FOI-jev startup Choncha prikupio 120 tisuća eura investicije i kreće u serijsku proizvodnju pametnih posuda za biljke

Objavljeno: 18.10.2023

Hrvatski startup Choncha, kojeg su prije gotovo godinu dana pokrenuli studenti Fakulteta organizacije i informatike, predvodi revoluciju u uzgoju biljaka! U samo godinu i pol dana, uspjeli su prikupiti značajnih 120 tisuća eura investicije i kreću u serijsku proizvodnju istoimene pametne posude za biljke, s kojom se žele probiti i na međunarodno tržište.

Ova pametna posuda za biljke, koja nosi isti naziv kao i studentski FOI-jev startup, opremljena je inovativnim sustavom navodnjavanja i senzorima za optimalne uvjete rasta biljaka. Povezana je s mobilnom aplikacijom istog naziva, a ona im pruža korisne informacije i preporuke za njegu biljaka. Cijeli su proizvod osmislili, dizajnirali i programirali varaždinski studenti koje je u startup okupio FOI-jevac Frano Primorac.

Startup Choncha, koji je svoj put na tržište započeo uz pomoć FOI-jevog programa podrške razvoju studentskih poduzetničkih ideja Startup@FOI, već pokazuje izuzetne rezultate. Uspješno su proveli Kickstarter kampanju te privukli 129 zadovoljnih kupaca. Sada žele proširiti i pokrenuti serijsku proizvodnju, za što im je ključno interdisciplinarno znanje koje spaja područja informatike, marketinga, menadžmenta, ekonomije, dizajna i mnoga druga područja. Ova raznolika ekspertiza omogućuje inovativni pristup razvoju proizvoda i osigurava visoku kvalitetu te funkcionalnost Chonche.

Cilj nam je proširiti prisutnost, prvenstveno u Hrvatskoj i regiji. S obzirom potencijal Chonche i financijsku podršku koju sada imamo, još veći plasman na međunarodno tržište je i više nego izvjestan, posebno na zahtjevnom tržištu Sjedinjenih Američkih Država - kaže Frano Primorac, student Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu, koji je okupio tim mladih ljudi koji stoje iza ovog uspješnog startupa. Ističe da su tehnološki dobro pripremljeni, a testiranja su pokazala izvrsne rezultate. Senzori za svjetlost, vlažnost tla, zraka i temperature omogućuju preciznu skrb za biljke, dok sustav za autonomno navodnjavanje biljke do mjesec i pol dana olakšava brigu vlasnicima. Choncha pruža široku bazu podataka o biljkama i pruža savjete za uzgoj i održavanje, čineći ga neizostavnim alatom za ljubitelje biljaka - kaže Frano.

Ovaj izvanredan uspjeh potiče daljnji razvoj i inovacije unutar tvrtke, koja je, čini se, tek na samom početku velikih uspjeha na međunarodnom tržištu!

Više o startupu Choncha čitajte ovdje.