Skip to content Skip to navigation

Iskustvo s Erasmus prakse u Beču - story by Antonija

Imena studenata: 
Antonija Bošnjak
Mjesto boravka: 
Beč, Austrija
Godina: 
2024
Program: 
Erasmus+ stručna praksa

Studentica Antonija Bošnjak trenutno je na 2. godini diplomskog studija Ekonomike poduzetništva. Kako je posljednji semestar studija rezerviran za pisanje diplomskog rada i obavljanje obavezne stručne prakse, Antonija je odlučila kako će tu praksu odraditi izvan granica Hrvatske, kroz Erasmus+ program. Zašto se odlučila na taj korak i kako joj je na praksi u gradu Beču, na BOKU sveučilištu - University of Natural Resources and Life Sciences, u tamošnjem Uredu za međunarodnu suradnju, pročitajte u nastavku. 

Antonija, hvala što si ovo iskustvo podijelila s nama i nadamo se da će tvoja priča inspirirati studentice i studente svih studija, ponajviše Ekonomike poduzetništva, da se odvaže i prijave na Erasmus+ stručnu praksu i steknu ovo vrijedno iskustvo.

 

Iskustvo s Erasmus prakse - story by Antonia

Moram priznati da me Erasmus nikada nije privlačio, a nisam ni pomišljala da ću jednog dana stručnu praksu odraditi u inozemstvu. Naime, tijekom zimskog semestra krenula sam u potragu za stručnom praksom u Hrvatskoj, te sam ju uspješno i našla, ali na nagovor prijateljice koja je iskusila Erasmus+ studentsku razmjenu odlučila sam se za pronalazak Erasmus+ stručne prakse u inozemstvu. Također, tijekom Tjedna karijera imala sam prilike i razgovarati sa studentom koji je i sam prošao Erasmus praksu te mi je dao korisne savjete kako tražiti praksu, savjete za jeftini smještaj itd. Zapravo što me najviše privlačilo kod Erasmus stručne prakse je to što ona traje najmanje dva mjeseca, a na FOI-ju svega 20 dana, i tu sam vidjela ogromnu prednost jer mogu dodatno naučiti. Također mi je i veliki plus što na Erasmus praksi radim na stranom jeziku, u ovom slučaju na njemačkom, a cilj mi je bio i dodatno produbiti znanje njemačkog jezika.

Želja mi je bila odraditi Erasmus praksu u Njemačkoj ili Austriji, govorim njemački i engleski jezik, ali u ovom konkretnom slučaju odlučila sam se da će mi korisnije biti ako radim na njemačkom jeziku. Poslove sam prvo tražila preko Karriere.at, LinkedIna, WKO.at. Također sam se javljala poduzećima s otvorenom molbom te sam naglasila da tražim Erasmus+ stručnu praksu. Poslodavci su bili iznenađeni što im se javlja studentica koja nije iz njemačkog govornog područja koja bi htjela raditi baš u tom poduzeću. Imala sam nekoliko ponuda za posao u Austriji, te sam se odlučila da ću praksu odraditi u Beču, i nisam požalila. Beč je predivan grad, i ne tako udaljen od Varaždina.  Isto tako Beč kao grad nudi puno mogućnosti – raznih edukacija i događanja na Ekonomskom fakultetu (WU Wien), tečajeva koji ti mogu platiti i sami poslodavci, raznih kulturnih događanja, koncerata itd. Također sam ovdje pronašla i poduzeća s kojima surađujem u vezi diplomskog rada, a tiče se umjetne inteligencije. Temeljem mog iskustva želim poručiti ostalim kolegicama i kolegama s FOI-ja da treba biti uporan, proaktivan, i ne očajavati kada krenete dobivati „odbijenice“. Meni se najbolji način pokazao slanje otvorenih molbi, i to bih preporučila svakome! 

Sviđa mi se kod Beča što je dobro prometno povezan, te mi ne treba dugo da dođem sa jednog dijela grada u drugi, te također se nalazi i dosta poznatih  međunarodnih kompanija, koje uvijek traže studente za rad. 

Moja Erasmus praksa traje ukupno osam mjeseci, a kada sam tek potpisala Ugovor većina mi je rekla da ne uzimam na tako dugi vremenska period praksu. Meni se isto u početku činilo puno , ali sada kako vrijeme ide, drago mi je što sam ipak odlučila tako. Naravno, Erasmus studentsku praksu možete i prekinuti u bilo kojem trenutku, uvjet je samo da odradite minimalno dva mjeseca. Preporučila bih i studentima koji se odluče na Erasmus praksu, da povežu i svoj diplomski rad s praksom, ili da pronađu poduzeće u kojem mogu obaviti praktični dio prakse ili intervju. Naravno, Austrijanci i Nijemci jako cijene kada pričate njemački, te kada vam je stalo da što više naučite. Kolega na oba radna mjesta (jer ja uz Erasmus posao imam još jedan) su pretežito Austrijanci i Nijemci, no imam kolege i iz drugih zemalja, i svi govore na njemačkom jeziku.  Kolege su jako pažljivi prema meni, kada nešto ne razumijem, treba bi pomoć uvijek su voljni pomoći i objasniti. Radim u lijepom okruženju i lijepoj atmosferi.

Erasmus praksa je prilika koja se ne propušta, te vam daje dodatna iskustva, vještine, znanja, a isto tako su vam šanse za zapošljavanje veće i u Republici Hrvatskoj i u inozemstvu, baš zbog tog iskustva. Vrijedno je doživjeti takvo iskustvo, pogotovo prije nego što stupite na tržište rada.

 
 

Antonija Bošnjak Erasmus+