Preminuo je bivši dekan FOI-ja Boris Aurer, professor emeritus

Objavljeno: 27.03.2023

S velikom tugom obavještavamo vas da je danas, 27. ožujka 2023., u 92. godini života preminuo bivši dekan Fakulteta informatike i organizacije Boris Aurer, profesor emeritus, koji je naš Fakultet 1990-tih godina uveo u novu uspješnu fazu razvoja.

Njegov radoznali i istraživački duh, radna energija, nove ideje i radost druženja te zajedničkog djelovanja utkani su u temelje našega FOI-ja i na tome mu ostajemo trajno zahvalni.

Profesor je rođen 1931. godine u Zagrebu, gdje je završio gimnaziju, a diplomirao je na Elektrotehničkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1957. godine te doktorirao 1972. godine na istom fakultetu. U zvanje znanstvenog suradnika izabran je 1973. godine, a 1982. godine u zvanje višeg znanstvenog suradnika. Za izvanrednog profesora izabran je 1982. godine na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na temelju pozitivnog mišljenja Znanstveno-nastavnog vijeća Elektrotehničkog fakulteta u Zagrebu. U znanstveno-istraživačko zvanje znanstveni savjetnik u znanstvenom području informacijske znanosti izabran je 1989. godine.

Za redovnog profesora na Fakultetu organizacije i informatike Varaždin izabran je u srpnju 1992. godine, a u trajno zvanje izabran je 1998. godine. Na Fakultetu organizacije i informatike predavao je predmete Teorija informacija i Arhitektura računala, a na poslijediplomskom studiju Teorija informacijskih sustava i Distribuirani sustavi. Glavna područja istraživanja bila su mu komunikacijski sustavi i mreže računala. Objavio je više od 60 znanstvenih i stručnih radova, pokretao i organizirao brojne konferencije, a za svoj rad dobio brojna priznanja i nagrade. Uspješno je vodio i Programski odbor CECIIS konferencije te je konferenciju popularizirao na europskoj i globalnoj razini.

Fotografija: Otvorenje konferencije CECIIS 2019 (profesor Aurer četvrti s lijeva)

U dva mandata (1995. - 1999.) je bio dekan Fakulteta organizacije i informatike, i zaslužan je za vizionarsko profiliranje FOI-ja na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Istaknuo se i kao izuzetno uspješan dekan koji je vodio FOI u smjeru unapređenja kvalitete studija informatike, privlačenja studenata iz cijele Hrvatske i šire, kao i podizanja ugleda FOI-ja na sveučilišnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini. Uspostavio je za FOI vrlo značajne znanstvene suradnje sa sveučilištima u Austriji i Njemačkoj.

Umirovljen je 2001. godine, a 2002. je izabran u počasno zvanje profesor emeritus te nastavio raditi i doprinositi FOI-ju sve do danas. Mnogima od nas bio je drag i odan prijatelj, mentor i osoba koja nas je podržavala i inspirirala.

Ostaje nam trajna uspomena na cijenjenog dekana, professora emeritusa, znanstvenika, vizionara, stručnjaka, kolegu i prijatelja.

Bila mu vječna slava i hvala!

Posljednji ispraćaj Borisa Aurera, professora emeritusa, bit će u četvrtak, 30. ožujka, u 10:40 sati na Krematoriju zagrebačkog Mirogoja.