Kvantitativno vrednovanje znanstvenika i znanstvenih institucija

Objavljeno: 27.05.2016

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu je predstavila uslugu Kvantitativno vrednovanje znanstvenika i znanstvenih institucija. Ova je usluga, u sklopu Bibliometrijskih usluga, namijenjena znanstvenim i visokoškolskim ustanovama u RH koje moraju zadovoljavati uvjete za obavljanje znanstvene djelatnosti propisane Pravilnikom o uvjetima za izdavanje dopusnice za obavljanje znanstvene djelatnosti, uvjetima za reakreditaciju znanstvenih organizacija i sadržaju dopusnice.

Kvantitativno vrednovanje radova znanstvenika znanstvenih i visokoškolskih institucija podrazumijeva analizu znanstvene produktivnosti nastavnika znanstvenih i visokoškolskih institucija prema bibliometrijskim pokazateljima definiranim uputama Agencije za znanost i visoko obrazovanje (zastupljenost i citiranost radova te h-indeks u citatnim indeksima Web of Science Core Collection, Scopus i Google Scholar za određeno razdoblje), te tako daje:

– potvrdu o zastupljenosti i citiranosti radova znanstvenika u relevantnim bazama podataka
– potvrdu o zastupljenosti časopisa za potrebe uredništva domaćih, znanstvenih i stručnih časopisa
– potvrdu o faktoru odjeka (Impact Factor) pojedinog časopisa za određenu godinu.

Pojedine potvrde mogu se naručiti ispunjavanjem online obrasca, a dobivaju se u roku od 5 radnih dana.