Smještaj i prijevoz
Moj Erasmus počeo je sa stresnim kupovanjem avionskih karata i traženjem smještaja, međutim sve je na kraju dobro završilo. U Alcali ima puno dobrih stanova i također postoji studentska rezidencija koja je, doduše, nešto skuplja od stanova. Stan sam pronašla na stranici SpotAHome i nije toliko skup za sve ono što sam dobila. U velikom stanu živi nas šestero studenata i smješten je na odličnoj lokaciji. Sličnih cjenovno prihvatljivih i pristojnih stanova ima mnogo, tako da samo treba dovoljno istražiti. Ne preporučam neprovjerene stranice jer, kao i uvijek, postoji rizik od prijevara. SpotAHome i Uniplaces naplaćuju dodatnu naknadu za rezervaciju preko njih, no iskreno, isplati se jer ste barem sigurni da nije u pitanju lažni oglas . Tako ćete biti sigurni da će sve proći bez problema te da je stan zaista takav kakav je na slikama. Za avionske karte preporučam službene stranice Iberie jer imaju najpovoljnije letove za Madrid. Grad Alcalá de Henares nije baš tako malen kako se na prvu čini, a javni prijevoz u Španjolskoj je odlično organiziran i svugdje se može brzo doći autobusom i vlakom/metroom. Do Madrida ima nekih 40-ak minuta (ovisno o dobu dana) te za cijelo područje Madrida i šire okolice postoji mjesečna karta koja košta 8 eura i vrijedi za sve vrste javnog prijevoza (uključuje vožnju bez limita). Također, busom ili vlakom može se za vrlo malo novaca doći u bilo koji dio Španjolske, no potrebno je kupiti kartu dovoljno vremena unaprijed. Letovi su također dosta jeftini (unutar Španjolske, na otoke i do Portugala).
Fakultet
Što se tiče fakulteta, profesori su vrlo pristupačni, susretljivi, otvoreni i spremni pomoći. No, potrebno je učiti i zabluda je da se lako prolazi samo zato što si Erasmusovac. Međutim, imaju sličan način rada kao na FOI-ju tako da se nije teško prilagoditi. Malo im nedostaje znanja engleskog, no trude se sporazumjeti na sve moguće načine, a svi materijali za učenje i ispiti su, naravno, na engleskom jeziku. Bez obzira na manjak znanja engleskog, nastava je prilično razumljiva i naglasak je na praktičnom radu. Ima jako zanimljivih i drugačijih predmeta koji se ne mogu pronaći na FOI-ju. Fokus je na inženjerstvu i nema baš ekonomije i poslovanja.
Još jedna stvar na koju se valja pripremiti – Španjolci su spori s dokumentacijom i administracijom, malo neorganizirani, tako da kada dođete ovdje cijenit ćete naše Sveučilište. :D
Sadržaji
Alcalá je divan i vrlo čist gradić sa mnogo lijepih mjesta za šetanje, istraživanje, druženje na otvorenom i sl. Ima predivnu šetnicu uz rijeku Henares do koje se iz centra može doći busom za 15-ak minuta. Svaki tjedan postoje brojna događanja, festivali (Španjolci se obožavaju zabavljati), puno različitih evenata (npr. nedavno je bio drone show). Ima klubova i kafića, različitih restorana, centar za zabavu s igrama poput biljara, kuglanja, pikada i sl. Što se tiče Madrida, prepun je muzeja i galerija, a za izlaske se može pronaći bilo koja vrsta glazbe. Također ima puno koncerata, sportskih događanja i sl., no za to se izdvaja malo više novaca. Grad je vrlo siguran i možete šetati gradom i usred noći bez straha. Sportskih aktivnosti ima mnogo, teretane su jeftine (20-ak eura/mjesečno), a postoji i grupa studenata koja svaki vikend odlazi na planinarenje, igra nogomet, košarku, odbojku itd.
Generalni doživljaj
Osobno, mislim da za mene nije bilo boljeg odabira od Španjolske. Ljudi su topli i prijateljski nastrojeni, izlasci su neusporedivi sa Hrvatskom, vani se pleše i zabavlja i nema stajanja. Nastava je prilično interaktivna što je meni super jer su svi uključeni, kolege španjolci su uvijek spremni pomoći i trude se u grupnim projektima te si svi međusobno pomažemo i jedni druge učimo. Također postoji jedna meni super stvar, a to je ogromna knjižnica u centru grada u koju većina studenata odlazi učiti i raditi na projektima. Knjižnica se proteže kroz 4 kata, otvorena je 24/7, materijala za radove ima napretek (na engleskom naravno), radna atmosfera je odlična, nitko vas ne ometa. Što se tiče kolegija, projekti su vrlo zanimljivi (npr. radimo face recognition aplikacije, ponešto robotike i sl.) i za sve postoje jasne smjernice i detaljni materijali za izradu. Može se također odabrati i pokoji predmet na španjolskom i zaista nije teško pratiti jer su materijali manje-više na engleskom i svi izlaze u susret i prevode kolokvije i ispite.
Helena Potočki