Razvojno edukacijski centar za metalsku industriju - Metalska jezgra Čakovec

Objavljeno: 23.10.2018

U petak 13. srpnja 2018. godine, održana je konferencija za medije u Laboratoriju Tehnološko inovacijskog centra Međimurje, kojom je najavljen početak provedbe jednog od trenutno najvećih projekata u Međimurju – Projekt Metalska jezgra je sufinanciran iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija, Javnog poziva Ulaganje u organizacijsku reformu i infrastrukturu u sektoru istraživanja, razvoja i inovacija u iznosu od 31.290.223,12 kuna.

Nositelj projekta je Međimurska županija, dok Javna ustanova za razvoj Međimurske županije REDEA i Tehnološko-inovacijski centar Međimurje djeluju u funkciji operativnih tijela u provedbi projekta. Partneri su Tehnički fakultet Sveučilišta u Rijeci, Fakultet organizacije i informatike Varaždin te Međimursko veleučilište u Čakovcu.

Polovica sredstava ide za obnovu zgrade, bivša „jahaonica“, a pola za visoko tehnološku suvremenu tehnologiju i opremu. Riječ je o javno istraživačkoj ustanovi u vlasništvu Međimurske županije gdje će se provoditi istraživačko razvojni projekti u suradnji sa poduzećima.

Koncept djelovanja Metalske jezgre temelji se na triple helix principu, odnosno interaktivnom procesu razvoja inovacija kroz razmjenu znanja, vještina i tehnologija između znanosti, gospodarstva i javnog sektora, uz izvrsne infrastrukturne i tehnološke uvjete osigurane EU sredstvima. Između ostalog, otvoriti će se dva laboratorija:  laboratorij za prototipiranje te laboratorij za Internet stvari.

Koordinator aktivnosti projekta na FOI-ju je dr. sc. Boris Tomaš.
Projekt će se provoditi od 1. srpnja 2018. do 1. travnja 2020. godine.

Novosti o projektnim aktivnostima možete pratiti preko službene stranice.