Skip to content Skip to navigation

Započeli novi znanstveni projekti HRZZ-a

Na Fakultetu organizacije i informatike su 1. lipnja 2015. godine s aktivnostima započela dva nova četverogodišnja znanstvena projekta koja financira Hrvatska zaklada za znanost. 

Projekt Razvoj metodološkog okvira za strateško odlučivanje u visokom obrazovanju - primjer implementacije otvorenog učenja i učenja na daljinu (HigherDecision) voditeljice prof. dr. sc. Blaženke Divjak ima za cij razviti metodološki okvir donošenja strateških odluka u visokom obrazovanju i praćenje njihove provedbe te primjeniniti, prilagoditi i provjeriti dane metodologije na primjeru implementacije odluke o uvođenju otvorenog učenja i učenja na daljinu. Prva je komponenta projekta pretežno teorijske naravi, a druga predstavlja primijenjeno istraživanje koje rezultira konkretnim rezultatima kao što su nacionalno izvješće o e-spremnosti, preporuke o uvođenju e-učenja na nacionalnoj i institucijskoj razini te model kurikuluma za program otvorenog učenja i učenja na daljinu.

Projekt je interdisciplinaran, a osim stručnjaka s Fakulteta organizacije i informatike, uključuje i priznate suradnike s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Splitu, Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, Sveučilišnog računskog centra (SRCE), Škole za umjetnost, dizajn, grafiku i odjeću Zabok, sudionike iz privrede (Institut IGH d.d.) te priznate svjetske stručnjake sa Sveučiliša u Edinburgu (prof. dr. sc. Jeffrey Haywood) i u Leuvenu (prof. dr. sc. Wim Van Petegem).

HigherDecision logo2  

Projektom Internet stvari – okvir interoperabilnosti (IoTIF) voditelja prof. dr. sc Nevena Vrčeka planiran je razvoj okvira interoperabilnosti za „Internet stvari“. Predloženi okvir interoperabilnosti omogućit će automatizirani reustroj i interoperabilnost pametnih uređaja povezanih u mrežu. Korištenim uređajima biti će dodijeljen semantički opis njihovih funkcijskih i nefunkcijskih svojstava (s naglaskom na sigurnost i privatnost). Time će se stvoriti pretpostavke za njihovu dinamičko povezivanje i rekonfiguriranje u mrežama. U tom smislu projekt će biti usmjer na istraživanje tri aspekta paradigme „Interneta stvari“ (ioT), i to: dinamičko rekonfiguriranje i interoperabilnost, sigurnost i robusnost IoT mreža, te aspekte privatnosti.

Kao završni rezultat projekta ideja je objediniti funkcionalne specifikacije pametnih uređaja sa njihovim sigurnosnim svojstvima i svojstvima privatnosti u cjeloviti semantički opis koji će  omogućiti identificiranje potrebnih uređaja, te njihovo povezivanje i upravljanje u dinamičkim IoT mrežama.

logo_iotif_1  

Ukupna vrijednost navedenih projekata je 1,2 milijuna kuna. 

Sve dodatne informacije o projektnim aktivnostima i ishodima bit će uskoro dostupne na mreženim stranicama projekata.