FOI studenti i nastavnici već četvrtu godinu zaredom sudjelovali na Erasmus+ BIP-u na Fakultetu za organizacijske znanosti u Kranju

Objavljeno: 13.09.2024

U organizaciji Fakulteta za organizacijske znanosti (FOV) Sveučilišta u Mariboru je od 26. kolovoza do 13. rujna 2024. održan Erasmus+ kombinirani intenzivni program (BIP) pod nazivom „4th BIP International Summer School »Organization, Management and Society« FOV 2024“. U programu je sudjelovalo troje studenata i dvoje nastavnika s FOI-ja.

Ljetna škola je održana u kombiniranom obliku – 31. kolovoza je održan uvodni dan ljetne škole/BIP programa, a naglasak je bio na fizičkom dijelu ljetne škole koji se održao u Kranju od 2. do 7. rujna 2024. godine. Posljednji dan programa organiziran je online 13. rujna 2024., kada su planirana finalna predavanja.

Cilj ljetne škole bio je studentima prenijeti praktična i teorijska znanja vezana za organizaciju, menadžment i društvo, ali s naglaskom i na upoznavanje poslovnih IT koncepata i osnova programiranja koji su neizbježni za ostvarivanje profesionalnog i poslovnog uspjeha. U programu su sudjelovali studenti i nastavnici sa sveučilišta iz 9 zemalja, uz Hrvatsku, tu su i sveučilišta iz Finske, Slovačke, Češke, Bugarske, Rumunjske, Slovenije, Poljske i Portugala. S FOI-ja je sudjelovala prof. dr. sc. Sandra Lovrenčić, koordinatorica ovog BIP-a ispred Fakulteta, a održala je predavanje na temu „Industry 5.0 - Human-Centricity, Sustainability and Resilience“ te prodekan za poslovanje i ljudske potencijale, izv. prof. dr. sc. Ivan Malbašić koji je održao predavanje na temu “By Managing Organizational Values to Purpose-Driven Organizations” te te studenti Marina Jendrašić  s prije-diplomskog studija Informacijski i poslovni sustavi, Maja Kostanjevec s diplomskog studija Organizacija poslovnih sustava te Filip Balder s diplomskog studija Informacijsko i programsko inženjerstvo.

Osim učenja i timskog rada na studiji slučaja, studenti i nastavnici imali su priliku družiti se i razmjenjivati međunarodna iskustva i sklapati nove kontakte u Kranju, ali i Ljubljani gdje su išli na zajednički izlet.

U nastavku donosimo osvrt naših studenata te fotogaleriju.

Ljetna škola „Organization, Management and Society“ na FOV-u je bila odlično iskustvo koje bih preporučila svakome. Predavanja su pokrila široki raspon tema, od HR-a do vizualizacije podataka, pa se našlo ponešto da zainteresira bilo koga. Radionice su također bile vrlo zanimljive te prilika za bolje upoznavanje sa ostalim sudionicima. Kroz program sam stekla mnoga nova poznanstva iz raznih krajeva Europe, pa čak i svijeta. Zajedno smo imali priliku upoznati Kranj kao turističku destinaciju, ali kao i moderni grad koji uvodi mnoge visokotehnološke inicijative. Jedina zamjerka mi je da je tih tjedan dana prebrzo preletjelo.

Marina Jendrašić

Sudjelovanje na Erasmus+ BIP-u u Kranju s temom "Organization, Management and Society" bilo je iznimno vrijedno iskustvo. Rad u međunarodnim timovima s kolegama iz raznih zemalja omogućio mi je da steknem nova znanja, ali i da usavršim svoje komunikacijske vještine. Tijekom programa, ne samo da smo učili kroz praktične zadatke i rasprave, već smo sklopili i nova prijateljstva. Osim akademskog dijela, uživala sam u druženjima s kolegama i obilasku prekrasnih mjesta u Sloveniji. Toplo preporučujem svim studentima da iskoriste ovakvu priliku – iskustvo je neprocjenjivo!

Maja Kostanjevec

Moram priznati da je bilo izazovno, ali uz dobro društvo koje se usput nađe, lakše je pronaći motivaciju i inspiraciju za taj korak van komfor zone. Imao sam priliku proučavati neke nove domene, kao što je održivi razvoj i zelena transformacija, kojima se i nisam baš bavio do sad u okviru svog studiranja. Iako se ljetna škola održavala vrlo blizu Varaždinu, dojam je bio poprilično internacionalan, uz ljude iz cijele Europe.

Filip Balder

Erasmus+ BIP Kranj 20024