BIG SEE nagrada
Najveća arhitektonska platforma u regiji pod nazivom BIG SEE sa sjedištem u Sloveniji okuplja 21 državu i svake godine sustavno istražuje, ističe i promiče poslovni i kreativni potencijal Jugoistočne Europe iz područja arhitekture, dizajna interijera, dizajna proizvoda i mode te inovativnoga drvoprerađivačkoga i kreativnog turizma.
Nagrade su namijenjene promicanju poslovne i kreativne izvrsnosti u jugoistočnoj Europi, a ovogodišnji laureat je i varaždinski Studentski dom, koji je svoja vrata studentima i javnosti otvorio početkom 2017. godine.
Ukupno 243 sobe, 15 čajnih kuhinja, 6 dnevnih boravaka i 6 učionica, ukratko opisuje ovo zdanje na 5 katova, koje na raspolaganju ima 600 kreveta. Podzemna garaža s dva punjača električnih automobila, medicinska ambulanta, Student servis i studentski klub, samouslužna praonica rublja za studente, veliko spremište za bicikle, solarni park, sportsko igralište i dva zabavna fitness parka sa spravama za vježbanje, čini samo dio opremljenosti po mnogočemu i dalje najsuvremenijeg studentskog doma u Hrvatskoj i šire.
Radi se o domu koji ima solarne panele za energiju, koji koristi kišnicu kao sanitarnu vodu, koji ima sustave dizalica topline, te podzemne spremnike za sortiranje i odlaganje otpada, a sve to ga čini jednim od prvih takve vrste u ovom dijelu Europe.
Obrazloženje nagrade
Nove zgrade studentskoga doma i restorana dio su urbane konfiguracije uz postojeći austrougarski dom s definiranom visinom i obradom pročelja s trakama stiliziranoga klasicizma. Restoran čini ortogonalni klasični pristupni trg dok studentski dom čini poluzatvorenu blokovsku kompoziciju s postojećom rezidencijom koja se otvara prema zapadu, izvlačeći restoran u linearnu kompoziciju paralelnu s postojećim željezničkim prugama na južnom rubu lokaliteta. Plastika montažnih betonskih traka dijeli svaki kat i tvori ritam između prozirnih površina stakla i punih tamnih vlaknasto-cementnih ploča. Krovne površine su ravne, dijelom zamišljene kao terase - stoji u obrazloženju nagrade o kojoj možete saznati više na ovom linku.
Podsjećamo, arhitektonski dizajn varaždinskog kampusa napravila je zagrebačka tvrtka SANGRAD + AVP Architects.
Iskustva studenata
S nama su iskustvo boravka u Studentskom domu Varaždin podijelili studenti FOI-ja.
Prednosti ovog doma koje ističe FOI-jevac Erik Baukovac presudile su u odabiru njegovog studentskog smještaja. Uz kvalitetu smještaja, nižu cijenu i blizinu centru ističe kao glavne prednosti. „Imamo sve što nam treba na jednom mjestu- učionice, kuhinje, dnevne boravke… Velik dio ekipe upravo je smješten u ovom domu, stoga zajedno koristimo sve dodatne mogućnosti. Igramo košarku, stolni tenis, šah, odlazimo u teretanu, a na raspolaganju su nam i instrumenti za sviranje.“
FOI-jeva studentica Ivana Cindrić kaže da je kvaliteta smještaja izvrsna, sav namještaj je nov i očuvan, vrlo lijepo dizajniran. „Prostor je dobro organiziran, u sobi imamo čak i frižider. Na raspolaganju nam je i praonica rublja, a teretana je besplatna za sve studente. Kao korisnici doma, možemo posuditi i hoverboard ili el. skuter, a na raspolaganju nam je i zatvorena garaža za bicikle.“
Tihana Mustaf naglašava brzinu interneta kao glavnu prednost, naglašavajući da je maksimalna i konstantna, što je se u vrijeme online nastave pokazalo kao jedna od najvažnijih prednosti. „Svatko bi trebao probati živjeti u domu bar jednom ako ima šansu, jer se ipak ovdje nalazi oko tisuću studenata i nalaze se prijatelji za cijeli život i tako rađaju uspomene“ – ističe studentica na diplomskom studiju FOI-ja.
„Smatram da tko god ne boravi u domu, propušta veliki dio studentskog života, pogotovo u Varaždinu. Ovo je centar studenata gdje upoznaješ nove ljude svaki dan. To je pogotovo dragocjeno u vrijeme pandemije kad nam je većina nastave online“ – smatra student Marin Oroz, ujedno i predsjednik Studentskog zbora FOI-ja.
Više o Studentskom domu u Varaždinu, uvjetima za smještaj i kvotama saznajte ovdje.