openSUSE konferencija

U Dubrovniku će se od 24. do 28. travnja održati šesta po redu openSUSE konferencija. Sudjelovanje na konferenciji je potpuno besplatno, a osim zanimljivih predavanja i aktualnih tema o otvorenim tehnologijama, posjetitelji će biti u prilici upoznati istaknute pojedince iz mnogih poznatih projekata otvorenog koda.

Iako je sudjelovanje na konferenciji potpuno besplatno, registracija za sudjelovanje je obavezna, a moguće ju je izvršiti putem stranice konferencije: conference.opensuse.org

Organizaciju konferencije ispred openSUSE zajednice vodi Hrvatska udruga za otvorene sustave i Internet (HrOpen) pod tehničkim pokroviteljstvom FER-a, uz pomoć Hrvatske udruge Linux korisnika (HULK) i Sveučilišta u Dubrovniku koje će biti i domaćin konferencije.

O konferenciji

openSUSE konferencija je godišnje okupljanje zajednice slobodnog softvera koja surađuje na razvoju operacijskog sustava – distribucije Linuxa pod nazivom openSUSE. Konferencija svake godine ima definiranu temu koja se bavi  aktualnim pitanjima u openSUSE zajednici. Ove godine je tema Snaga za promjene (engl. The strength to change).

Kada se radi o slobodnom softveru i softveru otvorenog koda, promjena je nešto što je konstantno. U vrijeme kada mobilnim uređajima, koji su pretežno temeljeni na novim operacijskim sustavima kao što su Android i Chrome OS, vrtoglavo raste popularnost i projekti kao što su openSUSE se moraju prilagoditi. Promjene nisu lagane, ali su nužne za razvoj i nastavak konkurentnosti i inovativnosti.

Teme konferencije

Usprkos tome što je konferencija ponajprije okupljanje zajednice koja razvija openSUSE Linux distribuciju, teme konferencije su šire i biti će zanimljive svakome tko je zainteresiran za tehnologiju, naravno ponajprije otvorene tehnologije i Linux, a uključuju četiri osnovna skupa tema:

• Teme za krajnje korisnike
  • Poslovne teme
  • Zajednica i openSUSE projekt
  • Tehnologija i razvoj

Mjesto održavanja konferencije

Konferencija će se održati u Sveučilišnom Kampusu Sveučilišta u Dubrovniku. Kampus je udaljen samo 5 minuta hoda od centra Dubrovnika, tj. od stare gradske jezgre. Izvana, zgrada kampusa se izgledom u potpunosti uklapa u stari izgled Dubrovnika, dok se iznutra odlikuje potpuno modernim dizajnom i modernom opremom.