Obišli smo DC North – najveći podatkovni centar u Hrvatskoj koji je pred samim završetkom

Objavljeno: 28.09.2023

Ususret otvorenju podatkovnog centra DC North, smještenog u Poslovnoj zoni Brezje u Varaždinu, dekanica Fakulteta organizacije i informatike prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep je zajedno s predsjednikom Uprave i osnivačem poduzeća CRATIS te alumnijem FOI-ja Matijom Grabarom, kao i prodekanom za studijske programe prof. dr. sc. Dragutinom Kermekom i izv. prof. dr. sc. Zlatkom Stapićem, obišla radove i upoznala se s planovima za početak rada najvećeg takvog centra u Hrvatskoj.

Na površini od dvije tisuće četvornih metara, tvrtka CRATIS uložila je oko 17 milijuna eura za izgradnju i opremanje jednog od najsuvremenijeg podatkovnog centra u ovom dijelu Europe s više od 4MW instalirane snage.

Radi se o prvoj fazi projekta, čiji se završetak očekuje u drugoj polovici listopada 2023.,  a impozantna građevina obuhvaća glavno postrojenje sa svom popratnom energetskom, optičkom i ostalom komunalnom infrastrukturom  te ostale servisne prostore, koji će domaćim i inozemnim korisnicima podatkovnih centara osigurati najveću moguću razinu sigurnosti podataka. Korisnici su većinom Tier 1 operateri, no tu će biti smještena i core oprema Cratis Cloud infrastrukture i njihovih korisnika, zajedno s korisnicima koji su najavili potrebu korištenja usluga DC North.

Foto: Predsjednik Uprave CRATIS-a Matija Grabar

Foto: Dekanica FOI-ja prof. dr. sc. Nina Begičević Ređep sa suradnicima u obilasku

Cijeli projekt baziran je na know how domaćih stručnjaka, od kojih velik broj dolazi upravo s Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu. Ekspertiza i iskustvo FOI-jevih alumni studenata i stručnjaka značajno će obogatiti domaću IT regiju, s naglaskom na Varaždin koji se nalazi u središtu upravo zbog projekta poput DC North. Ovaj projekt potiče proaktivnu primjenu naprednih tehnologija podataka i dodatni je poticaj inovacijama u području informacijskih tehnologija, a o njegovoj važnosti govori i činjenica da je na sjednici Povjerenstva za procjenu i utvrđivanje prijedloga strateških projekata, održanoj 26. rujna 2023., jednoglasnom odlukom proglašen Strateškim projektom Republike Hrvatske. Ovom investicijom osigurano je mjesto za smještaj kritične informacijsko-komunikacijske infrastrukture u Hrvatskoj, što je nedvojbeno prepoznalo i Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja.