FOI tim pobijedio je na Hackathonu 24sata i osvojio vrijednu stipendiju Fine

Objavljeno: 04.04.2022

Genijalni timovi srednjoškolaca i studenata u protekla su 24 sata, u okviru natjecanja Hackathon 24sata programirali aplikaciju za osobne financije i budžetiranje. Svoja rješenja prezentirali su žiriju koji je potom odabrao pobjednika te drugoplasirane i trećeplasirane dobitnike nagrada. Tim koji odnosi pobjedu - studenti su Fakulteta organizacije i informatike, kao i dvojica studenata trećeplasiranog tima! Hackathon je organiziran u okviru konferencije "Bolje obrazovanje, bolja Hrvatska".

Nakon maratonskog programiranja koje je započelo u subotu u 9 sati, Hackathon 24sata u organizaciji 24sata i Fakulteta organizacije i informatike pod pokroviteljstvom Fine i Erste banke završio je sinoć u Zagrebačkom inovacijskom centru - ZICER-u. Članovi timova zajedničkim snagama programirali su web, mobile ili desktop aplikaciju, a mnogima od njih ovo je bio prvi put da su sudjelovali na ovakvom natjecanju. Jedan od njih je i Boris Španić, iz tima BPKK koji je na Hackathon 24sata zajedno sa svojom ekipom došao iz Rijeke.

- Ovo je bilo odlično iskustvo i svakako ćemo ga ponoviti, ponosni smo na sebe i zadovoljni smo postignutim. Najveći izazov bila je organizacija unutar tima jer nam je trebalo vremena da dođemo svi na isti put, no na kraju je sve bilo onako kako treba - kaže Boris.

Tijekom Hackathona, sudionici su na raspolaganju imali podršku, znanje i iskustvo čak 10 mentora, Marka Smičića, Hrvoja Gluhaka i Žane Zekić iz Fine, Stjepana Begušića i Andre Merćepa s FER-a, Zlatka Horvata, Ivana Žganjera, Martina Blaževića i Ante Šimunovića iz LEAPWISE-a te Davida Ante Macana iz Zero Molecule-a i članova žirija, Tomislava Pavlovića i Vanje Prahića iz 24sata te Borisa Tomaša s FOI-ja.

Tim Max Effort Prime s FOI-ja odnio je pobjedu!

Od ukupno devet timova koji su sudjelovali, pobjedu je odnijela ekipa s FOI-a pod nazivom Max Effort Prime. Studenti Filip Bel, Jakov Glavina i Patrik Galina, studenti FOI-ja, za svoje rješenje - aplikaciju "Šparo" dobili su najviše bodova od strane žirija i osvojili vrijednu stipendiju od 9.000 kuna po članu tima od Fine.

Pobjednici HACKATHON-a, izvor: Pixsell / autor: Davor Puklavec

- Bilo je teško fizički za izdržati, no na kraju se trud isplatio. Vjerujemo da nas je dobra priprema i organiziranost istaknula od ostalih jer odlično funkcioniramo kao tim. Ovo nam je bio prvi hackathon u trajanju od 24 sata i ponosni smo što smo odnijeli pobjedu. Na zadnjoj smo godini FOI-ja i znanje koje smo stekli na Fakultetu pridonijelo je rezultatu. Moramo se naspavati kako bi nam se dojmovi slegnuli - izjavili su pobjednici Hackathona 24sata.

Žiri kojeg su činili Tomislav Pavlović, CTO Styria Digital Development, Vanja Prahić, voditelj digitalne pretplate 24sata te docent Boris Tomaš s FOI-ja nije imao lak zadatak u odabiru pobjednika te su zaista nijanse odlučile.

- Svi timovi pokazali su iznimnu kreativnost, a od natjecatelja smo imali priliku vidjeti neke nove i drugačije poglede na zadani problem. Pobjednička aplikacija imala je dobro strukturirani monetizacijski model, dizajn i funkcionalnost. Bili smo ugodno iznenađeni kako je tim u 24 sata uspio isprogramirati tako cjelovitu i dobro strukturiranu aplikaciju - zaključio je žiri.

Drugoplasirani tim Alfe iz Tehničke škole Ruđer Bošković iz Zagreba, Jakov Glavač, Marko Pekas, Roko Bekavac i Marko Flegar osvojili su nagradu iStyle-a iPhone SE 64 GB, a trećeplasirani tim Tri i pol mitheda činila je miješana ekipa s FERIT-a, FOI-ja i Veleučilišta u Virovitici: Dario Široki i Leonardo Gazdek (studenti FOI-ja) te Mihael Ištvan i Jakov Filip Saboliček. Trećeplasirani su osvojili bežične slušalice, dar 24sata.

Trećeplasirani na HACKATHON-u, izvor: Pixsell / autor: Davor Puklavec

Boris Tomaš, koji je osim člana žirija imao i ulogu operativnog voditelja Hackathona 24sata, pohvalio je sve timove koji su se junački držali čitavo vrijeme programiranja bez sna!

Čestitamo svim timovima i pobjednicima ovog Hackathona!

Hackathon 24sata bio je organiziran u suradnji s FOI-jem, projekt podržavaju Fina i Erste banka, a partneri su FER, LEAPWISE, Zero Molecule, ZICER, Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET i Stega tisak.

*tekst je preuzet s portala 24 sata, a naslovna fotografija s Pixsell-a (autor: Davor Puklavec)