Nove web stranice

Objavljene su nove web stranice Fakulteta organizacije i informatike. Nakon gotovo 7 godina trenutne web stranice odlaze u zasluženu mirovinu. Nadamo se da ćemo novim funkcionalnostima, ali i reorganizacijom postojećeg sadržaja svim korisnicima olakšati korištenje novih web stranica.

Bivšim web stranicama možete i dalje pristupiti putem sljedećeg URL-a: http://old.foi.hr.

Molimo sve studente da svoje komentare ili prijedloge za buduća poboljšanja šalju na web@foi.hr.

Ukoliko komentare želite dati anonimno to možete učiniti putem anketnog upitnika kojeg možete ispuniti na online kolegiju "Anketa o fakultetskom webu" (http://elf.foi.hr/course/view.php?id=333).

S obzirom da je došlo do promjene platforme, funkcionalnosti, ali i znatne reorganizacije sadržaja, u daljnjem dijelu ćemo se osvrnuti na neke od uvedenih promjena.

Tehnički detalji:Novi web se u potpunosti temelji na tehnologijama otvorenog koda, CMS sustavu ezPublish, Apache poslužitelju, PostgreSQL bazi podataka te Solr platformi za pretraživanje.

Nove mogućnosti:S obzirom da se radi o potpuno novom sustavu došlo je do mnogih poboljšanja te ovdje navodimo najvažnije:

• Napredni sustav za vijesti RSS (po kategorijama), kategorije vijesti, centralno mjesto ispisivanja svih vijesti, pretraživanje
  • Napredni sustav za preuzimanje dokumenata Kategorije, pregled on-line, pretraživanje
  • Napredni sustav za pretraživanje Pretraživanje svih sadržaja uključujući i pdf datoteke, podrška za napredno pretraživanje i filtriranje rezultata
  • Poboljšana navigacija
  • Integracija s vanjskim servisima Integracijom s vanjskim servisima postignuta je veća ažurnost podataka, prilagođen ispis ovisno o kontekstu te je smanjena potreba za dupliciranjem sadržaja. Putem vanjskih servisa preuzimaju se informacije o kolegijima, konzultacije, ispitni rokovi, osobne stranice nastavnika (osnovni dio).
  • Intuitivna organizacija sadržajaSadržaj organiziran prema glavnim skupinama korisnika.
  • Kalendar važnih događanja

Reorganizacija sadržaja:Sadržaj novog weba je reorganiziran prema glavnim skupinama korisnika koje su identificirane u postupku planiranja. Sukladno definiranim ciljnim korisnicima napravljen je i glavni izbornik koji je vidljiv na svim stranicama Fakulteta. S obzirom da su studenti naša najvažnija skupina korisnika, link na dio weba za studente nalazi se na prvom mjestu i unutar tog dijela studenti mogu pronaći sve informacije potrebne za studiranje.

Budući koraci: Objavom prve verzije novog weba razvoj neće stati. Već sada se definiraju zahtjevi za poboljšanja koja će se uvesti tokom sljedećih mjeseci. Na ove zahtjeve možete utjecati slanjem svojih komentara i prijedloga na jedan od dva gore opisana načina.

Od stvari kojima ćemo posvetiti pažnju u budućim verzijama navodimo najvažnije:

• Engleska verzija weba
  • Razvoj dodatnih sadržaja
  • Studentski intranet Personalizacija, pretplata na sadržaj, integracija sa sustavom za e-učenje
  • Implementacija Single Sign-On mehanizma za čim više web aplikacija (FOI Web, ELF, ePortfolio, eRadovi, Planer studija, Web mail, ...)
  • Web prilagođen mobilnim uređajima