti), ovisno u koju od država student odlazi:
- Grupa 1: programske države s višim troškovima života;
- Grupa 2: programske države sa srednjim troškovima života;
- Grupa 3: programske države s nižim troškovima života.
Zemlje | Financijska potpora (̯mjesečno) | |
Grupa 1 programske države s višim troškovima života | Danska, Irska, Francuska, Italija, Austrija, Finska, Švedska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Lihtenštajn, Norveška, Švicarska | 460 |
Grupa 2 programske države sa srednjim troškovima života | Belgija, Češka, Njemačka, Grčka, Španjolska, Hrvatska, Cipar, Luksemburg, Nizozemska, Portugal, Slovenija, Island, Turska | 410 |
Grupa 3 programske države s nižim troškovima života | Bugarska, Estonija, Latvija, Litva, Mađarska, Malta, Poljska, Rumunjska, Slovačka, Makedonija | 360 |
Studenti s invaliditetom imaju pravo na uvećani iznos financijske potpore, ovisno o stupnju invaliditeta na temelju potvrde ovlaštene ustanove.
Studenti slabijeg socioekonomskog statusa odabrani za studijski boravak imaju pravo na dodatnu financijsku potporu u iznosu 200 ̠mjesečno.
Studenti odabrani za obavljanje stručne prakse imaju pravo na dodatnu financijsku potporu od 100 ̍ mjesečno.
Student koji ne uđu u krug stipendiranih studenata, na razmjenu mogu otići o svom trošku ( zero-grant students).