Potpisan je ugovor za razvoj projekta digitalno zrelih škola - "e - Škole"

Objavljeno: 17.07.2016

U petak, 15. srpnja 2016. godine, u prostorijama Hrvatske akademske i istraživačke mreže - CARNet, potpisan je ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za provedbu projekta "e - Škole": Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola ukupne vrijednosti više od 227 milijuna kuna, koji je 85% financiran iz Europskog fonda za regionalni razvoj. Fakultet organizacije i informatike u Varaždinu sudjeluje u projektu kao partner te je odabran putem javnog poziva kao ustanova s relevantnom ekspertizom u području informacijskih znanosti i e-učenja za provedbu dijelova projekta.

Ugovor su svečano potpisali ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Tomislav Tolušić, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU) Tomislav Petric i ravnatelj Hrvatske akademske i istraživačke mreže- CARNet Zvonimir Stanić, priopćio je CARNet.

Pilot projekt e-Škole u trajanju od 2015. do 2018. godine dio je širega programa "e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i nastavnih procesa u stvaranju digitalno zrelih škola za 21. stoljeće“ koji se provodi u razdoblju od 2015. do 2022. godine. Riječ je o projektu koji će školama omogućiti korištenje suvremenih tehnologija u nastavi, a poticat će se i racionalizacija te transparentnost poslovanja kroz informatizaciju poslovnih i administrativnih procesa u školama. Svih 150 škola, od čega stotinu osnovnih i 50 srednjih škola (gimnazija i strukovnih), koje sudjeluju u projektu, bit će opremljene najmodernijom tehnologijom, a nastavno i nenastavno osoblje dobit će potrebnu edukaciju za optimalno korištenje dostupne tehnologije i digitalnih sadržaja koji će se razviti unutar projekta.

Provedba projekta e-Škole iz implementacijskih razloga razdvojena je na dva strateška projekta koji se financiraju i provode kroz dva operativna programa.

Projekt A, infrastrukturno-uslužnog karaktera, financiran je iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija (OP KK), Europski fond za regionalni razvoj (EFRR) te služi kao podloga za optimalno korištenje sadržaja, edukacije i podrške koja proizlazi iz projekta B.

Projekt B, kao sadržajno noseći dio projekta e-Škole, financiran je iz Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali (OP ULJP), Europski socijalni fond (ESF) za čiju je provedbu ugovor potpisan 22. prosinca 2015. godine. Fokus projekta B je na razvoju okvira (za digitalnu zrelost te za digitalne kompetencije) i strateških dokumenata (prijedlog Strategije digitalne zrelosti) te za edukaciju i podršku nastavnom i nenastavnom osoblju, razvoj digitalnih obrazovnih sadržaja i popratnih aktivnosti.

Za provedbu projekta odgovoran je korisnik Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet. Partneri na projektu su Agencija za odgoj i obrazovanje, Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje ostalih, te Fakultet organizacije i informatike Varaždin.

Fakultet organizacije i informatike sudjeluje u provedbi oba projekta, u okviru sljedećih rezultata:

• u sklopu Projekta A: Upravljanje kvalitetom (Business intelligence), Unaprijeđeni, transparentni ipovezani poslovni i nastavni procesi škola (kroz rezultate: Razvijena nova usluga za poslovanje škola –Open ERP, Digitalni repozitoriji, Ekosustav usluga, Learning Analytics & Educational Data Mining).
  • u sklopu Projekta B: Sustav digitalno zrelih škola, Primjena IKT-a i DOS-a u odgojno-obrazovnom procesu, te Unaprijeđena digitalna kompetencija korisnika u pilot školama.

Na Fakultetu organizacije i informatike u projekt e-Škole uključeno je više od tridesetak suradnika uz podršku upravljanju projektu od strane mr.sc. Lane Škvorc. Voditelj projekta A na FOI-ju je prof.dr.sc. Vjeran Strahonja. Budžet Projekta A za FOI iznosi 2.200.391,00 kn. U okviru rezultata Analitike učenja, voditeljice prof.dr.sc. Blaženke Divjak, izuzetni doprinos je u razvoju metodologijeza analizu potreba korisnika sustavaza analitike učenjau predtercijarnom obrazovanju, a temeljem toga i razvoj funkcionalnosti za pojedine skupine korisnika (učenici, nastavnici, uprave škola, osnivači škola, resorno ministarstvo, istraživače i t.d.). U ovoj fazi razvijeni su nacrti upravljačkih pločaza sve grupe korisnika koji će biti podloga za razvoj pilot sustava za analitike učenja za sve osnovne i srednje škole u Hrvatskoj. Voditeljica projekta B na FOI-ju je izv.prof.dr.sc. Nina Begičević Ređep i budžet Projekta B za FOI iznosi 3.003.806,18 kn. U okviru rezultata Sustav digitalno zrelih škola, voditeljice izv.prof.dr.sc. Nine Begičević Ređep, razvijen je Okvir za procjenu digitalne zrelosti škola te Instrument (upitnik) za procjenu digitalne zrelosti osnovnih i srednjih škola. Provedena je i samoevaluacija digitalne zrelosti škola na temelju razvijenog instrumenta za 150 škola u Hrvatskoj. U okviru rezultata Unaprijeđena digitalna kompetencija,voditeljice izv.prof.dr.sc. Valentine Kirinić, u tijeku je recenziranje okvira za procjenu digitalnih kompetencija te izrada metodologije za izradu mjernog instrumenta, a u okviru rezultata Primjena IKT-a i DOS-a u odgojno-obrazovnom procesuvoditelja dr.sc. Gorana Hajdina, provodi setestiranje 20 scenarija učenjate izradu 5 scenarija učenja za nastavne predmete matematika, fizika kemija i biologija. Scenariji učenja su kreirani za 7. i 8. razred OŠ te1. i 2. razred SŠ.

Izvor: Jutarnji list