Veleposlanik Švicarske Konfederacije NJ. E. Urs Hammer posjetio FOI

Objavljeno: 12.05.2023

Veleposlanik Švicarske Konfederacije NJ. E. Urs Hammer boravio je u službenom posjetu gradu Varaždinu, a tom je prilikom na Fakultetu organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu održao radni sastanak s dekanicom Fakulteta prof. dr. sc. Ninom Begičević Ređep i prodekanicom za poslovanje i ljudske potencijale prof. dr. sc. Marinom Klačmer Čalopa.

Kao jedan od najrazvijenijih i tehnološki najnaprednijih fakulteta u ovom dijelu Hrvatske, prepoznat po provođenju brojnih međunarodnih razvojnih projekata, primjeni inovativnih modela poučavanja te velikoj ulozi u stvaranju IT regije na sjeveru Hrvatske, veleposlanik je s dekanicom i prodekanicom razgovarao o mogućnostima suradnje FOI-ja sa švicarskim inovacijskim centrima i švicarskim IT kompanijama.

Grad Varaždin bi zajedno s FOI-jem uskoro trebao započeti s realizacijom projekta Centra za predinkubaciju u pametnoj industriji, prijavljenog na ITU mehanizam i s planom realizacije u nastavku čestice novoobnovljene Vile Oršić u Varaždinu, a ideja je da to postane prvi takav predinkubacijski centar u Hrvatskoj, u čemu bi ključnu ulogu u transferu znanja iz industrije imali upravo švicarski inovacijski centri. S jednim od njih, Švicarskim inovacijskim parkom u Bielu (SIPBB), FOI će sklopiti sporazum o zajedničkoj projektnoj i partnerskoj suradnji, temeljenoj na procesima transfera znanja i tehnologije u područjima predinkubacije, inkubacije i akceleracije. Kao primjer dobre prakse, iskustvo međunarodnih znanstvenika i stručnjaka iz Švicarske, za FOI i Grad Varaždin će biti od iznimne važnosti za uspostavu prvog takvog centra u Hrvatskoj.

Dekanica je veleposlanika upoznala i s ostalim razvojnim i strateškim projektima FOI-ja, studijskim programima, mogućnostima ostvarivanja međunarodne suradnje s institucijom, proširenim prostornim kapacitetima (Vila Oršić) te međunarodnom znanstvenom konferencijom CECIIS, koju FOI organizira unazad 34 godine.

Posjet veleposlanika Hammera će zasigurno pridonijeti daljnjem razvoju međunarodne IT scene, međunarodne suradnje, jačanju reputacije FOI-ja u Švicarskoj i daljnjoj internacionalizaciji, a raspravljalo se i o mogućnostima korištenja fonda švicarsko- hrvatskog programa suradnje.

Veliku ulogu u povezivanju FOI-ja i inovacijskih centara u Švicarskoj imao je generalni konzul Republike Hrvatske u Zürichu mr. sc. Slobodan Mikac, uz potporu veleposlanika. Generali konzul je nedavno ugostio delegaciju FOI-ja u glavnom švicarskom gradu, gdje su zajedno obišli nekoliko međunarodno važnih institucija u Švicarskoj, s ciljem razmjene znanja i ideja u istraživanju, razvoju i inovacijama.