Studenti FOI-ja odnijeli pobjedu na petom 'My Smart City hackathon-u' u Zadru

Objavljeno: 20.12.2023

U Zadru je 14. i 15. prosinca ove godine održan 5. My Smart City Zadar 2023 Hackathon za početnike i napredne sudionike. Prvi dan je sudionicima predstavljena tema "Inovativna AI rješenja za održivu budućnost i rješenja globalnih ili lokalnih izazova" na kojoj su sudionici vrijedno radili i razvijali rješenja, a drugi dan su ih i predstavili stručnom žiriju. Sudjelovalo je ukupno 10 timova, a pobjedu su u kategoriji naprednog hackathona odnijeli studentica Ana Škarica i student Martin Friščić s Fakulteta organizacije i informatike (tim 'FOSLEEN'), koji su predstavili svoju razvijenu platformu na bazi AI-a koja se odnosi za identifikaciju, pripremu i razvoj značajnih projekata za gospodarske subjekte i lokalne samouprave. Sudjelovanje studenata realizirano je uz financijsku i operativnu podršku Centra za podršku studentima i razvoj karijera FOI-ja.

My Smart City Zadar Hackathon održava se od 2018. godine u organizaciji Grada Zadra i u ovom maratonskom natjecanju učenika i studenata timovi rade na inovativnim rješenjima prema zadanoj i odabranoj temi, što u obliku programskih rješenja, mobilnih aplikacija odnosno web stranica ili u obliku razvoja koncepta. Naglasak je prije svega na dobroj ideji i timskom radu, a projekt potiče mlade talente na kreativno razmišljanje i razvoj novih rješenja u sektoru IT-a, s naglaskom na unapređenje i razvoj lokalne zajednice - poručili su organizatori.

Odlučili smo se fokusirati na povezivanje područja umjetne inteligencije, EU fondova i izgradnje pametnih gradova s fokusom na pojam održive budućnosti, stvarajući rješenje pod nazivom Ecotopia. Naša ideja je bila iskoristiti EU fondove i primijeniti umjetnu inteligenciju u planiranju izgradnje pametnih gradova, s naglaskom na održivoj budućnosti. Ecotopia je softversko rješenje koje bi temeljem analize podataka identificiralo idealne lokacije za građevinske objekte unutar grada, uz zabranu nedozvoljenih lokacija (primjerice stare gradske jezgre ili izgradnje tvornice pored dječjih vrtića). To bi se postizalo analizom podataka o kretanju stanovništva, potresima, poplavama, zagađenju zraka, prometnoj povezanosti itd. Svrha je bila podizanje ekološke svijesti i društvene transformacije, istovremeno pojednostavljujući proces planiranja. Predstavili smo implementiranu demo verziju, pojasnili proces prijave ideje te predložili nadogradnje koje bismo dodali u sljedećim verzijama. Glavne značajke uključuju obradu velikih količina informacija (engl. big data) radi donošenja preciznih zaključaka korištenjem AI tehnologija. AI bi procjenjivao prijave projekata pomoću parametara vezanih uz okoliš te automatske procjene uspješnosti kreiranog projekta. Osim toga, postoji opcija procjene i predlaganja optimalne lokacije gradnje objekta temeljem unesenih podataka i informacija o projektu, ali i pružanje povratnih informacija korisniku u obliku prednosti i nedostataka temeljem detaljne analize zahtjeva, korištenjem umjetne inteligencije i prethodnih podataka o sličnom geografskome području. Na taj bi se način osiguravala ekološka ravnoteža unutar gradova i smanjili potencijalni problemi u budućnosti, prije nego do njih dođe. Potaknuti sugestijama iz žirija, kada bi se aplikacija stvarno izrađivala kao pravi projekt, postojao bi dio namijenjen za obične korisnike koji žele graditi kuću ili se preseliti. Primjerice, ako netko ne voli živjeti u Zagrebu jer mu je prebrz ritam života te razmišlja da želi živjeti negdje u ruralnoj sredini, aplikacija bi pomoću parametara kao što su tempo života, gustoća prometa i slično mogla ponuditi korisniku adekvatnu lokaciju za živjeti. Stručni žiri ocjenjivao je inovativnost ideje, ali i implementaciju te finalnu prezentaciju proizvoda. Upoznali smo mnoge mlade i kreativne pojedince, čuli različite ideje te uživali u dinamičnome okruženju – ispričali su nam studenti, pobjednici hackathona i dodali da im je u osmišljavanju rješenja puno pomoglo znanje koje smo dobili na kolegiju 'Upravljanje projektnim ciklusom', kojem je cilj osposobiti studente za projektni pristup problemima i situacijama u razvojnim i gospodarskim projektima, a koji podrazumijeva primjenu metoda i alata koji su karakteristični za projektni menadžment. Studenti se u okviru spomenutog kolegija trebaju osposobiti za rad u timu pri izradi plana razvojnog projekta, koji sadrži odgovarajući vremenski, strukturni, financijski i marketinški plan kao i plan upravljanja rizicima.

Velike čestitke našim studentima na sudjelovanju i pobjedi!

*Izvor fotografija: Grad Zadar, PR Odjel FOI