Studenti FOI-ja ostvarili impresivne rezultate na Digitalnom inovacijskom inkubatoru

Objavljeno: 08.07.2024

U prostorijama Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u četvrtak, 4. srpnja 2024. godine održano je finale natjecanja Digitalni inovacijski inkubator kojeg organizira Institut za inovacije, a koje je započelo u ožujku 2024. godine. Studenti FOI-ja postigli su impresivne rezultate...

Digitalni inovacijski inkubator ekosustav je za razvoj inovacijskih projekata i kreativnih potencijala studenata koji okuplja izuzetne studente s različitih fakulteta i sveučilišta te ih povezuje s vodećim regionalnim kompanijama i liderima kao i najboljim profesorima iz Hrvatske i svijeta (članovima Akademskog vijeća Instituta za inovacije – profesora s Harvarda, Stanforda, Bocconija, ETH-a, CAAS-a, Dukea, EFZG-a, EFST-a, i dr.) s ciljem iznalaženja primjenjivih inovativnih rješenja za izazove s kojima se suočavaju kompanije, tržišta i industrije. Cilj projekta je izgraditi community izuzetnih pojedinaca koji žele razvijati vlastite potencijale i biti prepoznati kao talenti, lideri i eksperti budućnosti.

Digitalni inovacijski inkubator baziran je na nekoliko temeljnih faza. Prva faza fokusirana je na edukaciju i razvoj temeljnih znanja i vještina nužnih za razvoj inovacijskih projekata pri čemu studenti razvijaju vlastite kompetencije u četiri ključna područja:

• mindset stvaranja vrijednosti;
  • temeljni principi kreativnosti i inovacija;
  • razvoj ideja u inovacijske projekte;
  • upravljanje i vođenje inovacijskih projekata.

Druga faza odnosi se na prijavu projektne ideje dok je treća faza razvoj i razrada inovacijskih projekata. Posljednja, četvrta faza projekta završava finalnim pitchem razvijene ideje i proglašenjem pobjednika prema definiranim kategorijama / industrijama.

Budući da ideja projekta počiva na primjeni stečenog znanja i vlastitih interesa pri rješavanju stvarnih izazova budućnosti pojedinih industrija, studenti su ove godine imali priliku razvijati inovacijske projekte u sljedećim kategorijama: ICT industrija (Hrvatski Telekom), industrija pića (Jamnica), financijska industrija (Raiffeisen banka), energetska industrija (E.ON), medijska industrija (Nova TV), izdavačka industrija (Školska knjiga) te zdravstvena industrija (Poliklinika Sinteza).

U sklopu kolegija Poslovni procesi u organizaciji (1. godina PS IPS), Upravljanje odnosima s klijentima u digitalnom okruženju (3. godina PS IPS), Osnove financijskog izvještavanja i poslovnog plana (3. godina PS IPS) te predmeta Poduzetnički pothvat (3. godina PS EP), na natjecanju je sudjelovalo 17 FOI timova, s ukupno 71 studentom. Studente su mentorirale izv. prof. dr. sc. Iva Gregurec, izv. prof. dr. sc. Kristina Detelj, izv. prof. dr. sc. Irena Konecki i Ana Kutnjak mag. oec.

Čak 11 FOI timova plasiralo se u veliko finale i završnicu projekta u šest industrija (Jamnica, Školska knjiga, Poliklinika Sinteza, Raiffeisen banka, E.ON i Nova TV), od čega su četiri tima ostvarila zavidne rezultate u natjecanju!

U medijskoj industriji, razvojem projekta Emisija Realno za Novu TV, studentice Anamarija Horvat, Mateja Gršeta, Franka Jerbić i student Roberto Mandekić osvojili su 1. mjesto.

Projekt MedSync u zdravstvenoj industriji (Poliklinika Sinteza) razvijen od strane studenata Jan Ivančić, Fran Sviličić, Karlo Hruškovec i Tomislav Kožul osvojio je 2. mjesto u industriji.

Franka Ivas, Elena Brebrić, Dorotea Dananić, Lucijana Čančar s projektom Finance geeks (Raiffeisen banka) osvojile su 3. mjesto u kategoriji.

U energetskoj industriji (E.ON), studentice Korina Sterle, Ema Tomičić, Laura Kunkic i Matea Adlašić te student Lovro Babić razvojem projekta RE.on osvojili su 3. mjesto.

Ostali rezultati FOI timova, slijede u nastavku:

• Jamnica - Valeria Đakiv, Alan Cvrtila, Gabrijel Dubić, Alen Adrović, Lorena Juračić (Voda++); 6. mjesto;
  • Školska knjiga - Leonarda Ferk, Jan Vrščak, Rea Sobošćan, Pavel Folnović (ChapterOne); 5. mjesto;
  • Raiffeisen banka - Vedran Draganić, Leon Lipovac, Mario Trošt (Finance Moment); 4. mjesto;
  • Raiffeisen banka - Patrik Šantek, Dino Bali, Petra Taradi, Tihana Triplat (Povećanje financijske pismenosti mladih kroz simulator/aplikaciju financijskih i bankarskih usluga); 5. mjesto;
  • E.ON - Jan Ivančić, Fran Sviličić, Karlo Hruškovec, Tomislav Kožul (Solaris Invest); 4. mjesto;
  • E.ON - Ivan Lalić, Vigo Matuka, Mihael Štefović, Luka Tomečak, Mihael Baivić, Jura Džida (Solar Guide); 5. mjesto;
  • Nova TV - Mihael Barić, Borna Božičnik, Ivan Bezjak, Valentin Bujdo, Karla Barišić (EDU-KO?medija); 6. mjesto.

Na natjecanju je sudjelovalo više od 250 timova iz Hrvatske i regije.

Čestitke timovima na odličnim rezultatima, ali i svima koji su sudjelovali u ovom natjecanju!