Skip to content Skip to navigation

Održan 4. Dan međunarodne suradnje

Na Fakultetu organizacije i informatike ove je godine već četvrti puta održan Dan međunarodne suradnje, u srijedu 20. travnja 2011. Studenti, nastavnici, istraživači i suradnici, ali i svi građani i poduzetnici iz Varaždina i okolice imali su se prilike pobliže upoznati s mogućnostima financiranja međunarodnih projekata te stipendijama za studijsku, nastavnu i stručnu razmjenu sa srodnim institucijama u inozemstvu. 

Skup je otvorila prof.dr.sc. Blaženka Divjak, prorektorica za studente i studije Sveučilišta u Zagrebu, koja je pred nekoliko godina inicirala projekt Dana međunarodne suradnje na FOI-u. Prodekanica za znanost i međunarodnu suradnju, prof.dr.sc. Diana Šimić, uvodno je prezentirala program i predstavila sudionike. Obje su istaknule sve veći značaj međunarodne suradnje za Fakultet.

Sam program sastojao se od četiri dijela. Prvi dio bio je posvećen studentima, osobito onima završnih godina studija, koji su imali prilike saznati više o mogućnostima obavljanja stručne prakse u inozemstvu, za što u posljednje vrijeme postoji sve veći interes. Mogućnosti u okviru programa Erasmus predstavila je gđa Renata Hranjec iz Ureda za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu, dok je o AIESEC stručnoj praksi govorio student Matija Kapić, član varaždinske podružnice studentske udruge AIESEC.

U drugom dijelu naglasak je bio stavljen na međunarodnu projektnu suradnju. Najprije je Amir Spahić, voditelj Centra za međunarodne projekte, prezentirao sudjelovanje FOI-a u međunarodnim projektima kao i rad Centra za međunarodne projekte. Nastavio je prof. Marko Tadić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu predstavivši uspješan projekt u okviru Programa podrške politikama za primjenu informacijskih i komunikacijskih tehnologija (CIP ICT-PSP) – Let'sMT!.

U dijelu posvećenom mobilnosti nastavnika, istraživača i studenata, Renata Hranjec iz Ureda za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu upoznala je nastavnike FOI-a s mogućnostima za mobilnost u okviru Programa za cjeloživotno učenje. Radi se o Erasmus nastavnoj i nenastavnoj mobilnosti, Erasmus pripremnim posjetima kao i o Studijskim posjetama koje su dio Transverzalnog programa. Predstavljene su i stipendije Njemačke službe za razmjenu studenata i nastavnika (DAAD), najveće zaklade te vrste u svijetu. Prezentaciju o DAAD stipendijama održao je dr. Jens Kolata, DAAD lektor i gostujući profesor na Filozofskom fakultetu.

Na kraju su studenti i njihovi voditelji na FOI-u prezentirali iskustva stečena tijekom prošle i u ovoj akademskoj godini na međunarodnim razmjenama i natjecanjima. Danu međunarodne suradnje putem internetske veze su se priključili kolege s University of Central Florida s kojima FOI ima razvijenu odličnu suradnju. Nakon iskustava s Floride nastavljeno je u natjecateljskom duhu prezentacijom studenata koji su u kolovozu 2010. godine nagrađeni na studentskom natjecanju Wiser Summer 2010 koje se održalo u Pekingu. Dan međunarodne suradnje završen je prezentacijom studenata koji su sudjelovali u Erasmus intenzivnom programu E-Discovery u Amsterdamu. To je osobito značajno jer je Hrvatskoj tek od ove godine otvorena mogućnost sudjelovanja u Erasmus intenzivnim programima, a FOI je prva visokoškolska ustanova u Hrvatskoj koja je u takvom programu sudjelovala. 

Slike s održanog 4. Dana međunarodne suradnje

Prezentacije

Erasmus praksa 250,00 kB AIESEC praksa 245,83 kB Sudjelovanje FOI-a u međunarodnim projektima 1,22 MB Projekt LetsMT! 1,21 MB Program za cjeloživotno učenje 803,00 kB DAAD stipendije 3,18 MB Posjet University of Florida 5,26 MB E-Discovery 7,37 MB Wisser Summer 2010 6,48 MB