Mogućnost ostvarivanja prava na osobnog asistenta

Objavljeno: 29.08.2024
Zakonom o osobnoj asistenciji punoljetne osobe s invaliditetom 3. ili 4. razine u Republici Hrvatskoj imaju pravo na osobnog asistenta, osobu (ili više njih) koji će im pomagati pri svakodnevnim aktivnostima. S obzirom da su brucoši s invaliditetom tek nedavno ostvarili zakonsko pravo, a postupak odobravanja iziskuje određeno vrijeme, prenosimo informaciju novoupisanim studentima FOI-ja koji ostvaruju to pravo.

Predaja zahtjeva ne znači da će prijavitelj ostvariti pravo osobnog asistenta niti znači da će ostvariti pravo u iznosu sati koji joj je stvarno potreban, no kako početak studiranja predstavlja značajnu promjenu u svakodnevnim obvezama kod svih studenata, brucošima s invaliditetom predstavlja višestruku promjenu jer su za vrijeme srednjoškolskog obrazovanja mogli imati podršku asistenata u nastavi kojih u visokoškolskom obrazovanju nema, a svaka vrsta podrške, pogotovo na početku studiranja, bit će im od iznimne važnosti.

Savez SUMSI pruža uslugu osobne asistencije unutar mreže pružatelja, no nema kapaciteta osigurati osobnog asistenta svim studentima s invaliditetom, stoga preporučamo prvo kontaktirati potencijalnog pružatelja usluge prije predaje zahtjeva. Popis licenciranih pružatelja nalazi se na ovoj web adresi.

Za sva pitanja oko ostvarivanja osobne asistencije slobodno kontaktirajte Savez SUMSI osobni.asistent@savezsumsi.hr ili +385 95 400 1004.