Skip to content Skip to navigation

Potpisan sporazm s drugim startup@foi poduzećem - MyBeeLine

Objavljeno: 14.03.2016

U petak, 11. ožujka 2016. godine, u 9:00 sati sati u Fakultetskoj vijećnici na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu održalo se svečano potpisivanje sporazuma o suradnji između studentskog projeta MyBeeLine i FOI-jevog sustava podrške studentskim startup projektima, startup@foi. Tim događajem MyBeeLine je službeno postao drugi startup@foi projekt, što znači da je ušao u sustav podrške koji im omogućava pokrivanje raznih troškova (računovodstvene i pravne usluge), savjetovanje i mentorstvo od strane predstavnika uspješnih IT tvrtki te inkubaciju i poslovni prostor u Tehnološkom parku Varaždin.

Svečanom potpisivanju nazočili su dekan Fakulteta, prof. dr. sc Neven Vrček, koji je i potpisao sporazum, zatim prodekanica za znanstvenoistraživački rad, izv. prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep, prodekanica za nastavu, doc. dr. sc. Renata Mekovec, prodekan za financijsko i materijalno poslovanje, doc. dr. sc. Vladimir Kovšca, predstavnici Centra za podršku studentima i razvoj karijera predvođeni Danijelom Dadovićem, mag. inf. te član povjerenstva Boris Tomaš, mag. inf. Naravno, sudjelovali su članovi MyBeeLine projekta, odnosno poduzetni FOI-jevci i FOI-jevke Suzana Rendulić (koja je držala prezentaciju), Alen Huskanović (koji je potpisao sporazum) te Ana Sakač i Zoran Antolović. Također, na projektu MyBeeLine sudjeluje i njihov kolega, pčelar i zaposlenik Elektrotehničkog fakulteta u Osijeku, Davor Vrandečić.

Sustav podrške studentskim poduzećima pokrenut je 10. prosinca prošle godine, kada je osnovana i prva studentska tvrtka Tourgent. Prilikom pokretanja inicijative svoju podršku studentskim poduzetnicima ponudile su i uspješne IT tvrtke Degordian i Mediatoolkit, a kasnije se pridružio Repsly Hrvatska, dok je u planu i proširenje sustava podrške na nove tvrtke. Planirano je da u startup@foi sustav podrške uđe 3 do 5 projekata godišnje, a nedavno je zatvoren drugi krug natječaja i kao najbolji kandidati izabrani su studenti iza projekta MyBeeLine.

Studenti iz MyBeeLine tima svojim projektom žele omogućiti svojevrsnu digitalizaciju pčelarske industrije. Radi se o sustavu za nadzor, praćenje i kontrolu rada i ponašanja pčela u košnicama, odnosno pčelinjoj zajednici kroz web i mobilnu aplikaciju. U središte promatranja stavlja se pčelar i briga o pčelama gdje se korištenjem suvremenih softverskih rješenja na temelju prepoznatih uzoraka nastoji omogućiti pravovremeno informiranje o stanju pčelinjih kolonija u realnom vremenu kako bi pčelar donosio bolje odluke temeljene na analizi i predviđanju.

Prodekanica za znanstvenoistraživački rad, izv.prof.dr.sc. Nina Begičević Ređep osvrnula se na sam osnutak startup@foi programa istaknuvši kako je Uprava Fakulteta ponosna na izuzetne, proaktivne i nadarene studente te su stoga donijeli odluku da će financijski podržati startup projekte studenata. „Vjerujemo u uspjeh ovog projekta zbog svih koristi koje sustav MyBeeLine pruža svojoj ciljanoj skupini, pčelarima. Osim kvalitete sustava i aplikacije te koristi usmjerene ljudima unutar pčelarske industrije, naš tim MyBeeLine probitačan je na tržištu, ostvaruje već velike uspjehe u prodaji i imaju kvalitetno razrađene prezentacijske i marketinške aktivnosti“, istaknula je.

Jedan od studenata koji rade na projektu, Alen Huskanović, izrazio je zadovoljstvo postojanjem ovakvog sustava podrške rekavši kako im se sudjelovanjem u startup@foi sustavu smanjuje rizik poslovanja, odnosno nestaje razlog zbog kojeg se ljudi općenito pribojavaju otvoriti firmu. „Ovo je odlično rješenje za odmak od straha jer smo sada prepoznati od strane Fakulteta, a to je već dokaz da se radi o ozbiljnom i perspektivnom projektu“, istaknuo je Alen.

Studentica iz MyBeeLinea koja je prezentirala o projektu, Suzana Rendulić, osvrnula se na dosadašnja postignuća: „Ponosni smo što je MyBeeLine prepoznat od strane više pojedinaca i udruga te je došao do finala nekoliko natjecanja, a možemo se pohvaliti i osvojenim nagradama među kojima najviše volimo istaknuti onu za društveno koristan projekt u sklopu Social Impact Award natjecanja.“ Na pitanje koji su im budući planovi, odgovara: „Trenutno pružamo pčelarima brz, jednostavan i intuitivniji način bilježenja promjena unutar pčelinjih zajednica kroz web aplikaciju koja je u upotrebi i implementirana upravo prema potrebama i željama pčelara koristeći 'Custom Development pristup'. Daljnjim razvojem planiramo dovršiti poslovni model za mobilno pčelarstvo i pčelarske udruge, lokalizirati blog te prilagoditi aplikaciju za njemački i hrvatski jezik“, istaknula je Suzana.

MyBeeLine timu želimo što više sreće i uspjeha u daljnjem radu, a startup@foi sustavu podrške još mnogo kvalitetnih i perspektivnih studentskih startup projekata.