In memoriam Ivica Crnković (1955.-2022.)

Objavljeno: 04.02.2022

Poštovane kolegice i kolege, s tugom i žalošću objavljujemo da je preminuo profesor dr. sc. Ivica Crnković.

Profesor Crnković bio je istaknuti član međunarodne znanstvene zajednice i dugogodišnji suradnik i prijatelj FOI-ja. Doktorirao je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu 1991. godine. Predavao je predmete iz područja softverskog inženjerstva na Sveučilištu Chalmers u Göteborgu, kao i na Doktorskom studiju Informacijske znanosti Fakulteta organizacije i informatike. Njegovi znanstveni interesi uključivali su softversko inženjerstvo, arhitekturu softvera, procese razvoja softvera, a nedavno i softversko inženjerstvo za AI.

Radi se o autoru više od 200 recenziranih publikacija o temama softverskog inženjerstva, a bio je i gostujući urednik niza posebnih izdanja u različitim časopisima i časopisima, kao što su IEEE Software i Elsevier JSS. Profesor Crnković bio je glavni predsjedavajući 40. Međunarodne konferencije o inženjerstvu softvera (ICSE) 2018., održane u Göteborgu te na još nekoliko vrhunskih konferencija o softverskom inženjerstvu kao što su ICSA 2017, ECSA 2015, ASE 2014, Comparch, WICSA 2011, ESEC/FSE 2007.

Profesor Crnković je bio dugogodišnji aktivni član Programskog odbora međunarodne znanstvene konferencije CECIIS i član Uredničkog odbora časopisa Journal of Information and Organizational Sciences, a za svoj je doprinos FOI-ju 2016. godine primio povelju Prijatelj FOI-ja.

Neizmjerno smo zahvalni profesoru Crnkoviću i za njegovo nesebično i značajno zalaganje u znanstvenim projektima i inicijativama Fakulteta organizacije i informatike čime je dao velik doprinos razvoju znanosti te međunarodne prepoznatljivosti našeg Fakulteta.