FOI razvija nove tehnologije upravljanja dronovima i priprema novi ciklus obrazovanja pilota dronova

Objavljeno: 25.07.2024

Fakultet organizacije i informatike (FOI) intenzivno radi na razvoju naprednih tehnologija za upravljanje dronovima, a istovremeno priprema novi ciklus obrazovanja pilota dronova kroz svoj uspješni program Drone Pilot Academy, koji je pokrenuo u suradnji s Varaždinskom županijom i Europskim Talent Centrom Hrvatska – Centri izvrsnosti Varaždinske županije.

Inovativni projekt ORKAN – razvoj tehnologija za upravljanje dronovima

FOI-jev projektni istraživački tim IoT Laboratorija FOI-ja, predvođen prof. dr. sc. Nevenom Vrčekom, uspješno je razvio algoritamsko rješenje za upravljanje većim brojem dronova s jednog mjesta. Ovo rješenje omogućava dronovima da izvršavaju specifične misije, poput lociranja pilota potencijalno uljeznog drona. Projekt ORKAN je s 13-ero istraživača iz Hrvatske i jednog inozemnog stručnjaka s Islanda, dokazao kako se inovativne tehnologije mogu primijeniti u različitim sektorima, uključujući mjerenje buke, zagađenja okoliša te detekciju radio signala.

Tijekom razvoja projekta, tim se suočavao s mnogim izazovima, uključujući ograničenja u pristupu programskim sučeljima proizvođača dronova. No, uspjeli su razviti sofisticirani algoritam koji omogućuje postavljanje različitih konstelacija dronova, čime su ostvarili značajan znanstveni i tehnološki napredak. Novo aplikacijsko rješenje razvijeno kroz projekt ORKAN ima širok spektar komercijalnih primjena. Osim znanstvenih istraživanja, ova tehnologija može biti korisna u urbanom monitoringu, građevinskom sektoru, pa čak i u vojnim operacijama.

Drone Pilot Academy – u tijeku su pripreme za novu generaciju pilota dronova

FOI u suradnji s partnerima priprema i novi ciklus edukacijskog programa Drone Pilot Academy. Ova edukacija je namijenjena učenicima srednjih škola, studentima i svim drugim entuzijastima, a cilj joj je osposobiti pilote dronova za odgovorno korištenje zračnog prostora, čime FOI podiže ljestvicu kvalitete obrazovne ponude i pozicionira se kao vodeća institucija u tehnološkim inovacijama u programima obrazovanja.

Program edukacije osmišljen je kako bi svi polaznici naučili odgovorno upravljati bespilotnim letjelicama, pridržavajući se zakonskih regulativa Europske unije i Republike Hrvatske. Edukacija također uključuje primjenu dronova u različitim područjima te razvoj novih tehnologija u tom području.

Edukacija je osmišljena za rad u malim grupama s osiguranom opremom za sve polaznike te iskusnim stručnjacima, što jamči individualan pristup i kvalitetan prijenos znanja. Polaznici će steći temeljna znanja iz fizike, elektronike, komunikacije i multimedije, koja su neophodna za upravljanje letjelicom, kao i praktična iskustva letenja. Program uključuje simulaciju letova i samostalne letove na otvorenom prostoru, čime se osigurava da polaznici steknu potrebne vještine za sigurno upravljanje dronovima.

FOI kontinuirano radi na jačanju obrazovne ponude za studente i širu zajednicu, doprinosi jačanju konkurentnosti i dugoročnom ekonomskom razvoju kroz kvalitetno obrazovanje. Edukacija na Drone Pilot Academy omogućuje polaznicima sigurno pristupanje ispitu Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo te stjecanje dozvole za upravljanje bespilotnim letjelicama.

Razvoj tehnologije uz stručne kadrove

FOI svojim inovacijama i edukacijskim programima značajno doprinosi razvoju tehnologije i stručnih kadrova u području upravljanja dronovima. Ovakve inicijative unapređuju tehnološke kapacitete FOI-ja, a pružaju i vrijedne prilike za obrazovanje i praktično iskustvo novim generacijama stručnjaka.