Dugogodišnja plodonosna suradnja Fina-e i FOI-ja: putovanje kroz povijest od SDK do Razvojnog centra u Varaždinu

Objavljeno: 06.11.2023

Nakon što je u petak, 3. studenog 2023., Fina i službeno otvorila i predstavila Razvojni centar Varaždin, smješten u novouređenim prostorijama Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu (na adresi Prilaz Fausta Vrančića u Varaždinu), u ponedjeljak, 6. studenog je održan i Dan otvorenih vrata Razvojnog centra, koji su posjetili brojni nastavnici i stručni suradnici FOI-ja. Tim povodom, FOI se prisjetio tijeka dugogodišnje i plodonosne suradnje između Fine i FOI-ja... Više u nastavku.

Današnja Financijska agencija (Fina) ima svoje korijene u Zavodu za platni promet (ZAP), koji je utemeljen na temelju zakona donesenog 2002. godine. Povijest ZAP-a seže unatrag u Službu društvenog knjigovodstva (SDK) koja je nastala 1993. godine, a SDK je, pak, svoje korijene vuče iz bivše države, s osnutkom sredinom 1967. godine. S druge strane, Fakultet organizacije i informatike (FOI) proizašao je iz Više ekonomske škole, utemeljene 1962. godine, i formiran je kao Fakultet 1974. godine.

Zanimljivo je napomenuti da je povijest SDK-a od samih početaka bila povezana s FOI-jem. Tako Jerko Baković u svojem stručnom radu pod naslovom "Dvadeset godina djelovanja Službe društvenog knjigovodstva", objavljenom u Zborniku radova FOI-ja 1979. godine, detaljno opisuje kako je FOI odigrao ključnu ulogu u obrazovanju kadrova za SDK. Suradnja između ove dvije institucije je rezultirala stvaranjem Centra za izobrazbu kadrova SDK-a pri FOI-ju, koji je pružio obrazovanje i prekvalifikaciju radnicima za nove poslove u Službi.

Ova plodna suradnja se nastavila i kasnije, kada je FOI održavao tečajeve za profesionalne informatičare u SDK-u, obučavajući ih za rad na računalu. Također, prva računalna učionica s osobnim računalima na FOI-ju opremljena je donacijom od strane SDK-a, što je bila neprocjenjiva potpora u to vrijeme.

S vremenom je suradnja između FINA-e i FOI-ja postala još intenzivnija, s različitim specijaliziranim tečajevima koji su se održavali u obje institucije. FOI je pružao obrazovanje na temama kao što su osnove informatike, menadžerske vještine, ali i kroz specijalizirane programe za profesionalce iz SDK-a.

Ova dugogodišnja i plodonosna suradnja između FINA-e i FOI-ja svjedoči o važnosti stručnog obrazovanja i razvoja informatičkih vještina u financijskom sektoru, kao i o predanosti obje institucije unaprjeđenju stručnosti i znanja u području informacijskih znanosti.

Danas Fina i FOI surađuju na nizu projekata, ponajviše kroz nastavu, ali i opremanje i ulaganje u profesionalni kadar i razvoj studentskih karijera te prostorne kapacitete FOI-ja!

Hvala prof. dr. sc. Vjeranu Strahonji koji nam je prenio ove važne i vrijedne informacije dugogodišnje suradnje dviju institucija.