Skip to content Skip to navigation

Održani ciklusi intezivnog učenja o Digitalnoj transformaciji i Industry 4.0 u skopu projekta IC4HEDS

Objavljeno: 30.11.2021
IC4Heds logo

U sklopu projekta IC4HEDS – Intensive Courses for High Educations Students uspješno su održana dva ciklusa intezivnog učenja o Digitalnoj transformaciji i Industry 4.0. Studentice i studenti koji su sudjelovali u programima intenzivnog učenja osvojili su ukupno 4 ECTS boda, 2 za program Digitalne transformacije te 2 za program Industry 4.0. Ukupno je sudjelovalo 53 studentica i studenata sa Fakulteta organizacije i informatike te Pannon Egyetem Nagykanizsa kampusa.

Program Digitalne transformacije je izvodio tim Fakulteta organizacije i informatike u dva ciklusa, prvi u periodu od 4.10. do 15.10.2021., a drugi od 1.11. do 13.11.2021. Program Industry 4.0 izvodili su partneri sa Pannon Egyetem iz Nagykanizse, također u dva ciklusa, od 18.10. do 29.10.2021. te od 15.11. do 26.11.2021. Tokom trajanja svakog ciklusa oba programa studentice i studenti koji su bili polaznici ovih programa dobili su pristup sustavima Moodle na kojima su dostupni materijali za obra programa. Programi su se izvodili sinkrono i asinkrono te uživo u prostorijama fakulteta. Posljednja dva dana svakog ciklusa studentice i studenti su boravili kod projektnih partnera, odnosno u programu Hrvatske, predzadnji dan su boravili kod vodećeg partnera na projektu Tehnološko inovacijskog centra Međimurje u Čakovcu, a posljednji dan na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu. U Mađarskom programu, predzadnji dan se boravio kod Nagykanizsa asset management, odnosno Business incubator, a posljednji dan u prostorijama Pannon Egyetem.

Programi su bili raspoređeni i strukturirani tako studentice i studenti polaznici osvoje po 2 ECTS boda za svaki od programa. Kako bi se to ostvarilo studenti su morali uz sinkrona i asinkrona predavanja te vježbe samostalno raditi na rješavanju zadaća, kvizova te završnog projekta. Učili su o digitalnoj transformaciji, kreativnim metodama i tehnikama za analizu poslovanja, analizi potreba kupaca i korisnika, izradi novog poslovnog modela, DIGITRANS Fast Forward metodi te su bili upoznati sa studijama slučaja koji su razvijeni za potrebe Digitrans fast forward metode.  Za završni projekt, kojeg su trebali napraviti te prezentirati, samostalno ili u grupama, studentice i studenti su morali razviti inovativni digitalni poslovni model za svoju ideju koristeći metode i tehnike koje su naučili na intenzivnom programu učenja o Digitalnoj transformaciji. Naglasak je stavljen na kreativnost i inovativnost te nije morao u potpunosti biti izvodiv ali se mora bazirati na postojećim tehnologijama.

Za vrijeme posjeta TICM-u, za studente i studentice je organizirano predavanje te radionica sa gospodinom Nikolom Brežnjakom iz TelTech Systems. Predavanje i radionica u oba ciklusa su nosili naziv „Stuff they don't teach you in school: how to maximize your potential after college“.

U oba ciklusa studentice i studenti su bili izuzetno zadovoljni s temom, pričama, iskustvom i nastupom predavača. Organizirani su posjeti Metalskoj industriji – Metalni centar Čakovec te Eko muzeju „Međimurje malo“ te muzeju „Riznica Međimurja“.

Industry 4.0. progam se održao u Nagykanizsi, Mađarska. Kao što su studenti iz Mađarske sa Pannon Egyetem dva dana boravili u Hrvatskoj, tako su i naši studenti boravili dva dana u Mađarskoj. Prvi dan posjeta u prvom ciklusu, kod partnera Nagyknizsa Asset Management, održano je predavanje i radionica s gospođom Timeom Tarnai, direktoricom poduzeća Kodguru LTD, a nakon toga se išlo u posjet tvornici Tungsram General Electric gdje su studentice i studenti upoznati s načinom proizvodnje LED žarulja, žarulja sa žarnom niti te procesima automatizacije. Zbog pandemije koronavirusa, u drugom ciklusu se nažalost nije išlo u posjet tvornici već se nakon predavanja gospođe Tarnai išlo u posjet muzeju sa oldtimer biciklima. Prilikom posjeta tom muzeju studenti su u otvorenoj raspravi sa voditeljima muzeja razgovaralo o idejama i mogućnostima za unaprjeđenje muzeja i rada muzeja. Drugi dan posjeta u Mađarskoj, studenti su boravili u prostorijama Pannon Egyetem, gdje su učili o programu Industry 4.0 kroz programske jezike ABB, Arduino, PHP, Python i slično

Niže možete vidjeti fotografije sa održanih ciklusa.

Projekt na Fakultetu organizacije i informatike vodi prof.dr.sc. Vjeran Strahonja, a uz njega projektni tim tvore izv.prof.dr.sc. Katarina Tomičić-Pupek, doc.dr.sc. Martina Tomičić Furjan te Karlo Nadoveza, mag.oec. Uz FOI na projektu je vodeći partner TICM, Tehnološko inovacijski centar Međimurje, a partneri iz Mađarske su Pannon Egyetem i Nagykanizsa Asset Management iz Nagykanizse.

Ukupan budžet projekta je 211.799,95 eura, a udio FOI-ja iznosi 27,92%. Trajanje projekta je 20 mjeseci.