Skip to content Skip to navigation

FOI prošao vrednovanja AZVO-a

FOI je jedini fakultet Sveučilišta u Zagrebu koji je prošao vrednovanja Agencije za znanost i visoko obrazovanje i čija diploma vrijedi u EU bez potrebe za nostrifikacijom.

Temeljem svojih zakonskih prava i obveza, Agencija za znanost i visoko obrazovanje (AZVO) tijekom 2011. godine. provela je dva postupka vrednovanja Fakulteta organizacije i informatike (FOI) - postupak reakreditacije FOI-a i postupak vanjske neovisne periodične prosudbe sustava kvalitete FOI-a, što ga čini jednim od rijetkih fakulteta u Hrvatskoj.

Reakreditacija je postupak vanjskog vrednovanja kvalitete postojećih studijskih programa visokog učilišta u kojem AZVO donosi ocjenu ispunjava li neko visoko učilište uvjete za nastavak obavljanja svoje djelatnosti, daje preporuke za moguća poboljšanja kao i akreditacijsku preporuku nadležnom ministarstvu s ocjenom kvalitete visokog učilišta. Time se konstatira da ono ispunjava uvjete predviđene europskim standardima kvalitete i hrvatskim propisima. Postupak se provodio na dvije razine – prvo je međunarodno povjerenstvo AZVO-a detaljno pregledalo i analiziralo studijske programe FOI-a, i način njihovog izvođenja, nakon čega je izradilo odgovarajuće izvješće koje je razmatrao i prihvatio Akreditacijski savjet AZVO-a u srpnju 2011. godine. To je uvjet da nadležno ministarstvo produži dopusnicu FOI-a za sljedećih 5 godina, naravno uz obvezu FOI-a da čini daljnja poboljšanja u svojim studijskim programima.

Vanjska neovisna periodična prosudba (audit) sustava kvalitete je postupak procjene stupnja razvijenosti i učinkovitosti sustava kvalitete visokog učilišta. Ishod ovoga postupka je izvješće s preporukama za poboljšanja te certifikat AZVO-a. Također se provodila na dvije razine, slično postupku reakreditacije. Stručno povjerenstvo AZVO-a obavilo je vanjski audit FOI-a, krajem prosinca 2011. godine te je FOI dobio izvješće o rezultatima audita i u tijeku je usklađivanje nalaza.

Obje ove procjene rađene su na osnovi europskih standarda kvalitete visokog obrazovanja. Predmet procjene bili su: organizacija i upravljanje FOI-em, studijski programi FOI-a, kvaliteta nastavnika FOI-a, kvaliteta studenata FOI-a, kvaliteta znanstvene i stručne djelatnosti FOI-a, razina mobilnosti nastavnika i studenata, kvaliteta resursa FOI-a, kvaliteta informacijskog sustava FOI-a i kvaliteta odnosa s javnošću i okolinom.

Prema oba ova postupka kvaliteta FOI je visoko vrednovan, ali naravno da postoji i prostor za daljnja poboljšanja. Do sada je pregledan rad 17 institucija iz područja ekonomije, a jedino su Odjel za ekonomiju Sveučilišta u Zadru i Fakultet organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu sa sjedištem u Varaždinu zadovoljili sve europske kriterije kvalitete koji vrijede u visokoj izobrazbi (navodi Jutarnji list). U usporedbi s drugim do sada provedenim vrednovanjima u Hrvatskoj, FOI je visoko rangiran. No FOI neće stati na tome, nego će se politika kvalitete i zadovoljavanja potreba kako akademske tako i lokalne zajednice redovito pregledavati i po potrebi prilagođavati.

Od 7. listopada 2011. godine, Agencija za znanost i visoko obrazovanje (AZVO) je primljena u punopravno članstvo Europskog udruženja za osiguravanje kvalitete u visokom obrazovanju (ENQA). Ulazak u punopravno članstvo krovne europske institucije, čija je temeljna zadaća briga o kvaliteti visokog obrazovanja u čitavom Europskom prostoru visokog obrazovanja (EHEA), veliki je međunarodni uspjeh i potvrda vjerodostojnosti rada hrvatske nacionalne agencije (navodi AZVO). Primjena europskih standarda kvalitete u visokoj izobrazbi u Hrvatskoj, širi vjerodostojnost našeg visoko školskog sustava. U tom kontekstu provedena vrednovanja kvalitete FOI-a od strane AZVO-a imaju puni smisao, jer ga čine potpuno transparentnim sa svim europskim fakultetima, povećanje mobilnosti našeg nastavnog osoblja, znanstvenika i studenata, čime je FOI visoko pozicioniran u akademskoj zajednici, a diplome FOI-a od sada vrijede u EU bez potrebe za njihovom nostrifikacijom.