Svake godine nekoliko velikih globalnih izazova tjera nas na promjene: promjene naših institucija, gospodarstva, društva, pojedinca (kao što su pojava Industrije 5.0, rat u Ukrajini, GPT i demonstracija moći umjetne inteligencije). Pitanja razvoja strateških sposobnosti za poslovnu agilnost i adaptabilnost, za otpornost, za spremnost za budućnost, za hibridni rad u uvjetima velike mobilnosti radne snage i tko zna što još, postala su ključna strateška pitanja. Pametne industrije su u strateškom razvoju Republike Hrvatske pozicionirane imenom kao regionalni lanci vrijednosti (RLV) u Integriranom teritorijalnom programu (ITP), ali se financijski instrumenti za financiranje razvoja nalaze i u OP KK Operativnom programu Kohezija i konkurentnost te u OP Učinkoviti ljudski potencijali. Vlada i državna uprava donijeli su odgovarajuće strateške dokumente i planove te osigurali EU grantove za sufinanciranje razvoja, tako da su sada na potezu: gospodarske asocijacije i akademska zajednica, lokalna uprava i sama poduzeća (kao nositelji razvoja Industrije 5.0). Za industrijsku tranziciju moramo istovremeno provoditi i društvenu transformaciju, koje se međusobno podupiru i uvjetuju. Pametne industrije donose akceleratore razvoja koji istovremeno pospješuju industrijsku tranziciju i društvenu transformaciju, ali na praktičnoj razini akceleratori potpomažu i digitalnu transformaciju poduzeća i razvoj pametnih proizvoda. Sada su na potezu gospodarske asocijacije, akademska zajednica i lokalna uprava. Potrebno je razviti implementacijske i infrastrukturne aktivnosti te projekte potpore da bi se poduzeća i start-upi razvijali kroz konkretne razvojne projekte i inovacije proizvoda i procesa.
Pametne industrije pojačavaju i ubrzavaju istraživačke i inovacijske aktivnosti te privlače i uključuju talente u razvoj temeljen na Industry 5.0.
Akceleratori razvoja pametnih industrija predstavljaju sveobuhvatan skup mjera za sinergiju i sinkronicitet djelovanja svih sudionika: gospodarstva i gospodarskih asocijacija; Vlade Republike Hrvatske, državne uprave i lokalne uprave; fakulteta i instituta; poduzetnika i talenata; zaposlenih i nezaposlenih; mladih i starih. Podaci su danas digitalni energenti pomoću kojih učimo iz prošlosti i “vidimo” budućnost. Na taj način možemo sagledati posljedice i uspješnost današnjih odluka kao i poteza u budućnosti. Pametne industrije su dio industrijske tranzicije koja razvija umrežena i digitalno transformirana poduzeća, osposobljena razvijati pametne proizvode u digitalnim ekosustavima, temeljem Industrije 5.0 i ukupne društvene transformacije.
Uz FOI, suorganizatori konferencije su:
- Ekonomski fakultet, Zagreb
- Fakultet elektrotehnike i računarstva – Inovacijski centar Nikola Tesla
- Sveučilište u Dubrovniku: Centar za istraživanje digitalne transformacije – CREDO
- ILBA – Poslovna akademija za vodstvo i inovacije
- CroSI – Udruga za promociju pametnih industrija
- INFODOM Grupa