Skip to content Skip to navigation

Erasmus+ stručna praksa u Porscheu u Pragu – story by Mislav

Imena studenata: 
Mislav Vetma
Mjesto boravka: 
Prag, Češka
Godina: 
2024
Program: 
Erasmus+ stručna praksa

Student Mislav Vetma student je 2. godine diplomskog studija Organizacija poslovnih sustava. Zadnji semestar na FOI-ju odlučio je provesti na Erasmus+ stručnoj praksi u Pragu, u poduzeću Porsche Central and Eastern Europe. Praksa je inicijalno trebala trajati 6 mjeseci, no Mislavu se pružila prilika da ju produži za još toliko. Javio nam se iz Praga sa svojim iskustvom koje donosimo u nastavku.

 

Erasmus+ stručna praksa u Porscheu u Pragu – story by Mislav

U mom slučaju priča je na početku bila poprilično jednostavna, na prvoj godini fakulteta sam znao da na stručnu praksu želim otići u inozemstvo. Cilj je uvijek bila Njemačka ili Austrija radi jezika kojeg sam učio. Tako da dio vezan za odluku ići ili ne ići na Erasmus+ stručnu praksu nije bilo težak, no pronaći praksu vani je ipak malo teže. Tu je bilo jako puno prijava i odbijenica. Tek poneki intervju, ali nemojte da vas to obeshrabri. Pripremite životopis i motivacijsko pismo i samo šaljite. Razne aktivnosti koje je organizirao CPSRK i Ured za međunarodnu suradnju su mi jako pomogli u pripremi životopisa i motivacijskog pisma. Prakse sam tražio svugdje. Najviše sam bio orijentiran na velike tvtrke koje su uvijek imale svoj portal za poslove. Isto tako se praksa može naći i preko Linked In-a. Naravno taj cijeli proces traje, meni je trebalo otprilike 3-4 mjeseca da se sve realizira. Potrebno je samo dobiti pravu priliku, dobro odraditi intervju i onda u petak, dva dana prije nego što se Erasmus+ natječaj zatvori, dobiti poziv iz Češke i s druge strane vas na hrvatskom pitaju dolazite li na praksu.

Na kraju od Njemačke i Austrije nije bilo ništa, već Prag, i nije mi žao. Prag je uvijek nekako neprijmetan većini ljudi, pa čak i meni. Imao sam priliku putovati po Europi i Prag je uvijek bio zadnji grad kojeg bi se sjetio. Ima pristojnu količinu znamenitosti i turizma, ali najbolja stvar u vezi Praga je zapravo život u samom gradu. Gledam u medijima zadnjih par dana se digla buka oko gužvi u Zagrebu, no Prag iako ima pola milijuna stanovnika više, nema tih problema. Javni prijevoz je fenomenalan i metro je jedan od razloga zašto. Cijene u dućanima i restoranima su uglavnom nešto niže nego u Hrvatskoj te je život s plaćom od prakse i Erasmus stipendijom jako jako dobar. Grad je pun događanja, pogotovo na proljeće i ljeto. Osim toga Prag je jako dobro povezan. U Češkoj se jako puno toga može vidjeti, a Berlin, Munchen, Brno, Beč i Bratislava su na 3-4 sata vožnje busom/vlakom.

Porsche Central and Eastern Europe je Porscheov regionalni ured koji podržava operacije uvoznika i prodavača Porscheovih automobila na području od 28 zemalja, uključujući i Hrvatsku. Kako je pozicija na kojoj radim dosta okrenuta prema korisnicima, onda je zapravo prednost što govorim hrvatski i mogao sam vrlo lako koumnicirati sa svim zemljama u regiji bez većih poteškoća što je naravno olakšavalo komunikaciju i izvršavanje posla.

 Sama tvrtka, ured i ljudi koji tu rade su fenomenalni. O uvjetima rada nemoram ni govoriti. Uz praksu koja je plaćena Porsche je osigurao i smještaj svim praktikantima. Konkretno imam svoju sobu u jednom od tri stana koje plaća Porsche u najboljem djelu Praga. Svi oni koji su nekada morali tražiti stan će znati što ovo znači, pogotovo u stranoj državi gdje je engleski na slabijoj razini nego u Hrvatskoj.

Još jedna stvar koja me je iznenadila je zapravo broj praktikanata u Porscheu. Cijeli ured ima manje od 70 zaposlenika, a u to ulazi i 16 praktikanata koji se izmjenjuju svakih 6 mjeseci. Uz sve to raznolikost u uredu je prisutna. U uredu se najviše može čuti: englseki, njemački, češki, francuski, hrvatski i španjolski. Imamo kolege iz svakog kuta planete i svaki od njih ima jako zanimljivu priču. Još jedan uspjeh kojeg bi istaknuo je zapravo da osim mene je još jedan kolega s fakulteta uspio dobiti praksu u tvrtci. Time smo još jednom smo dokazali da studenti FOI-ja dobro kotiraju na tržištu rada.

Moja praksa je trebala trajati 6 mjeseci što je standard za prakse u inozemstvu, no pružila mi se prilika da ju produžim za još 6 mjeseci. Tu sam priliku objeručke prihvatio i nastavljam raditi i učiti kao dio jednog jako velikog sustava koji je po jako mnogo parametara lider u tome što radi.

Za kraj, Erasmus + stručna praksa je više od stručne prakse, to je životno iskustvo. Osim što je Erasmus+ samo po sebi prilika, to je jako jednostavan način za otići negdje, iskusiti i naučiti puno toga. Erasmus predstavlja jednostavnost, priliku i potporu. Iako sam potporu naveo kao zadnju stvar, zapravo to je prva i najbitnija stvar. Mogu reći da sam imao potporu od strane Ureda za međunarodnu suradnju, Fakulteta i Sveučilišta. Uvijek su bili tu kada god je nešto trebalo, to jako cijenim i hvala im na tome <3.

Moja prilika je bila otići raditi u stranu državu, Češku, u veliku tvrtku, Porsche, s jako malo dokumentacije i punih džepova. Ono što sam iskusio u Porscheu ali i Češkoj je nešto što Erasmus+ stručnu praksu čini drugačijim od stručne prakse na koju većina studenata ide. Sve u svemu kompletan paket koji uključuje grad, tvrtku, ljude i iskustvo i svatko bi trebao to barem jednom u životu iskusiti.

 

Mislav Vetma Erasmus+