Skip to content Skip to navigation

Održana edukacija volontera na FOI-ju

Objavljeno: 28.03.2025

U srijedu, 26. ožujka 2025. godine, na Fakultetu organizacije i informatike u dvorani D3 održana je edukacija volontera u vremenu od 10:15 do 11:45 sati. Edukacija je bila otvorena za sve studente i djelatnike FOI-ja te se provodila u sklopu kolegija Socijalno poduzetništvo, pod vodstvom izv. prof. dr. sc. Irene Konecki i izv. prof. dr. sc. Kristine Detelj.

Sudionici su imali priliku čuti niz korisnih i zanimljivih informacija koje su im predstavile prof. dr. sc. Sandra Lovrenčić i prof. dr. sc. Violeta Vidaček-Hainš, uz sudjelovanje ravnatelja Centra za pružanje usluga u zajednici Varaždin Teodora Sabolića, mag. soc. pol. Na kraju edukacije prisutnima su se obratili i članovi Crvenog križa Varaždin – Damir Frntić i Zoran Grah.

Jedna od glavnih tema bio je Zakon o volonterstvu te Etički kodeks volontera, koji je usvojen 2008. godine s ciljem promicanja pozitivne prakse volontiranja. Naglašena su temeljna etička načela, uključujući sudjelovanje u društvenim procesima, dobrovoljnost, zabranu diskriminacije, solidarnost, razvoj osobnih potencijala, interkulturalnu razmjenu te brigu za okoliš.

Poseban naglasak stavljen je na etičke standarde koji se odnose na volontere, korisnike volontiranja i organizatore. Volonteri su pozvani na poštivanje različitosti, povjerljivost podataka i odgovorno ponašanje, dok korisnici imaju pravo odbiti volonterske usluge i prijaviti neprimjereno ponašanje. Organizatori volontiranja, s druge strane, moraju osigurati sigurno, inkluzivno i poticajno okruženje za sve uključene.

Kroz konkretne primjere iz prakse prikazane su različite aktivnosti – od humanitarnih akcija i darivanja krv, koji promiču interkulturalnu suradnju, toleranciju i solidarnost.

Centar za pružanje usluga u zajednici Varaždin predstavio je svoj rad te pozvao volontere da se uključe u aktivnosti namijenjene ranjivim skupinama korisnika. Kroz poludnevne boravke za djecu i odrasle nude se kreativne, edukativne i savjetodavne radionice, a volonterima se pruža edukacija, mentorska podrška i vrijedno životno iskustvo.

I za kraj, članovi Crvenog križa predstavili su ulogu svoje organizacije u razvoju i promicanju volonterstva. Studenti su se upoznali s temeljnim načelima djelovanja, različitim vrstama volontiranja te brojnim aktivnostima poput pomoći u kriznim situacijama, darivanja krvi i humanitarnih akcija. Posebno je istaknuta važnost solidarnosti, humanosti i aktivnog doprinosa zajednici.

Zaključno, naglašeno je kako je poznavanje i primjena Etičkog kodeksa ključno za kvalitetno i odgovorno volontiranje, osobito pri radu s osjetljivim skupinama. Edukacija je mnoge prisutne potaknula da se uključe u volonterske aktivnosti i svojim djelovanjem doprinesu stvaranju bolje i humanije zajednice.